REKLAMA
BADANIE

Polska wyśle Ukrainie 25 tys. ton benzyny

2022-05-18 11:57, akt.2022-05-18 13:59
publikacja
2022-05-18 11:57
aktualizacja
2022-05-18 13:59

Pracujemy nad odnowieniem połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą, zwiększeniem przepustowości granicy i skróceniem czasu przesyłu. Tak dobrej współpracy paliwowej między naszymi spółkami jeszcze nie było - powiedziała w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu z minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Juliją Swyrydenko.

Polska wyśle Ukrainie 25 tys. ton benzyny
Polska wyśle Ukrainie 25 tys. ton benzyny
fot. Michał Tuliński / / FORUM

Minister Moskwa poinformowała, że w ostatnich tygodniach współpraca energetyczna pomiędzy Polska a Ukrainą była bardzo dobra. Dodała przy tym, że przygotowywana jest też współpraca na czas pokoju.

„Ukraina jest już po pełnej synchronizacji z systemem europejskim, która została przeprowadzona w czasach wojny. Teraz jest czas na kolejną synchronizację, na zwiększenie tej współpracy m.in. poprzez odnowienie połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą, by móc współpracować w tym wymiarze praktycznym i przesyłać energię z Ukrainy do Polski” – powiedziała Moskwa.

Dodała, że jest to duże wyzwanie dla ukraińskich i polskich spółek. Zapewniła, że projekt ten będzie funkcjonował nie tylko w czasie wojny ale także po jej zakończeniu. Poinformowała też, że władze pracują nad zwiększeniem przepustowości naszej granicy, skróceniem czasu przesyłu. „Tak dobrej współpracy w zakresie paliwowym pomiędzy polskimi i ukraińskimi spółkami jeszcze nie było” - podkreśliła.

Minister zapewniła, że jest dobra wola po stronie Międzynarodowej Agencja Energii, by Ukraina mogła wejść na ścieżkę członkostwa i w efekcie po roli obserwatora stać się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. „My jako Polska deklarujemy zgłoszenie Ukrainy jako członka i wsparcie w przeprowadzeniu procesu akcesji do tej organizacji” – dodała.

Ukraińska minister poinformował, że prawdopodobnie na początku przyszłego tygodnia jej kraj otrzyma 25 tys. ton benzyny z Polski. „Pomoc z Polski pozwoli nam w znacznym stopniu zbilansować sytuację na rynku paliw. Przed rosyjską agresją ogromną część produkcji paliwowej zapewniały nam zakłady w Krzemieńczuku. Ta infrastruktura została niestety zniszczona, dlatego obecnie pilnie poszukujemy możliwości dostaw z zagranicy" - dodała przedstawicielka ukraińskiego rządu.

Minister Moskwa była też pytana o propozycję wprowadzenia w UE podatku od energii z Rosji. „Jeżeli państwa nie są gotowe na pełne sankcje na rosyjskie węglowodory i paliwa, to powinny przyjąć za to konsekwentną odpowiedzialność. To jest pomysł na opłatę od poziomu zależności od rosyjskich surowców. Ta opłata oczywiście zwiększałaby się w czasie” – powiedziała. Jak wyjaśniała, w pierwszej kolejności rozwiązanie to dotyczyłoby paliw, a następnie gazu. „Bo państwa, które mają wieloletnie kontrakty z Gazpromem i jeżeli nie chcą z tych kontraktów zrezygnować dzisiaj to odpowiedzialnie powinny płacić. Jedocześnie środki te można przekazać na infrastrukturę dywersyfikacyjną UE, na terminale, potrzebną infrastrukturę dostaw, ale także na odbudowę energetyczną Ukrainy” – powiedziała.

Jej zdaniem wdrożenie takiego rozwiązania jest możliwe i koniecznie. Dodała, że szczegóły tej propozycji zostaną przedstawione na najbliższym spotkaniu ministrów spraw energii UE. Polska minister zwróciła też uwagę na zniszczenia, którym uległa przyroda na Ukrainie w wyniku trwającej wojny. Zadeklarowała przy tym pomoc ze strony Polski w prowadzeniu pełnego rejestru zbrodni środowiskowych, wparcie Ukrainy w procesie uzyskania rekompensat i odbudowania przyrody.

Z Kijowa Mateusz Mikowski (PAP)

mm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (106)

dodaj komentarz
cichy380
Dobrze, że paliwo jest teraz tanie to takie akcje naszego kochanego rządu przechodzą bez echa...
msp
Niemcy to umieją robić biznes. W ramach pomocy dają Ukraińcom pożyczki na dobry procent. W zamian Ukraińcy podpisują z nimi umowy na odbudowę. Jest miejsce dla nas : trzeba dowieźć z Niemiec towary na UA i dostarczyć taniej siły roboczej dla Niemca żeby mógł x4 zarobić na kontaktach. A my co !!!?!! Pare litrów chrzczone benzyny Niemcy to umieją robić biznes. W ramach pomocy dają Ukraińcom pożyczki na dobry procent. W zamian Ukraińcy podpisują z nimi umowy na odbudowę. Jest miejsce dla nas : trzeba dowieźć z Niemiec towary na UA i dostarczyć taniej siły roboczej dla Niemca żeby mógł x4 zarobić na kontaktach. A my co !!!?!! Pare litrów chrzczone benzyny za friko wysyłamy !!!? ———— Sława Ukrainie ————-
jaszczura
Dlaczego Rosjanie nie pytają Ukraińców, czy chcą być bombardowani w domach??
trolley
I pytasz o to Polaków? W domu wszyscy zdrowi? Idź na ruskie fora i ruskich pytaj a nie tutaj mieszasz.
jaszczura
Konta "zwykłego internauty" sypią komentarzami. Kak żyzń...
mark2050
Dlaczego nikt się nie pyta Polaków czy chcą finansować niebiesko-żółtych. Ile już każdy pracujący Polak zapłacił choćby w paliwie, żywności, dopłatach 500 + i innych opłatach. Polska zadłuża się na grube miliardy Jednak nasi jedyni przyjaciele z Węgier są mądrzejsi. Jedyna nadzieja w kolejnych wyborach tylko Korwin chyba da radę Dlaczego nikt się nie pyta Polaków czy chcą finansować niebiesko-żółtych. Ile już każdy pracujący Polak zapłacił choćby w paliwie, żywności, dopłatach 500 + i innych opłatach. Polska zadłuża się na grube miliardy Jednak nasi jedyni przyjaciele z Węgier są mądrzejsi. Jedyna nadzieja w kolejnych wyborach tylko Korwin chyba da radę i wzmocni znów naszą kochaną ojczyznę.
jaszczura
Dlaczego Rosjanie nie pytają Ukraińców, czy chcą być bombardowani w domach?? Minusuj Wania.
jaszczura odpowiada jaszczura
Jak myślicie, te minusy to pewnie nie z farmy trolli Putina, nieee...
jaszczura odpowiada (usunięty)
nowy nick? spakojna
trolley odpowiada jaszczura
Załóż sobie inny nick antypolski trolu bo ten już się zużył.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki