REKLAMA

Polak we Francji o epidemii: "Będzie problem. Zasiłki są rozdawane na masową skalę" [Tam mieszkam]

Malwina Wrotniak2020-04-24 15:10redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-04-24 15:10
Polak we Francji o epidemii: "Będzie problem. Zasiłki są rozdawane na masową skalę" [Tam mieszkam]
Polak we Francji o epidemii: "Będzie problem. Zasiłki są rozdawane na masową skalę" [Tam mieszkam]
/ Bankier.tv

"11 maja będziemy mogli wyjść z domów, ale to nie znaczy, że wrócimy do normalności" - opowiada w rozmowie z Bankier.pl Polak mieszkający na południu Francji. Posłuchajcie informacji z pierwszej ręki o tym, jak naprawdę wygląda życie na Lazurowym Wybrzeżu w czasach epidemii koronawirusa.

Dziś drugi odcinek specjalny projektu "Tam mieszkam" i ponownie łączymy się w wideorozmowie z zagranicą, żeby pytać żyjących tam Polaków o bieżącą sytuację, o sposoby walki z koronawirusem i pomysły na powrót do normalności. Tym razem gościmy we Francji.

W Nicei od 2014 roku mieszka Tomasz Bobrowski. Niegdyś pracownik sektora finansowego w Polsce, od kilku lat autor bloga o Lazurowym Wybrzeżu i przewodnik oprowadzający turystów po południowej części kraju. O tym, jak zrealizować plan przenosin z Polski do Francji i z czym na początku zderza się większość imigrantów, mieliśmy okazję pomówić w szczegółach kilka lat temu - zapis tamtej rozmowy znaleźć można tutaj. Dzisiaj spotykamy się ponownie, żeby pomówić o życiu we Francji w tych szczególnych okolicznościach, jakie wywołała epidemia koronawirusa.

Jak się teraz żyje we Francji?

"Francja jest na wojnie", mówił kilka tygodni temu prezydent Emmanuel Macron. Czy przesadzał? Czy ostatnie doniesienia o zamieszkach pod Paryżem to dowód, że we Francji sytuacja jest naprawdę kryzysowa? Czy "ludzie są głodni"? Między innymi na te pytania odpowiada nasz gość.

Nie możemy nie pomówić także szerzej o gospodarce - znad Sekwany płyną przecież doniesienia, że francuski rynek niemalże zamarł. W ramach pomocy skierowanej do obywateli funkcjonują m.in. bezrobocie techniczne, jednorazowe zapomogi, możliwość odroczenia składek na ubezpieczenia. Prognozy mówią o ok. 30 proc. restauracji czy kawiarni w kraju, które nie otworzą się po kwarantannie. "Francja będzie miała problem związany z tym, że zasiłki są teraz wydawane na masową skalę" - mówi mój rozmówca.

Tomasz to jeden z Polaków, którzy osiedlając się za granicę, zawodowo postawili na turystykę. Sektor, którego przyszłość w wielu regionach świata stoi teraz pod znakiem zapytania. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji na emigracji? Część rozmowy poświęcamy również temu tematowi.

Wybrane fragmenty z tego odcinka:

  • "Tym narodem trzeba wstrząsnąć. Ten naród musi poczuć, że sytuacja jest poważna, żeby się dostosował do zmiany stylu życia (...) Na Lazurowym Wybrzeżu, krótko po wprowadzeniu kwarantanny, trzeba było wprowadzić godzinę policyjną. Francuzi niespecjalnie przejęli się obostrzeniami, wieczorami na plaży było pełno ludzi."

  • "Cały czas brakuje mąki, drożdży i proszku do pieczenia (...) Co ciekawe, we Francji bardzo popularne stało się zamawianie jedzenia do domów."

  • "We Francji jest grupa lekarzy, która podała rząd do sądu za zorganizowanie wyborów samorządowych 15 marca. Teraz mają z nimi problem, bo do czerwca powinni zorganizować II turę i nie wiadomo, co z tym teraz zrobić."

  • "Francuzi czekają na 11 maja. Wtedy będziemy mogli wyjść z domów, ale to nie znaczy, że wrócimy do normalności".

Zachęcam do obejrzenia dzisiejszego odcinka i już teraz zapraszam na kolejny. Jakie kraje powinniśmy odwiedzić? Czekamy na Państwa propozycje w komentarzach.

 

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (29)

dodaj komentarz
grzechu_comeback
CO??????? WYBORY?????? I to w marcu! I NIEkorespondencyjne! Skandal! U nas paczuszka ani maseczka ze skrzynki POcztowej nie parzy w ręce, ale koperta już tak. Czyli jednak daleko nam do krajów "rozwiniętych" :)
open_mind
O pani ludzie protestują nie mają chleba. To dajcie im jeść ciastka; Kto to powiedział ?
tergal
- Nie mają wystarczająco dużo chleba? - zdziwiła się Maria Antonina.
- Ależ w takim razie niech jedzą ciastka!
open_mind odpowiada tergal
Byłem blisko
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tergal
Polak mieszkający na południu Francji jest cytowany przez gazetę wydawaną przez Bonnier Business Polska - cyrk!
tergal odpowiada looop
Tak, cytują dawnego pracownika sektora finansowego w Polsce, który od kilku lat oprowadza turystów po południowej części Francji :)
kimdzongtusk
Słyszycie ten smiech ? To Marks, Engels i Lenin mają bekę zza grobu . Nawet w USA wprowadzają komunizm .
andiauae
A czy w Polsce jest inaczej?

Powiązane: Tam mieszkam

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki