REKLAMA

Polska została piwną potęgą [Wykres dnia]

2021-08-05 09:19
publikacja
2021-08-05 09:19

W trudnym dla branży piwowarskiej 2020 r. Polska uplasowała się na drugim miejscu na liście największych producentów piwa w UE.

Polska została piwną potęgą [Wykres dnia]
Polska została piwną potęgą [Wykres dnia]
fot. Pixabay.com /

W ubiegłym roku na terenie Unii Europejskiej wyprodukowano 31,8 miliardów litrów piwa – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w przededniu wypadającego 6 sierpnia Międzynarodowego Dnia Piwa.

To o 8 proc. mniej niż w 2019 r., czego trudno nie łączyć z pandemią, która zmieniła nawyki konsumentów i uniemożliwiła sprzedaż złotego napoju np. na imprezach masowych (których po prostu nie było).

Stabilna pozostała natomiast produkcja piw zawierających maksymalnie 0,5 proc. alkoholu. W 2020 r. w UE wyprodukowano 1,4 mld litrów tego typu napojów.

Produkcja piwa w Polsce spadła tylko nieznacznie

Pierwsze miejsce na liście największych producentów piwa niezmiennie zajmują Niemcy z wynikiem 7,5 mld litrów. Oznacza to, że niemal co czwarty litr piwa wyprodukowanego w UE pochodził z browarów u naszych zachodnich sąsiadów.

Udział drugiej w zestawieniu Polski jest dwukrotnie mniejszy (12 proc., 3,8 mld litrów). W zdobyciu drugiego miejsca w UE naszemu krajowi „pomógł” Brexit – przed opuszczeniem Unii, to właśnie Brytyjczycy plasowali się tuż za Niemcami (ostatnie dane z 2019 r. na poziomie 4,5 mld litrów).

Warto dodać, że w 2020 r. produkcja piwa w naszym kraju spadła jedynie o 3 proc., co jest relatywnie niewielkim spadkiem w porównaniu do Niemiec (-8 proc.), Austrii (-11 proc.), Węgier (-13 proc.) Hiszpanii (-14 proc.), Chorwacji (-29 proc.) czy Włoch (aż -46 proc.).

Największy wzrost produkcji odnotowano na Słowacji (+25 proc.), jednak nominalna wielkość piwnej produkcji w tym kraju (203 mln litrów) jest wręcz śladowa w porównaniu do sąsiednich Czech (1,8 mld litrów) czy Polski (3,8 mld litrów). W górę poszła także produkcja piwa we Francji (+3 proc., do 2,1 mld litrów). Znany głównie z wina kraj jest też największym unijnym importerem piwa – nad Sekwanę w 2020 r. trafiło 800 mln litrów czyli 16 proc. importu państw UE (zarówno z wewnątrz jak i zewnątrz wspólnoty).  W przypadku importu spoza UE, głównymi kierunkami są Wielka Brytania (51 proc. udziału w imporcie extra-UE) oraz Meksyk (18 proc.).

Czołowymi eksporterami unijnego piwa są natomiast Holandia (1,9 mld litrów), Belgia (1,7 mld) oraz Niemcy (1,5 mld). Polska zajmuje dalsze miejsce z wynikiem 0,4 mld litrów. 22 proc. piwa eksportowanego poza UE trafia do USA, a 21 proc. do Wielkiej Brytanii.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bha
Co to za piwa Niby takie naturalne jak łeb po nich boli i chodzi człowiek jak z krzyża zdjęty???.

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki