REKLAMA

Polnord: Dobry rok dla deweloperów

2014-11-04 13:18
publikacja
2014-11-04 13:18
Polnord: Dobry rok dla deweloperów
Polnord: Dobry rok dla deweloperów
fot. iStockphoto / Thinkstock / / Thinkstock

2014 to bardzo dobry rok dla deweloperów. Mała hossa na rynku zaczęła się w połowie zeszłego roku - i widzimy kontynuację dobrych trendów - mówi Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu i dyrektor finansowy Polnordu.

Polnord: Dobry rok dla deweloperów

Start odtwarzacza ...

Głównym impulsem dla poprawy sytuacji deweloperów była obniżka stóp procentowych z połowy 2013 roku. Tegoroczne obniżki będą dobrym paliwem dla rynku mieszkaniowego.

A co z konsolidacją rynku? - Duzi deweloperzy gwarantują klientom większe bezpieczeństwo - mówi Tomasz Sznajder. - Dla banków, naturalnych partnerów po wprowadzeniu ustawy deweloperskiej, są bardziej wiarygodni. Duzi deweloperzy zyskują więc na obecnej sytuacji rynkowej - ale zyskują też klienci, kupujący mieszkania u wiarygodnych sprzedawców. Wskazują na to wyniki sprzedaży dużych graczy, przekraczające znacznie wzrosty sprzedaży mieszkań ogółem.

Sam Polnord celuje w wynik 1300 mieszkań sprzedanych w całym 2014 roku. Będzie to rekordowy rok w skali firmy, ale i potrzeba wprowadzenia nowych lokalizacji do oferty dla utrzymania tempa sprzedaży. Na dziś do sprzedaży pozostaje ponad tysiąc mieszkań. - Przy bardzo dobrej sprzedaży, chcielibyśmy zwiększyć ofertę do dwóch tysięcy mieszkań w 2015 roku. Jesteśmy na to przygotowani - mówi Sznajder.

Na zarzut, że programy wsparcia takie jak Rodzina na Swoim czy MdM wspierają przede wszystkim deweloperów i banki, a nie kupujących, wiceprezes Polnordu odpowiada: to populizm. - Główna korzyść przypada klientom. RnS i MdM różnią się w szczegółach, jednak dotyczą tego samego: ułatwiają zakup pierwszego mieszkania osobom, które, startując w dorosłe życie, nie mają wystarczających środków, by nabyć je samodzielnie.

Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji - na przykład w trójmieście udział MdM w sprzedaży to blisko 50%, podczas gdy w Warszawie to 10 do 15%. I niekoniecznie muszą być to absolutne obrzeża miast - zarówno na warszawskim Wilanowie, jak i na Woli, w ofercie Polnordu znajdują się mieszkania spełniające wymogi programu.

Wspominając o Wilanowie - nie sposób nie spytać o sytuację związaną ze sporem, jaki Polnord prowadzi z MPWiK. - W sądzie są dwie sprawy, to sąd rozstrzygnie, kto ma rację. Na dzień dzisiejszy, po pewnych perturbacjach i medialnej wrzawie, w tej chwili relacje układają się dobrze. Jako spółka otrzymujemy uzgodnienia dla nowych inwestycji, na których bardzo nam zależało. Jesteśmy dużym deweloperem, chcemy być obecni w Warszawie. MPWiK jest monopolistą w stolicy - jesteśmy niejako na siebie skazani. Mam nadzieję że współpraca, która w ubiegłych latach układała nam się bardzo dobrze, taką pozostanie - podsumowuje Sznajder.

Źródło:
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Le
Jeżeli dobry rok to jaka będzie dywidenda?
~001
Ile bankier bierze za taka reklame i czy opublikujecie dowolne bzdury, jesli wam sie zaplaci?
~miet
1300 mieszkań to dobry wynik, pytanie jak marża

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki