REKLAMA

Fitch nie zmienił ratingu Polski

2019-03-29 22:05
publikacja
2019-03-29 22:05
fot. Savostyanov Sergei / TASS

Agencja Fitch Ratings utrzymała ocenę wiarygodności kredytowej Polski bez zmian, na poziomie A- z perspektywą stabilną. Agencja odniosła się też do tzw. piątki Kaczyńskiego.

- Rating Polski odzwierciedla zdywersyfikowaną gospodarkę i silne fundamenty makroekonomiczne podtrzymywane przez zdrowe ramy polityki gospodarczej i silny sektor bankowy. Te czynniki równoważą niski poziom PKB na mieszkańca i wysoki dług zewnętrzny – tak swoją decyzję uzasadnili analitycy Fitcha.

Decyzja agencji nie była zaskoczeniem. Ekonomiści nie spodziewali się ani zmiany polskiego ratingu, ani jego perspektywy.

Stabilna perspektywa oznacza, że zdaniem agencji Fitch pozytywne i negatywne czynniki mogące wpłynąć na polski rating wzajemnie się równoważą. W dzisiejszym komunikacie analitycy wymienili je jeden po drugim. Na podwyżkę oceny możemy liczyć, jeżeli: a) redukcja relacji zadłużenia zagranicznego do PKB nadal będzie zmierzać w kierunku mediany wyniku państw z ratingiem A; konsolidacja fiskalna doprowadzi do obniżenia relacji długu do PKB; wzrost PKB przybliży nas do poziomu mediany dla państw z ratingiem A.

Analogicznie, z obniżeniem noty musimy się liczyć, jeżeli rządowi nie zmieści się z deficytem poniżej unijnego limitu 3 proc. PKB lub w średnim okresie nie ustabilizuje relacji długu do PKB oraz jeżeli polityka gospodarcza przełoży się na słabszą dynamikę PKB lub pogorszenie klimatu dla prowadzenia działalności gospodarczej.

Deficyt nie przekroczy 3% PKB

W komentarzu do przeglądu polskiego ratingu Fitch pisze, że Polska w 2018 roku pozytywnie zaskoczyła wykonaniem budżetu, redukując deficyt do 0,5% PKB, co jest rezultatem lepszym od przeciętnej wśród krajów o ratingu „A”. Analitycy Fitcha wskazują na solidny wzrost dochodów państwa zrealizowany dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej oraz uszczelnieniu systemu podatkowego.

Fitch odniósł się także do tzw. piątki Kaczyńskiego. „Ogłoszony w lutym 2019 przedwyborczy pakiet fiskalny przyniesie pogorszenie tych osiągów. Zaproponowane działania obejmują różne transfery socjalne jak również cięcie podatku dochodowego dla niektórych pracowników i są oficjalnie szacowane na maksymalnie 60 miliardów złotych (2,5% PKB) w latach 2019-20. Rząd zamierza utrzymać deficyt budżetowy na poziomie 1,7% PKB w 2019, ale jeszcze nie przedstawił pełnych wyliczeń wpływów podatkowych i wydatków” – czytamy w piątkowym komunikacie prasowym.

Uwzględnienie zaproponowanego przez PiS pakietu fiskalnego wprawdzie nie zmieniło oceny wiarygodności kredytowej Polski, ale skutkowało podniesieniem przez Fitcha prognoz dla deficytu budżetowego. Agencja zakłada, że tegoroczne manko w kasie państwa zwiększy się z 2,0% do 2,2% PKB. Natomiast deficyt w 2020 roku zwiększy się do 2,8% względem 2,2% w poprzedniej prognozie. To istotna podwyżka prognoz polskiego deficytu budżetowego, ale zarazem Fitch nie oczekuje przekroczenia przez Polskę progu 3% deficytu w relacji do PKB.

W komunikacie nie zabrakło też wątku politycznego. Fitch przypomniał o napięciu na linii Polska-Komisja Europejska, choć przyznał, że nie ma ono negatywnych konsekwencji gospodarczych. Agencja zauważyła także, że scena polityczna przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i krajowego daleka jest od stabilizacji, ponieważ chociaż PiS wygrywa w sondażach (40 proc.) to po piętach depcze mu Koalicja Europejska (38 proc.).

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- (p. stabilna) A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-
źródło: Bankier.pl

Analitycy Fitcha ocenili, że w 2018 roku polska gospodarka osiągnęła szczyt cyklu koniunkturalnego. Mimo kłopotów w strefie euro Fitch podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski ze względu na zaproponowany pakiet fiskalny zwiększający konsumpcję od III kw. 2019 r. Za sprawą administracyjnego zamrożenie cen energii elektrycznej agencja znacząco obniżyła tegoroczną prognozę inflacji CPI: z 2,7% do 1,7%. Ale już w roku 2020 wzrost cen ma sięgnąć 2,5%.

Fitch nie spodziewa się także, aby NBP podniósł stopy procentowe w 2019 lub 2020 r. Wynika to zarówno z przewidywanej umiarkowanej inflacji, jak i zmiany prognoz agencji względem przyszłych działań EBC.

Następny regularny przegląd ratingu Polski odbędzie się 12 kwietnia i będzie on autorstwa S&P Global Rating. Tydzień później, w piątek 19 kwietnia na temat polskiego długu wypowie się agencja Moody’s.

Krzysztof Kolany

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (21)

dodaj komentarz
wektorwg
Grube ryby właśnie wychodzą z papierów dłużnych upychając je ulicy. Rating ma napędzić leszczy na super inwestycję w super kraj......
trooper
Ten rząd nawet nie ma odrobiny ambicji aby dążyć do poprawy ratingów. Jedyną ambicją prawicy jest utrzymanie obecnych ocen. Chwalą się na lewo i prawo jak to udało im się pozostać w szarym środku tabeli.
antypropaganda
Jak wskazała dzisiaj Japońska Agencja JCR, która także potwierdziła stabilność ratingu Polski: "Rating ogranicza z kolei wysokie w relacji do PKB zadłużenie zagraniczne." Tak więc podniesienie ratingów będzie możliwe po spłaceniu kredytów które w dużej zaciągał rząd Tuska. W okresie właśnie tych rządów Jak wskazała dzisiaj Japońska Agencja JCR, która także potwierdziła stabilność ratingu Polski: "Rating ogranicza z kolei wysokie w relacji do PKB zadłużenie zagraniczne." Tak więc podniesienie ratingów będzie możliwe po spłaceniu kredytów które w dużej zaciągał rząd Tuska. W okresie właśnie tych rządów najbardziej rosło zagraniczne zadłużenie Polski. To było życie na prawdziwy kredyt....
_jasko odpowiada antypropaganda
Oj anty, any(mon?):
JCR rozpoczęła wydawanie ratingów dla Polski od "BBB+" w 2002 r. Rok później agencja podniosła długoterminową ocenę kredytową Polski w walucie obcej do "A-", a w 2013 r. do "A".

W 2013 r. do "A"
bha
I na razie nie zmienią...dopóki systematycznie,terminie są i będą musiały być adal spłacane coraz droższe odsetki od rosnącego coraz bardziej każdego dnia zadłużenia ogólnego kraju. INFO https://commodity.com/debt-clock/poland/
marxs
"Fitch nie zmienił ratingu Polski" i nie zmieni obojętnie co by się działo bo przecież PIS za kasę zdychającego polskiego podatnika zakupił złomu wojskowego made in USA za dziesiątki mld $ zapewniając w ten sposób "życzliwe" i to bardzo podejście te wszystkie agencje tzw."ratingowe" już "Fitch nie zmienił ratingu Polski" i nie zmieni obojętnie co by się działo bo przecież PIS za kasę zdychającego polskiego podatnika zakupił złomu wojskowego made in USA za dziesiątki mld $ zapewniając w ten sposób "życzliwe" i to bardzo podejście te wszystkie agencje tzw."ratingowe" już nie raz się skompromitowały swoimi "ocenami" np Lehmann Brothers na JEDEN dzień przed bankructwem miał najwyższy możliwy rating AAA wychodzi na to że skompromitują się po raz kolejny jak PISowski Titanic zatonie i to już niebawem
marxs
"W lutym inwestorzy zagraniczni zmniejszyli zaangażowanie w polskie obligacje o 9,2 mld zł "-paniczna ucieczka trwa a Fitch pieje z zachwytu nad stanem podobno "niezatapialnego" jak pierwowzór rozbity o górę lodową PISowskiego Titanica

obsservator odpowiada marxs
Taaa, totalna opozycja co pół roku zatapia w życzliwych sobie mediach tego Titanica, a on wciąż pływa. Niczym świadkowie Jehowy co i raz podający nową datę końca świata.
hatlik1
Czyli PiS dostał władze i jest lepiej gospodarczo niż za czasów Po to trzeba poprzeć ich w wyborach niech żądzą jeszcze / a wzrosty czy spadki walut to tylko zależą od spekulacji i czy jesteś pachołkiem Usa
_jasko
Proponuję zainteresować się definicjami: koniunktura, dekoniunktura, stopa inwestycji i z czego "składa się" PKB, tak na początek....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki