Polskie sny o atomie [Podcast]

Pierwsza nigdy nie powstała. Druga powstaje i powstać nie może. Po co nam elektrownia jądrowa? Posłuchaj o tym w Pulsie Biznesu do słuchania.

(fot. Oliver Berg / dpa)

Po Elektrowni Jądrowej Żarnowiec pozostała ogromna blizna na południowo-wschodnim krańcu Jeziora Żarnowieckiego. Szkielet konstrukcji pierwszego bloku, zardzewiałe maszty oświetleniowe oraz ruiny budynków wzniesionych 30 lat temu przypominają o tym wielkim, niedokończonym projekcie. Druga elektrownia powstaje już ponad 10 lat - orientacyjne daty jej powstania wielokrotnie przesuwano, a opublikowany w ubiegłym roku raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia suchej nitki na działaniach urzędników rządowych oraz menedżerów w spółce celowej powołanej do budowy tej elektrowni. A raczej na braku tych działań.

Prace nad budową wcale jednak nie ustały. W zaciszach gabinetów Ministerstwa Energii toczą się pełną parą, by zdążyć przed kolejną wyznaczoną datą - 2033 rokiem. Czy i ta próba skończy się jak poprzednie?

O tym dziś atomowe wydanie Pulsu Biznesu do słuchania. O tym czy elektrownia jądrowa jest nam potrzebna, co może nam dać i czy w ogóle powstanie porozmawiamy z Joanną Maćkowiak-Panderą, szefową energetycznego think-tanku Forum Energii, Markiem Józefiakiem z polskiego oddziału Greenpeace, Adamem Rajewskim z Politechniki Warszawskiej oraz Tomaszem Nowackim z Ministerstwa Energii.

Archiwalne odcinki Pulsu Biznesu do słuchania dostępne sa na stronie pb.pl/dosluchania oraz na aplikacjach muzycznych, np. Lecton, Spotify czy Soundcloud.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil