Polska znów pod lupą S&P

2019-04-12 05:58
publikacja
2019-04-12 05:58

Przed nami kolejny ratingowy piątek. Tym razem ocenę wiarygodności kredytowej polskiego rządu zajmie się agencja S&P Global. Ta sama, która ponad trzy lata temu stała się „wrogiem publicznym” dopuszczając się pierwszej w historii obniżki ratingu Polski.

/ fot. Brendan McDermid / Reuters

Zgodnie z liczącymi sobie kilka lat regulacjami unijnymi, agencje ratingowe mogą publikować wyniki przeglądu not wiarygodności kredytowej rządów tylko w określonych wcześniej terminach. Zwykle są to piątki wieczorem, już po zamknięciu notowań rynków europejskich, a nierzadko także po zakończeniu regularnej sesji w Nowym Jorku. Czyli po 22:00 czasu polskiego.

Mamy już za sobą pierwszy tegoroczny przegląd polskiego ratingu. Dwa tygodnie temu agencja Fitch podtrzymała notę Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- (p. stabilna) A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-
źródło: Bankier.pl

- Rating Polski odzwierciedla zdywersyfikowaną gospodarkę i silne fundamenty makroekonomiczne podtrzymywane przez zdrowe ramy polityki gospodarczej i silny sektor bankowy. Te czynniki równoważą niski poziom PKB na mieszkańca i wysoki dług zewnętrzny – napisali w uzasadnieniu marcowej decyzji analitycy Fitch Ratings.

Była to też pierwsza „oficjalna” okazja, gdy jedna z liczących się agencji ratingowych mogła odnieść się do tzw. piątki Kaczyńskiego – czyli pakietu nowych wydatków fiskalnych finansowanych istotnym wzrostem deficytu budżetowego.

- Zaproponowane działania obejmują różne transfery socjalne, jak również cięcie podatku dochodowego dla niektórych pracowników i są oficjalnie szacowane na maksymalnie 60 miliardów złotych (2,5% PKB) w latach 2019-20 – napisali eksperci Fitcha. Nie przewidują zatem przekroczenia przez deficyt budżetowy progu 3% PKB, który jest granicznym parametrem dla wielu inwestorów.

Jednakże z punktu widzenia opinii publicznej i mediów głównego nurtu, ocena S&P waży więcej, niż w przypadku Fitcha czy Moody’s. To właśnie zaskakująca decyzja S&P ze stycznia 2016 roku sprawiła, że kwestia ratingów trafiła pod polski strzechy. Choć w 2018 roku S&P wycofała się ze swej błędnej decyzji przywracając rating Polski do wyjściowego poziomu, to jej oceny cieszą się szczególną uwagą. Tym bardziej po tym, jak premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zwiększenie deficytu do 2-3% PKB.

Po piątkowym przeglądzie ekonomiści nie spodziewają się zmiany ratingu Polski (A-). Mało prawdopodobna wydaje się także zmiana stabilnej perspektywy naszego ratingu. Niemniej jednak znaczenie dla rynku długu i złotego zapewne będą miały nowe prognozy makroekonomiczne agencji oraz charakter zaakcentowanego przez agencję ryzyka związanego z polskimi aktywami.

Oceny agencji ratingowych mają duże znaczenie dla rynku obligacji skarbowych, który wycenia koszt obsługi polskiego długu publicznego. Część inwestorów instytucjonalnych wręcz musi kierować się notami wystawianymi przez trzy główne agencje ratingowe (S&P, Fitch i Moody’s), ponieważ są związani regulacjami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Dotyczy to na przykład banków, zakładów ubezpieczeń czy funduszy emerytalnych, którym w wielu przypadkach wolno kupować tylko obligacje o ratingu inwestycyjnym. Równocześnie dla zarządzających aktywami ocena agencji ma decydujące znaczenie – nie każdy ma czas analizować sytuację polityczno-gospodarczą u wszystkich emitentów.

Następny regularny przegląd ratingu Polski odbędzie się już za tydzień, 19 kwietnia. Wtedy to na temat polskiego długu wypowie się agencja Moody’s. Kolejny „ratingowy piątek” czeka nas dopiero pod koniec września (Fitch).

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
niepelnosprawny_org
przydalby sie prezent na swieta, ale watpie...
_jasko
Tak, zawsze warto mieć nadzieję.
Onegdaj A. Hitler powiedział: Dajcie mi pięć lat, a nie poznacie Niemiec.
arturo77
wczoraj shc -1,6% wig 20 -0,7%.dzis shc na pol godziny przed zamknieciem -0,6% a w 20min wychodzi na plus ciekawe co na to wig 20 .mysle ze cos kolo zera i po dzisiejszej sesji swieca doji informujaca o zakonczeniu spadkow a w pon wzrosty bo okaze sie ze s&p nie zmienila ratingu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki