Praca sezonowa: najwięcej zarobisz w Finlandii i Norwegii

Co roku do pracy sezonowej wyjeżdża pół miliona Polaków. Pracują zarówno młodzi jak i starsi. Aby podreperować w ten sposób domowy budżet, często poświęcają na to swój urlop wypoczynkowy.

praca sezonowa

foto: thetaXstock

Nikogo już nie dziwi fakt, że w miesiącach wakacyjnych, zamiast lenić się nad jeziorem, w górach lub nad morzem wielu woli spędzać czas produktywnie, zarabiając pieniądze. Urlop, czy trzy miesiące wakacji w przypadku studentów, to doskonała okazja, żeby skorzystać z ofert agencji pracy tymczasowej, czy w końcu zainteresować się wcześniej wspomnianą przez znajomego, pracą w Holandii.

Gdzie najchętniej jeżdżą Polacy?


Z informacji portalu rynekpracy.pl dowiadujemy się, że kierunkiem najczęściej wybieranym przez naszych rodaków są takie kraje jak Niemcy, Francja, czy Holandia. Popularnością cieszy się też Finlandia, Norwegia oraz Austria. Co ciekawe, znacząco spadło zainteresowanie wyjazdami do Wielkiej Brytanii. Przeciętne koszty utrzymania w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii to wydatek rzędu 300-400 euro, a w krajach skandynawskich 500-600 koron.

praca sezonowa ukraińców»W Polsce zatrudniamy coraz więcej Ukraińców
Najbliższym ze względu na położenie geograficzne i jednocześnie najchętniej wybieranym krajem przez Polaków są Niemcy. Stawki za pracę przy zbiorach warzyw i owoców są różne, ale przeciętnie wahają się w przedziale od 5 do 6 euro za godzinę. Za opiekę nad starszymi osobami można tu otrzymać około 1400 euro miesięcznie, plus świadczenia. Do 2400 euro dostanie nawet niewykwalifikowany pracownik w branży turystycznej, gastronomii lub budownictwie.

Praca we Francji również ma swoich wielbicieli. Wielu Polaków pracuje tu w branży winiarskiej, przy zbiorze winogron i produkcji wina. W miesiąc można zarobić około 1500 euro, z czego część musimy oczywiście przeznaczyć na zakwaterowanie i wyżywienie.

Z szacunków Netherlands Council for Trade Promotion wynika, że do 2015 roku w Holandii pracować będzie ponad 240 tys. Polaków (dwa razy więcej niż obecnie). Trudno się temu dziwić, ponieważ za pracę przy zbiorze truskawek, malin, sortowanie owoców czy sprzątanie miasta, można tam zarobić od 7 do 9 euro za godzinę. Szukaniem ofert pracy w Holandii zajmuje się w Polsce wiele agencji pracy, jednak za swoje usługi pobierają wysokie prowizje.


 »Kto, gdzie i ile może zarobić w te wakacje 

 

Praca w Finlandii, czy Norwegii należy do najwyżej opłacanych, jednakże wysoki jest też koszt utrzymania. Średni miesięczny zarobek to 2300 euro. Wykwalifikowany pracownik przemysłowy czy elektryk może zarobić od 12 do 14 euro na godzinę, a niewykwalifikowany prawie 7 euro. Popularnym zajęciem jest pomoc przy konserwacji domów, zbieranie runa leśnego czy pomoc domowa.

Kilka praktycznych porad


Pierwszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia, jest bezpieczeństwo. Wiarygodność firmy możemy sprawdzić na stronie Krajowego Rejestru Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia. Znajduje się na niej lista certyfikowanych agencji, które zajmują się rekrutacja do pracy za granicą. Jeżeli coś wzbudzi nasze podejrzenia, warto również skontaktować się z wojewódzkim urzędem pracy. Po drugie, należy podpisać z pracodawcą umowę, zawierającą jego dane, okres zatrudnienia, warunki pracy, zakres naszych obowiązków, wynagrodzenie i ewentualne świadczenia socjalne.

Jeżeli szukamy pracy za pośrednictwem agencji, pamiętajmy, że może ona pobierać od nas opłaty jedynie za koszty dojazdu i powrotu, wydanie wizy, badania lekarskie i tłumaczenie dokumentów. Zapis o tych opłatach musi znaleźć się w umowie, którą podpisujemy. Nie mamy obowiązku godzić się na jakiekolwiek inne opłaty, kaucje, ani przedpłaty.

praca w norwegii » Pracuję w Polsce i w Norwegii, gdzie mam płacić podatek?
W krajach, w których rynek pracy został otwarty dla Polaków (takich jak Holandia, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Irlandia czy Szwecja) niewymagane jest posiadanie pozwolenia na pracę. W Holandii niezbędny jest jednak numer BSN, czyli połączenie polskiego NIP-u i numeru PESEL. Można go wyrobić w holenderskim urzędzie miasta, właściwym dla miejsca zamieszkania. Z kolei w Norwegii, potrzebne nam będzie nie tylko pozwolenie na pracę (które można szybko uzyskać składając wniosek na stronie Ambasady Norwegii w Polsce), ale również pozwolenie na pobyt, które uzyskamy na komisariacie policji (bez pozwolenia na pobyt, można w Norwegii legalnie przebywać przez 3 miesiące).

Wybierając się do pracy za granicę (zwłaszcza do krajów skandynawskich) warto wziąć ze sobą zapasy jedzenia. Miesięczne wyżywienie w Norwegii kosztuje około 3,5 tys. koron, w Holandii tygodniowo, na drobne wydatki i wyżywienie wydamy ok. 100 euro, we Francji bilet miesięczny kosztuje 50 euro, a chleb w Niemczech ok. 2 euro. Droższe jest utrzymanie się w miastach, niż na prowincjach. Żyjąc oszczędnie, możemy z takiego urlopu przywieźć nawet kilka tysięcy euro.

Dane zawarte w artykule pochodzą z portalu rynekpracy.pl

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@twoja-firma.pl

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~rembik

Ogólnie z pracą nie jest łatwo, szczególnie w urzędach pracy gdzie wymagają jakiś kosmicznychjęzyków typu hinduski, czy wietnamski... Ale powstają inicjatywy i firmy, które pomagają młodym ludziom znaleźć pierwszą pracę, dają im zatrudnienie nawet jeśli nie mają doświadczenia. Możesz przejrzeć oferty np. tutaj ¬ abpraca.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 ~siusiak

Można jechać w ciemno do Norwegii i może się powieść :)
Jak ktoś chce poczytać jak się sprawy miały to zapraszam na http://norwegia1.pl - tam opisałem więcej. Na prawdę warto do Norwegii. Polecam Norwegię ;0

! Odpowiedz
1 1 jniedbal

Dziękujemy. Już poprawiliśmy błąd, widocznie wkradł się jakiś chochlik :)

! Odpowiedz
4 1 ~abc

Pani Justyno - "Stawki za pracę przy zbiorach ważyw i owoców są różne," może warto przeczytać tekst zanim puści się dalej ...

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl