REKLAMA

Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej. Obawiają się o samopoczucie pracowników

2021-07-27 07:51
publikacja
2021-07-27 07:51
Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej. Obawiają się o samopoczucie pracowników
Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej. Obawiają się o samopoczucie pracowników
fot. nikkimeel / / Shutterstock

Polskie firmy nie zamierzają kontynuować modelu pracy zdalnej; deklarują, że 88 proc. pracowników wróci do pracy stacjonarnej, a 9 proc. otrzyma propozycję pracy w modelu hybrydowym - wynika z raportu ManpowerGroup. Firmy tłumaczą to obawami o samopoczucie pracowników i jakość współpracy.

Według raportu „Niedobór talentów” ManpowerGroup, prawie co czwarty pracodawca w Polsce boi się, że wykonywanie zadań poza biurem niekorzystnie wpływa na samopoczucie pracowników. Co piątego martwi jakość współpracy w zespołach zdalnych. Obawy firm dotyczą również spadku produktywności (18 proc.) i innowacyjności (2 proc.) oraz kultury organizacyjnej (2 proc.). Obaw związanych z pracą poza siedzibą firmy nie zgłasza 22 proc. przedsiębiorców.

Jak skomentowała dyrektor ds. rekrutacji stałej w Manpower Katarzyna Pączkowska, choć pandemia zapoczątkowała rewolucję w podejściu pracodawców do pracy zdalnej, obecnie coraz więcej organizacji powraca do tradycyjnego modelu wykonywania pracy z siedziby firmy. „Motywacje bywają różne, najczęściej są związane z wyzwaniami w obszarze zdalnego zarządzania zespołami i długotrwałego utrzymania wysokiej efektywności. Nierzadko wynikają też z potrzeby zintegrowania pracowników z firmą" – stwierdziła ekspertka.

Pracodawcy przewidują, że w ciągu kolejnych 6–12 miesięcy 88 proc. ich pracowników wróci na stałe do pracy w siedzibie firmy. Propozycję pracy w modelu hybrydowym otrzyma tylko 9 proc. kadry, w tym tylko 5 proc. będzie miało możliwość realizowania obowiązków poza organizacją przez większą część tygodnia. Wobec 1 proc. pracowników firmy przewidują pracę w pełni zdalną. 2 proc. pracodawców nie miało sprecyzowanych planów.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że ze względu na charakter wykonywanych zadań wiele funkcji nie może być realizowanych poza miejscem pracy. Prawie 8 na 10 pracodawców w Polsce twierdzi, że codziennej obecności w firmie wymaga większość (76 – 100 proc.) stanowisk w ich organizacji. 13 proc. stwierdza, że jest to konieczne w przypadku ponad połowy miejsc pracy (51 – 75 proc.). Zaledwie 1 proc. deklaruje, że w organizacji nie ma funkcji obligujących zatrudnione osoby do przychodzenia do siedziby firmy każdego dnia.

Aby uelastycznić stanowiska, które wymagają codziennego pojawiania się w miejscu pracy, 39 proc. pracodawców zamierza wprowadzić elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy. 33 proc. firm deklaruje połączenie pracy zdalnej z wykonywaniem zadań w siedzibie firmy, 15 proc. - wprowadzenie elastycznych godzin pracy, 12 proc. wybór miejsca pracy, a 5 proc. podział stanowiska pomiędzy kilka osób. 42 proc. pracodawców w ogóle nie widzi możliwości uelastycznienia pracy.

Jak podkreśliła Pączkowska, pracownicy nie chcą utracić uzyskanej w czasie pandemii elastyczności. "Kompromisem wydaje się wprowadzanie lub utrzymanie na szerszą skalę hybrydowego modelu pracy. Kluczowe jest również dokładne zbadanie oczekiwań i potrzeb pracowników oraz odpowiadanie na nie – między innymi poprzez wprowadzanie elastycznych rozwiązań, a także dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne i dobrostan psychiczny zatrudnionych osób. Kolejnym ważnym elementem jest stały rozwój pracowników w zakresie kompetencji miękkich i twardych, tak żeby mogli sprostać dynamiczne zmieniającym się potrzebom rynku pracy" – powiedziała ekspertka.

Dodała, że kandydaci pytani w trakcie procesów rekrutacyjnych o oczekiwania wobec pracodawców wyraźnie podkreślają potrzebę pracy zdalnej lub hybrydowej – zwłaszcza w przypadku stanowisk z obszaru IT, obsługi klienta czy sprzedaży i marketingu. "Często w przypadku braku takiej możliwości kandydaci nie decydują się na przyjęcie oferty pracy. Elastyczność pracodawcy staje się na obecnym rynku ważną przewagą konkurencyjną i może zapewnić szerszy dostęp do pożądanych talentów" – podsumowała Pączkowska.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (33)

dodaj komentarz
blind-oln
Już lecę. :D Prędzej zmienię pracodawcę niż wrócę do biura. Chętnych do zatrudnienia w pełni zdalnie nie brakuje.
marekpoznan
Od kiedy w firmach obawiają się o samopoczucie pracowników..?
marszalek2020
Problem "długotrwałego utrzymania wysokiej efektywności" - czyli przykręcanie śruby po prostu :)

Główny śrubowy wrócił z UE to i polityka firm się zmieniła :)
Nie pamiętam roku kiedy rządzł Tusk i nie trzeba było zaciskać pasa dla dobra Polski - czyli żeby Donald dostał 100 tysięcy emerytury od Niemców :)
konik_garbusek
NIE MA możliwości, by stary system wrócił w 100 %. To jest nierealne. Pracuje w banku, do pandemii zaklinali sie ze za zadne skarby nie da sie pracowac zdalnie, ochrona danych blablabla. W ciagu 2 TYGODNI w marcu 2020 wprowadzono prace zdalna dla 95 % pracownikow (wszyscy oprócz IT i ochrony). ZMuszenie teraz ludzi do powrotu (na NIE MA możliwości, by stary system wrócił w 100 %. To jest nierealne. Pracuje w banku, do pandemii zaklinali sie ze za zadne skarby nie da sie pracowac zdalnie, ochrona danych blablabla. W ciagu 2 TYGODNI w marcu 2020 wprowadzono prace zdalna dla 95 % pracownikow (wszyscy oprócz IT i ochrony). ZMuszenie teraz ludzi do powrotu (na 100 %), to samobójstwo ekonomiczne - ludzie już szukają pracy,m gdzie w umowie bedą mieli pracę zdalną lub model hybydowy na pismie. Kazda firma ktora bedzie zmuszała pracownikow do 100 % siedzenia w boksach w durnym biurze, jest na przegranej pozycji. I nic tego juz nie zmieni.
coderx
"Obawy firm dotyczą również spadku .... innowacyjności (2 proc.) oraz kultury organizacyjnej (2 proc.)."

Przecież to wyniki na poziomie błędu statystycznego. Według mnie w tych obszarach nastąpił wzrost, bo człowiek staje się innowacyjny gdy ma komfort samodzielnego myślenia i działania z dala od tych wszystkich
"Obawy firm dotyczą również spadku .... innowacyjności (2 proc.) oraz kultury organizacyjnej (2 proc.)."

Przecież to wyniki na poziomie błędu statystycznego. Według mnie w tych obszarach nastąpił wzrost, bo człowiek staje się innowacyjny gdy ma komfort samodzielnego myślenia i działania z dala od tych wszystkich wszechwiedzących popychaczy.
trolley
Hehehe z pewnością będzie powrót do 2019. Bo tak sobie życzą właściciele powierzchni biurowej. Niestety. Idziecie na dno. Było tego więcej nastawiać...
trolley
Jeśli chodzi o firmy typu IT, bankowość w związku z nadchodzącym lokdałnem, niemożliwymi do przewidzenia kolejnymi możliwymi, muszą wprowadzić pracę zdalna i hybrydową albo się wyłożą i padną. Dodatkowo jest bardzo duża presja dużej części pracowników na zdalną i hybrydową. A mówimy tu o specjalistach. Jak tego nie dostaną pójdą Jeśli chodzi o firmy typu IT, bankowość w związku z nadchodzącym lokdałnem, niemożliwymi do przewidzenia kolejnymi możliwymi, muszą wprowadzić pracę zdalna i hybrydową albo się wyłożą i padną. Dodatkowo jest bardzo duża presja dużej części pracowników na zdalną i hybrydową. A mówimy tu o specjalistach. Jak tego nie dostaną pójdą do konkurencji która im to da. Coś mi się zdaje że wielu menedżerów nie ma najmniejszego pojęcia z jak dużą rewolucją na rynku pracy mają do czynienia.
1a2b
o.. i to .. to .. te puste powierzchnie biurowe.
konik_garbusek odpowiada trolley
Dokładnie tak jest :)) Pracuje w banku, u mnie NIKT nie chce wracac na 100 % (hydryda ok, ludzzkie twrze poogladac, pogadac, napic sie kawy). Nie ma opcji zeby 100 % w boksach wrocilo, to jest przeszlosc. Rynek biurowcow ma 10 lat w plecy, potem wyjda na swoje, JESLI bedzie wiecej inwestycji i wiecej firm.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki