REKLAMA

Potrzebni pracownicy zza wschodniej granicy

2016-09-12 00:18
publikacja
2016-09-12 00:18

Pracodawcy postulują, by zalegalizować dłuższy pobyt pracujących u nas Ukraińców. Tym bardziej, że - jak wykazały badania instytutu badawczego Danae, Polacy najłatwiej akceptują ich jako imigrantów.

fot. / / YAY Foto

Za przyjęciem imigrantów opowiedziało się wprawdzie tylko 11 proc. uczestników sondażu Danae dla "Rzeczpospolitej", ale i oni uważają, że najlepiej, gdyby przybysze pochodzili wyłącznie z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Wietnamu. "Otwartość na imigrantów z odległych regionów jest mała" - czytamy w dzienniku.

"Wyniki badania współgrają z opiniami przedsiębiorców i ekspertów ds. migracji, którzy jako źródło pracowników z zagranicy wskazują głównie sąsiadów" - zauważa "Rzeczpospolita".

"Polska pilnie potrzebuje chętnych do pracy, łatwo asymilujących się imigrantów. Naturalnymi kandydatami są Ukraińcy, Wietnamczycy i Białorusini" powiedział "Rzeczpospolitej" Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, który wystąpił z postulatem, by zalegalizować pobyt miliona pracujących już u nas Ukraińców, Wietnamczyków i Białorusinów.

"Pracodawcy obawiają się, że zamiast zachęt na razie będą utrudnienia, wskutek wdrożenia tzw. dyrektywy sezonowej dotyczącej pracowników spoza UE", która wchodzi w życie we wrześniu br. - podsumowuje "Rzeczpospolita". (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (45)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
a czemu swoich - Polaków- nie chcemy zatrudniać?
~Ola
Chcemy, lecz często Polacy mimo słabego wykształcenia i braku szczególnych umiejętności nie chcą pracować za płacę, którą Ukraińcy czy Białorusini przyjmują z przysłowiowym "pocałowaniem ręki".
~DJCat
Może się to nam nie podobać, ale nic na to nie poradzimy. Emigranci już nie wrócą, bo po co? Nie zarobią podobnych stawek jak w UE za pracę tam wykonywaną. Z drugiej strony, jeżeli chcesz wrócić do wyuczonego zawodu a 5 lat byłeś "na zmywaku", ciężko będzie pewnie o pracę.

Potrzebujemy imigrantów i kropka. Wybór
Może się to nam nie podobać, ale nic na to nie poradzimy. Emigranci już nie wrócą, bo po co? Nie zarobią podobnych stawek jak w UE za pracę tam wykonywaną. Z drugiej strony, jeżeli chcesz wrócić do wyuczonego zawodu a 5 lat byłeś "na zmywaku", ciężko będzie pewnie o pracę.

Potrzebujemy imigrantów i kropka. Wybór pozostaje tylko odnośnie podobieństwa kulturowego i chęci asymilacji.
~ciekawski
dlaczego kasjerka w lidlu w Niemczech zarabia 1300 euro na rękę przy niemal idetnycznych cenach produktów i bez zwolnień podatkowych jak w Polsce a tu zarabia 1300 pln ? ?
~chybadlatego
w skrócie bo lidl jest niemiecki a ty kupujesz w nim niemieckie produkty, dlatego Niemcy się bogacą a Polska i reprezentująca ją polska kasjerka na samym dole drabinki zarobków się znajduje i zarabia ile zarabia
~fil
Import Ukraińców i innych nacji to przyzwyczajanie przedsiębiorców do inwestowanie w dziedziny które wymagają prac prostych czyli promowanie tych gałęzi o małej wartości dodanej. Czas z tym skończyć.
~bumbum
2,5 miliona Polaków PO-PIS wypchnął na Zachód, a teraz zastępuje ich Ukraińcami i Wietnamczykami. Chyba właśnie po to by stworzyć presję płacową wykluczającą powrót Polaków.
Poza tym między bajki włożyłbym teksty o asymilacji Ukraińców. Ich nacjonalizm jest odgórnie pielęgnowany przez Zachód i polskojęzyczne rządy, a polski
2,5 miliona Polaków PO-PIS wypchnął na Zachód, a teraz zastępuje ich Ukraińcami i Wietnamczykami. Chyba właśnie po to by stworzyć presję płacową wykluczającą powrót Polaków.
Poza tym między bajki włożyłbym teksty o asymilacji Ukraińców. Ich nacjonalizm jest odgórnie pielęgnowany przez Zachód i polskojęzyczne rządy, a polski nacjonalizm jest tępiony. To prędzej Ukraińcy pochłoną Polskę niż Polacy ich zasymilują. Zaraz jakiś troll Sorosa nawtyka mi od ruskich agentów, ale takie są fakty.
~Flex
Napływ gasrarbeiterów zza wschodniej granicy pozwala utrzymywać korpołagrom zlokalizowanym w SSE na utrzymywanie wynagrodzeń na poziomie najniższa+. Jaka korzyść z tego dla naszej gospodarki? zaryzykuję że minimalna przy zwolnieniach podatkowych dla tych koncernów, minimalnych wydatkach Ukraińców w POLSCE - tylko kilku% VAT od kupowanej Napływ gasrarbeiterów zza wschodniej granicy pozwala utrzymywać korpołagrom zlokalizowanym w SSE na utrzymywanie wynagrodzeń na poziomie najniższa+. Jaka korzyść z tego dla naszej gospodarki? zaryzykuję że minimalna przy zwolnieniach podatkowych dla tych koncernów, minimalnych wydatkach Ukraińców w POLSCE - tylko kilku% VAT od kupowanej żywności. Zarobek pracowników zamieniony na USD jedzie na Ukrainę, zyski pracodawców do zagranicznych central. Ale Don Mateo twierdzi że jeszcze ze 2,5 mln nam trzeba. Komu i na co? Wg mnie nie tyle pracodawcom co banksterom! Pojawienie się w Polsce 2,5 mln zatrudnionych z czystym BIKiem i zerowym zadłużeniem w bankach to okazja do nagonienia sobie kolejnej rzeszy kredytowych niewolników i poprawienie wyników sprzedażowych. Pytanie zasadnicze: chcecie zahamować emigrację i powrotu Polaków, to dlaczego robicie wszystko, aby rynek i obecna sytuacja nie wymusiły bardziej odczuwalnego wzrostu płac i poprawy jakości życia pracujących Polaków. Dobrze zauważył ostatnio Tyszka, że najnowsze dziecko Don Mateo to plan ukrainizacji Polski!
~aaaaa
w kraju jest 3 miliony bezrobotnych, żadnych ukrainców nam nie trzeba, oni nie są naszymi braćmi itd itp
~niepelnosprawny_org
"Pracodawcy postulują, by zalegalizować dłuższy pobyt pracujących u nas Ukraińców"...
ci pracodawcy są bardzo związani z Ukrainą może? swoi swoich sprowadzają może?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki