REKLAMA

Pozew frankowców przeciwko Bankowi BPH przyjęty do rozpoznania

Michał Kisiel2016-10-28 15:59analityk Bankier.pl
publikacja
2016-10-28 15:59

Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał postanowienie o przyjęciu do rozpoznania pozwu zbiorowego przeciwko Bankowi BPH. Sprawę wytoczyło 551 kredytobiorców, którzy zarzucają bankowi, że zastosował niedozwoloną klauzulę umożliwiającą dowolne kształtowanie kursu wypłaty i spłaty zobowiązania.

W marcu 2015 r. złożono w Sądzie Okręgowym w Gdańsku pozew. Podobnie jak w przypadku największego jak dotąd pozwu zbiorowego (przeciwko Bankowi Millennium), osią sporu jest klauzula indeksacyjna. Zdaniem kredytobiorców umowa dawała bankowi dowolność w kształtowaniu kursu kupna i sprzedaży waluty przy wypłacie i spłacie zobowiązania.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Pozywający oczekują unieważnienia całej umowy. „Nieważność całej umowy oznaczałaby dla banku zwrot wszystkich kosztów kredytu, a dla klientów zwrot kwoty głównej kredytu. Roszczenie banku o zwrot przedawniło się w terminie 3 lat od wypłaty kredytu. W przypadku nieważności umowy kredytu, bank nie może korzystać z przywilejów egzekucyjnych, przewidzianych dla zobowiązań z ważnych umów bankowych” – czytamy w założeniach pozwu. W przypadku, gdyby sąd orzekł nieważność wyłącznie klauzuli indeksacyjnej i utrzymał w mocy pozostałe zapisy umowy, kredytobiorcy mogliby liczyć na zwrot nadwyżki spłat wynikającej ze stosowania spreadu.

Bank BPH, odpowiadając na złożony w marcu 2015 r. pozew, wnioskował o ustanowienie kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. W grudniu 2015 r. Sąd Okręgowy odrzucił wniosek banku o nakazanie ustanowienia kaucji. Bank złożył zażalenie na postanowienie gdańskich sędziów i sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Po pół roku oczekiwania, w czerwcu 2016 r., sąd oddalił wniosek banku, oceniając, że służył on utrudnieniu działania pozywających.

28 października Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał postanowienie o przyjęciu sprawy zbiorowej w postępowaniu grupowym. „Bank ma teraz 7 dni, od doręczenia powyższego postanowienia, na złożenie zażalenia do Sądu Apelacyjnego. Rozpatrzenie zażalenia banku może potrwać najprawdopodobniej do pół roku. Dopiero po zakończeniu postępowania zażaleniowego będzie wiadomo, kiedy Sąd wyda postanowienie, co do składu grupy” – informuje Kancelaria Komarnicka Korpalski reprezentująca kredytobiorców.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~szymon
Musi się coś zacząć dziać, z tego co czytałem, to pierwsze pozwy już zakończyły się pozytywnym wyrokiem dla frankowiczów. My mamy kredyt frankowy w starym BZ WBK. Przystąpiliśmy do pozwu - pozewgrupowybzwbk.dt.com.pl I uważam, że to dobra decyzja - jeśli sami czegoś z tym nie zrobimy, to przez kolejne 15 lat będziemy musieli płacić Musi się coś zacząć dziać, z tego co czytałem, to pierwsze pozwy już zakończyły się pozytywnym wyrokiem dla frankowiczów. My mamy kredyt frankowy w starym BZ WBK. Przystąpiliśmy do pozwu - pozewgrupowybzwbk.dt.com.pl I uważam, że to dobra decyzja - jeśli sami czegoś z tym nie zrobimy, to przez kolejne 15 lat będziemy musieli płacić kosmicznie wysoką ratę :(
~Stańczyk
Jak tam KODowskie psy z ubeckich lędźwi, którzy plują na frankowiczów? Dobrze wam w post-POwskiej banksterskiej rzeczywiskości? Dumni jesteście z tego, że wasi tatusiowie wyrywali Pileckiemu paznikcie? Żal mi was banksterskie trole!
~TL

Prawda jest taka że tak zwanii "Frangsterzy" walczą o to żeby Polska istniała bo poki co mamy eldorado bankowo-korporacyjne oszukujące rodaków:

1. Poliso-lokaty (5 mln polaków, 54 mld uwięzone)
2. Opcje walutowe (ponoć 15mld strat)
3. Kredyty preudo-walutowe (2mln polaków, straty - nie do oszacowania,

Prawda jest taka że tak zwanii "Frangsterzy" walczą o to żeby Polska istniała bo poki co mamy eldorado bankowo-korporacyjne oszukujące rodaków:

1. Poliso-lokaty (5 mln polaków, 54 mld uwięzone)
2. Opcje walutowe (ponoć 15mld strat)
3. Kredyty preudo-walutowe (2mln polaków, straty - nie do oszacowania, 10, 20 a może 100mld)
~michał
PŁACZ LUDZI KTÓRYM WCISKANO KREDYTY Z PISTOLETEM PRZY GŁOWIE. PRZEZ TYLE LAT NIE BYŁO PROBLEMU. NIE BYŁO !!!! FRANKOWICZE MIELI WSZYSTKO W D***. ŚMIALI SIĘ Z LUDZI CO MIELI KREDYTY W ZŁOTÓWKACH I BYŁO DOBRZE. WYCHODZĘ Z ZAŁOŻENIA BIORĘ KREDYT W WALUCIE W KTÓREJ ZARABIAM.
~Julek
Widać kolego że nie masz zielonego pojęcia na jakich zasadach były udzielane te kredyty i dlaczego były brane we fraku
~ThomasJef
3rd president of US (1743 - 1826)

If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers
3rd president of US (1743 - 1826)

If the American people ever allow private banks to control the issue of their currency, first by inflation, then by deflation, the banks and corporations that will grow up around them will deprive the people of all property until their children wake up homeless on the continent their Fathers conquered... I believe that banking institutions are more dangerous to our liberties than standing armies... The issuing power should be taken from the banks and restored to the people, to whom it properly belongs


I believe that banking institutions are more dangerous to our liberties than standing armies
~kołBojXBankierzy okradają całe społeczeństwa od lat.. Czy ktoś z Was słyszał o konfiskacie złota w US z 1933 roku.

https://goldbits.com/news/first-u-s-bank-bail-in-was-1933s-gold-confiscation.html

FED - poprzez dekret prezydencki zarekwirował 6tys ton złota
~bebe
doradźcie mi, jestem w tej grupie przeciwko bph w kancelarii kropalski... ale kancelaria mazur i wspólnicy twierdzi że grupowe pozwy sa nieefejtywne, czy wyjść z grupowego i wlaczyc indywidualnie?
~michał
ok rozumiem cię. ale jaka chcesz zrekompensować ludziom którzy mieli kredyty w złotówkach ?
~bebe odpowiada ~michał
proste bardzo, chce przeliczyć kredyt od nowa tak jakby był złotówkowy od początku,(marża i wibor złotówkowy) w moim przypadku to dopłata dla banku około 42tyuś złotych, ale dług który mam 670tys zmieni się na 390tys, kredytu wziąłem 490tys i spłacam go 10 lat. chyba uczciwe

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki