REKLAMA

Premier: W Polsce obecnie płace rosną szybciej niż inflacja

2021-09-04 09:22
publikacja
2021-09-04 09:22
Premier: W Polsce obecnie płace rosną szybciej niż inflacja
Premier: W Polsce obecnie płace rosną szybciej niż inflacja
/ Kancelaria Premiera RP

W sprawie wysokiej inflacji w Polsce działania może podjąć bank centralny, ale to jest prerogatywa tej niezależnej instytucji - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że w Polsce obecnie "płace rosną szybciej niż inflacja".

W RMF FM szef rządu był pytany o wysoką, najwyższą od 20 lat, inflację w Polsce.

"Z inflacją jest tak, że może wobec niej działać w odpowiedni sposób niezależny bank centralny i bank centralny sądzę, że jakieś kroki przedsięweźmie, ponieważ to jest rola banku centralnego" - odpowiedział Morawiecki, dodając, że rząd w tej sprawie nie wpływa na NBP.

Dopytywany, czy nastąpi podwyżka stóp procentowych w Polsce, premier odpowiedział, że być może tak, ponieważ również w innych krajach, jak np. na Węgrzech lub w Czechach takie decyzje są podejmowane. "Zapewne nasi decydenci w banku centralnym również rozważają takie scenariusze" - mówił.

Szef rządu podkreślając, że polityka monetarna prowadzona jest na zasadzie zupełnej niezależności, zaznaczył, że sprawa inflacji go martwi, choć - jak mówił - inflacja jest najwyższa od 20 lat nie tylko w Polsce, ale w całej strefie euro, a także najwyższa od wielu lat w Stanach Zjednoczonych.

"To jest zjawisko wokół nas występujące szeroko i wiążące się z podwyżką cen za baryłkę ropy, na którą nie mamy wpływu, surowce, miedź - bardzo droga, na którą nie mamy wpływu. To wszystko ciągnie ceny w górę, więc będziemy starali się je zdusić" - zapewnił Morawiecki.

Szef rządu zwrócił też uwagę, że w Polsce obecnie "płace rosną szybciej niż inflacja".

"I to jest chyba najważniejsze, że płace kiedy rosną szybciej niż inflacja - wprawdzie rośnie takie ryzyko nakręcenia oczekiwań inflacyjnych i to mnie niepokoi i to mnie martwi, ale ważniejsze jest to, że obywatel ma w swojej kieszeni więcej poprzez podwyżki wynagrodzeń" - mówił Morawiecki.

Premier powtórzył też, że w sprawie rosnącej inflacji sądzi, że "będą działania również po stronie banku centralnego". "Ale to jest prerogatywa niezależnej instytucji" - zastrzegł.

nno/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (125)

dodaj komentarz
3456
zarabiają policja i ci co dają szczepionki jedni mają w razie czego lać ,drudzy szczepić .
marok
Za Platformy płace stały w miejscu. W budżetówce przez kilka lat nie było wtedy podwyżek. W 2012 inflacja była większa od wzrostu płac.
Podobno ratownicy medyczni chca stajkować, bo oczekują podwyżki. Dzisiaj zarabiają średnio ponad 5000 zł brutto, w 2015 zarabiali 2900 zł. Jak ten PIS ludzi rozpieścił, potrzeba
Za Platformy płace stały w miejscu. W budżetówce przez kilka lat nie było wtedy podwyżek. W 2012 inflacja była większa od wzrostu płac.
Podobno ratownicy medyczni chca stajkować, bo oczekują podwyżki. Dzisiaj zarabiają średnio ponad 5000 zł brutto, w 2015 zarabiali 2900 zł. Jak ten PIS ludzi rozpieścił, potrzeba im z powrotem rzadów Platformy , by poczuli co znaczy but sadysty.
barttek
Żeby zarobki rosły w sposób nie wymuszony to rządzący muszą ściągnąć inwestorów do kraju. Jak będzie dużo firm to będą się biły o pracownika. Robiąc takie szopki dla mało rozgarniętych jak z LGBT, aborcją, ostatnio próba przejęcia prywatnej firmy Discovery (TVN) to nic dobrego nam to nie przyniesie. Inwestorzy Żeby zarobki rosły w sposób nie wymuszony to rządzący muszą ściągnąć inwestorów do kraju. Jak będzie dużo firm to będą się biły o pracownika. Robiąc takie szopki dla mało rozgarniętych jak z LGBT, aborcją, ostatnio próba przejęcia prywatnej firmy Discovery (TVN) to nic dobrego nam to nie przyniesie. Inwestorzy się wystraszą i sobie gdzie indziej firmę otworzą.
marok odpowiada barttek
Przecież już firmy biją się o pracowników, dlatego tak szybko rosą płace w Polsce obecnie.
barttek odpowiada marok
Dlatego PIS musiało kupić sobie wyborców 500+? Zaraz będą musieli tę kwotę podnieść, aby następne wybory wygrać, bo inflacja pożera pensje szybciej niż rosną płace. Branża informatyczna ma się u nas całkiem dobrze, co u reszty to każdy widzi.
marok odpowiada barttek
Cżytać ze zrozumieniem nie potrafisz, czy celowo kłamiesz? Płace rosną dużo szybciej niż inflacja. W lipcu rosły prawie 9%, a inflacja wynosiła wtedy 5%.
A kogo kupowała Platforma, gdy podatki były wyższe niż za PIS-u, a w budżecie były pustki?
barttek
"Ludzie są tacy głupi, że to działa” - Morawiecki
barttek
Poprzedni komentarz został usunięty za "cymbałki" to to teraz bez ;D wypowiedź premiera pokazuje jasno i dobitnie do jakiej grupy celuje PIS... kto w takie kłamstwa uwierzy, tylko mało rozgarnięta osoba
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
uwalniaczorek
On to chyba ma temperówkę do tego swojego noska w każdej kieszeni.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki