REKLAMA

Pomorskie liderem w rozdysponowywaniu środków z UE

2016-10-25 06:15
publikacja
2016-10-25 06:15

Województwo pomorskie jest krajowym liderem w kontraktowaniu unijnych środków. Do połowy października samorząd rozdysponował 22 procent funduszy składających się na Regionalny Program Operacyjny regionu na lata 2014-20 - wynika z danych urzędu marszałkowskiego w Gdańsku.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Wielkość RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-20 to około 8 miliardów złotych (1,864 miliarda euro, na którą to sumę składają się środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości około 1,34 mld euro i Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości ponad 524 mln euro.).

Do połowy października br. zarząd województwa pomorskiego podpisał 169 umów o dofinansowanie projektów w ramach RPO na lata 2014-20. W ramach tych umów beneficjenci otrzymają w sumie 1,77 mld złotych (łączna wartość projektów, które będą realizowane dzięki wsparciu to 2,4 mld zł).

Suma środków, jakie już przyznano, stanowi 22 procent całego budżetu RPO. Nasze województwo jest pod tym względem liderem w stosunku do innych regionów Polski - powiedziała PAP wicedyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Agnieszka Surudo.

Zdaniem Surudo tak dobra pozycja wynika m.in. z tego, że samorząd zadbał o to, by - w ramach poprzedniego RPO - przyznać beneficjentom środki na wykonanie dokumentacji technicznej wielu inwestycji. Chodziło o istotne projekty, o których wiedzieliśmy, że wnioskodawcy będą zabiegać o unijne środki na ich realizację powiedziała PAP Surudo dodając, że mając gotową dokumentację techniczną, samorządy czy inne podmioty mogły wystąpić o fundusze już niedługo po uruchomieniu konkursów z aktualnego RPO.

Dziewięć projektów, którym już przyznano dofinansowanie (projekty te warte są w sumie 625 mln zł, a dofinansowanie wyniosło ponad 465 mln zł) dotyczy transportu. Są wśród nich rewitalizacja drogi kolejowej prowadzącej z Malborka do Torunia, rozbudowa kilku dróg wojewódzkich (głównie odcinków prowadzących z pomorskich miejscowości do węzłów autostrady A1) oraz budowa dwóch węzłów integracyjnych (powstają w miejscach, gdzie można pozostawić auto czy rower i skorzystać z transportu publicznego) - w Kartuzach i Gołubiu.

W ramach projektu Pomorski Fundusz Rozwoju 2020+ (wartość projektu - 430 mln zł, w tym ponad 365 mln zł ze środków unijnych) wsparcie w postaci kredytów, pożyczek, poręczeń i inwestycji kapitałowych otrzymają mikro-, małe i średnie firmy w regionie. Z kolei projekt Pomorski Broker Eksportowy" (wart ponad 84 mln zł, z czego 64 mln zł to dofinansowanie z UE) ma pomóc pomorskim firmom chcącym rozwijać eksport.

Wart 184 mln zł (w tym 143 mln zł dofinansowania z UE) projekt Pomorskie e-zdrowie" ma pomóc w ucyfrowieniu 16 podmiotów leczniczych (to najczęściej duże szpitale) zarządzanych przez samorząd. Spójne systemy informatyczne mają pozwolić na lepszą wymianę informacji między placówkami, ale też zapewnić pacjentom dostęp przez internet do swoich danych medycznych.

W ramach podpisanych umów, kosztem 306 mln zł (w tym 213 mln zł dofinansowania) przeprowadzona zostanie też modernizacja energetyczna budynków publicznych na terenie województwa. Prawie 209 mln zł (w tym ponad 129 mln zł dotacji) przeznaczonych zostanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej, w tym przebudowę 14 i postawienie dwóch nowych oczyszczalni ścieków, budowę 233 km kanalizacji sanitarnej oraz trzech miejsc zagospodarowania osadów ściekowych.

Wśród rozstrzygniętych już postępowań dotyczących środków z RPO znalazło się także kilka dotyczących edukacji. Największym z nich jeśli chodzi o środki (wartość 269 mln zł, w tym dofinansowanie wynoszące prawie 211 mln zł) było przyznanie 23 beneficjentom, w tym Gdyni i Gdańskowi, funduszy na budowę, przebudowę czy rozbudowę infrastruktury szkół zawodowych oraz wyposażenie tych placówek.

Przyznano już też środki na realizację 6 projektów dotyczących uczelni wyższych. Ogólna wartość tych projektów to prawie 90 mln zł (w tym 71 mln zł dofinansowania z UE). Z tych środków zostanie m.in. rozbudowany Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego.

Zgodnie z przyjętymi wytycznymi, z puli 1,864 miliarda euro składających się na RPO na lata 2016-20, około 631 mln euro ma wesprzeć edukację (m.in. przedszkolną) oraz pomóc osobom bezrobotnym i zagrożonym wykluczeniem społecznym. Około 357 mln euro przeznaczonych zostanie na rozwój systemu transportowego, w tym umocnienie pozycji transportu zbiorowego oraz poprawę efektywności połączeń w regionie. Ponad 335 mln euro zostanie wydane na ochronę środowiska i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a ponad 314 mln euro - na inwestycje w projekty innowacyjne. Na wyrównywanie dysproporcji w rozwoju regionu (aktywizację obszarów wolniej się rozwijających) zaplanowano 159 mln euro. (PAP)

aks/ mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~md71
Przejrzałem art pobieżnie, przyznaję się, ale nie zauważyłem jakoś kwot, oprocentowania i źródła kredytów, które trzeba będzie zaciągnąć by te wszystkie projekty zakończyć.
~zez
no bo by nie pasowało do narracji "Unia daje huraaaa!", gdyby trzeba było dopisać, że co prawda daje, ale zwykle coś koło połowy potrzebnych pieniędzy, a na resztę trzeba się zapożyczyć a potem spłacać te kredyty z odsetkami Bóg wie jak długo

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki