REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Pożyczył 800 zł, musi oddać 143 tys. Interweniuje Prokurator Generalny

2023-03-29 17:00
publikacja
2023-03-29 17:00

Mężczyzna 20 lat temu zaciągnął kredyt na kwotę 800 zł. Zapożyczał się coraz bardziej, wpadając w spiralę długów. Ponieważ nie spłacał w terminie, zobowiązanie rosło. Po wyroku sądu dłużnik oddał już 41 tys. zł, ale pozostało mu do spłaty 102 tys. Uchylenia nakazu zapłaty w tej sprawie chce prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Pożyczył 800 zł, musi oddać 143 tys. Interweniuje Prokurator Generalny
Pożyczył 800 zł, musi oddać 143 tys. Interweniuje Prokurator Generalny
fot. cha_cha / / Shutterstock

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, w 2004 r. rodzina mężczyzny znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. On zarabiał 1,5 tys. zł, jego żona otrzymywała 350 zł renty, a na utrzymaniu mieli troje dzieci. Małżeństwo radziło sobie, zaciągając szereg pożyczek. Aby wesprzeć rodziców, najstarsza córka rozpoczęła pracę w Niemczech. Zginęła jednak w wypadku samochodowym. "Było to szokiem dla jej rodziców, którzy w warunkach długotrwałego, silnego stresu tym bardziej nie byli w stanie podejmować w pełni racjonalnych decyzji finansowych, w szczególności analizować konsekwencji zawieranych umów" - podała prokuratura.

Wśród zobowiązań rodziny była też pożyczka 800 zł udzielona przez jedną ze spółek pożyczkowych. Zgodnie z umową miała ona być spłacana w ratach po 204 zł przez 8 miesięcy. W przypadku zwłoki w płatnościach odsetki zostały ustalone na 18 proc. w stosunku miesięcznym. Jak wskazała prokuratura, w przypadku trudności w terminowej spłacie wysokość odsetek praktycznie uniemożliwiałaby dalsze regulowanie zobowiązań. Zabezpieczeniem umowy był weksel in blanco.

Pierwszy wyrok opiewał na kwotę prawie 5 tys. zł

Gdy "chwilowo niewypłacalna" rodzina przestała spłacać pożyczkę zgodnie z terminarzem, pożyczkodawca wypowiedział umowę i sprawa trafiła do sądu. W konsekwencji Sąd Rejonowy w Bytomiu w postępowaniu nakazowym zobowiązał rodzinę do zapłaty ponad 4,6 tys. zł z odsetkami. Orzekając w tym trybie sąd nie badał umowy pożyczki. Nakaz zapłaty nie został zaskarżony, przez co się uprawomocnił, a sprawa nie została rozpoznana na rozprawie. Rodzina nie była w stanie spłacać szybko rosnących rat. Jak przekazała prokuratura, do połowy 2021 r. firma pożyczkowa otrzymała już od rodziny 41 tys. zł. Mimo to zadłużenie nadal wynosi ponad 102 tys. zł.

Z nakazem zapłaty w tej sprawie nie zgodził się prokuratur generalny Zbigniew Ziobro, który skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Wniósł w niej o uchylenie zaskarżonego nakazu zapłaty i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Bytomiu do ponownego rozpoznania. Ziobro zawnioskował przy tym o wstrzymanie działań komornika wobec rodziny do czasu zakończenia postępowania ze skargi nadzwyczajnej.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Ziobro uważa, że naruszono zasadę sprawiedliwości społecznej

Według prokuratora generalnego, sąd naruszył w tej sprawie konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej – orzekając w sprawie bez zbadania prawidłowości umowy i nie uwzględniając jej konsumenckiego charakteru. Zdaniem prokuratury, naruszono także przepis konstytucji gwarantujący ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi.

"Przesłanki do skierowania sprawy do postępowania zwykłego (a nie nakazowego, bez udziału pozwanego) były zawarte w samym pozwie. Żądanie tak wygórowanych kwot, całkowicie nieproporcjonalnych do wysokości udzielonej pożyczki, skutkujące naliczeniem odsetek w wysokości 18 proc. miesięcznie od pożyczonej kwoty, winno być rozpoznane przez sąd jako sprzeczne ze społecznym poczuciem sprawiedliwości" - wskazano w skardze.

Minister sprawiedliwości powołuje się na unijne przepisy

Zbigniew Ziobro podkreślił też, że konsumencki status mężczyzny i jego żony jako poręczyciela w tej sprawie nie budzi żadnych wątpliwości w świetle art. 22 kodeksu cywilnego.

"Przepis ten mówi jednoznacznie, że za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Konieczność zbadania stosunku podstawowego (umowy) w tej sprawie wynika także z przepisów wspólnotowych. Zgodnie z wykładnią Dyrektywy 93/13, której dokonał TSUE, sąd, przed którym prowadzone jest postępowania nakazowe z weksla wobec konsumenta, obok przepisów kodeksu postępowania cywilnego musi z urzędu stosować równolegle przepisy mające na celu ochronę konsumenta" - argumentował prokurator generalny. 

autor: Mateusz Mikowski

mm/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (12)

dodaj komentarz
monuz
Rusza kampania wyborcza. PiS po raz trzeci obieca w niej likwidację lichwy :):):)
luckyrich
Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i jego nadmierne wydatki – złe nawyki finansowe. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i jego nadmierne wydatki – złe nawyki finansowe. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
mba_tomy
To może w końcu sam przeczytaj tą książkę, tak ją reklamujesz, jakbyś tylko tytuł zobaczył. Odnośnie tytułu.... tylko część błędów poprawiłeś...
vacarius
Tyle lat rządzą 2005 też rządzili i nie potrafią zrobić jakiś ograniczeń co do górnego oprocentowania pożyczek.
dawid_gmyrek
Zabezpieczeniem umowy był weksel in blanco - czy to jakiś fragment skeczu kabaretowego?
zoomek
Nie. W ARiMR też takie były zabezpieczeniem. Nie wiem jak teraz ale takie były.
mba_tomy
Niestety to nie skecz kabaretowy, a szara rzeczywistość...

Niestety są gorsze przypadki. Jedna firma zatrudniając pracownika (umowa zlecenie) każdemu daje do podpisania aneks o zakazie pracy w konkurencyjnej firmie po zakończeniu tej umowy, z informacją o nałożeniu kary. Zabezpieczeniem tej umowy też był weksel in blanco.
Niestety to nie skecz kabaretowy, a szara rzeczywistość...

Niestety są gorsze przypadki. Jedna firma zatrudniając pracownika (umowa zlecenie) każdemu daje do podpisania aneks o zakazie pracy w konkurencyjnej firmie po zakończeniu tej umowy, z informacją o nałożeniu kary. Zabezpieczeniem tej umowy też był weksel in blanco.... wydawało mi się to śmieszne, ale ilość tak podpisanych umów mnie przeraziła.
pstrzezek
Prawo powinno bronić słabszych co nie znaczy że brak odpowiedzialności się pod to kwalifikuje
mba_tomy
Odpowiedzialność musi być, ale kara powinna być współmierna do winy.
men24a
Mężczyzna ukradł czy pożyczył ? Chyba 800 zł to niewielka kwota żeby oddać ? Ale wziął od jednego a potem od drugiego i zdziwiony że dalej nikt mu nie chce pożyczać a on chętny na branie. I jeszcze się upominają ! Ale Ziobro pokaże tym upominajacym się, wszak ma broń

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki