REKLAMA

Polacy zwycięzcami zawodów łazików marsjańskich

2015-05-31 09:30
publikacja
2015-05-31 09:30
fot. James Cheadle / EastNews

Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła w zawodach łazików marsjańskich, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W tym prestiżowym konkursie polscy studenci triumfują już po raz czwarty.

University Rover Challenge (URS) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

(fot. James Cheadle / EastNews)

Zwycięzcą tegorocznej edycji zawodów został zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. To już kolejny sukces tej drużyny w zawodach, bo w 2014 roku stanęli oni na trzecim stopniu podium. Jak informują organizatorzy konkursu URC, zwycięski łazik Legendary III zdobył 460 punktów na 500 możliwych. Drugi na podium zespół - BYU Mars Rover z amerykańskiego Brigham Young University - Polacy wyprzedzili aż o 89 punktów.

Mieliśmy kilka awarii. Dzień przed zawodami zapalił się nam łazik - kable dosłownie się zaświeciły. Siedzieliśmy codziennie do bardzo późna. Robiliśmy co tylko mogliśmy, aby w czasie kiedy łazik miał wykonywać zadanie, był w pełnej gotowości. Walczyliśmy do samego końca. Obecnie jesteśmy bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi - napisali już po zawodach na Facebooku studenci z Rzeszowa.

Trzecie miejsce w konkursie zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Zbudowany przez nich łazik Srorpio IV uzyskał 364 punkty. W 2013 roku studenci z Wrocławia zajęli w konkursie drugie miejsce. W 2104 roku zwyciężyli w europejskiej edycji zawodów: European Rover Challenge, rozgrywanych w Polsce.

Tuż za podium, na czwartym miejscu, uplasował się łazik #next zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. Trzykrotni zwycięzcy URC z Białegostoku, tym razem uzyskali 344 punkty.

Zwycięstwo zespołu z Polski w tych zawodach, staje się powoli nową +świecką tradycją+ skomentowało na Facebooku Mars Society Polska, które jest jednym ze współorganizatorów konkursu. Regulamin konkursu URC przewiduje pięć konkurencji, z czego cztery to terenowe zadania, których celem jest m.in. zbadanie danego obszaru pod względem geologicznym oraz możliwości występowania życia. Łazik ma także zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń, dostarczyć pakunki we wskazane miejsce i pokonać przeszkody terenowe.

Do tegorocznych finałów zgłosiły się 44 zespoły z ośmiu krajów. Do finału ostatecznie zakwalifikowały się 23 drużyny z sześciu krajów. Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wystartuje siedem zespołów ze Stanów Zjednoczonych, pięć zespołów z Indii, cztery zespoły z Kanady, po jednej drużynie z Egiptu i Bangladeszu.

Polskę reprezentowało aż pięć studenckich zespołów. Oprócz drużyn z Rzeszowa, Wrocławia i Białegostoku w Utah zaprezentował się łazik ARES przygotowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Piątego polskiego łazika na zawody przygotował zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Zespoły z polskich uczelni biorą udział w konkursie od 2009 roku. Pierwszy sukces polscy studenci osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. (PAP)

ekr/mok/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~kuku
Zeby kosciol o tym sie nie dowiedzial oglosza to CUD a ich kanonizowac na swietych beda
~aktyw
jebać cweli narzekaczy hahaha
~rr
banda malkontentów na tym forum. Ktoś coś osiągnie to zaraz go zgoją - traki polski bajzel. Sami nic w życiu nie zrobili, tylko krytyka im dobrze wychodzi...
~hahaha
Kola od kombajna I os od rozrzutnika oborniika wypadly najlepiej.
~taksobie
W/g mnie jakakolwiek naprawa wymagajaca ingerencji czlowieka od chwili oddania lazika do zawodow powinna dyskwalifikowac pojazd I druzyne.
~bezsens
"Mieliśmy kilka awarii. Dzień przed zawodami zapalił się nam łazik - kable dosłownie się zaświeciły. Siedzieliśmy codziennie do bardzo późna. Robiliśmy co tylko mogliśmy, aby w czasie kiedy łazik miał wykonywać zadanie, był w pełnej gotowości." - jaka to praktyczna wartosc tego steraka... na marsie tez "Mieliśmy kilka awarii. Dzień przed zawodami zapalił się nam łazik - kable dosłownie się zaświeciły. Siedzieliśmy codziennie do bardzo późna. Robiliśmy co tylko mogliśmy, aby w czasie kiedy łazik miał wykonywać zadanie, był w pełnej gotowości." - jaka to praktyczna wartosc tego steraka... na marsie tez beda go naprawiac do pozna?
~marsjanin
na marsie sie nie zapali - tam nie ma tlenu. wiem bo bylem ;)
~dex
"Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła w zawodach łazików marsjańskich, które zakończyły się w USA."

gdyby wygrali na marsie to byloby cos i faktycznie laziki sprawdzone bylyby w " terenie" na co je zaprojektowane a tak to nie wiadomo jak wypadlyby na marsie
~jafa
Czy to się przełożyło na jakieś konkrety? Dofinansowanie zwycięskich szkół, patenty, propozycje pracy dla członków drużyn, jeśli tak to jakie? Szczęśliwie wyemigrują? Ponoć polska zakłada agencję kosmiczną - tacy ludzie z doświadczeniem i osiągnięciami to skarb i legitymizacja całego przedsięwzięcia. W artykułach Czy to się przełożyło na jakieś konkrety? Dofinansowanie zwycięskich szkół, patenty, propozycje pracy dla członków drużyn, jeśli tak to jakie? Szczęśliwie wyemigrują? Ponoć polska zakłada agencję kosmiczną - tacy ludzie z doświadczeniem i osiągnięciami to skarb i legitymizacja całego przedsięwzięcia. W artykułach jak wyżej brak mi zawsze jakichś konkluzji, pociagniecia sukcesu dalej, dla dobra kraju...
~kaizenmedia
Już 5-6 września międzynarodowe zawody łazików w Polsce!!!! druga edycja #EuropeanRoverChallenge PRZYBYWAJCIE! a już teraz trailer ERC2015 :) https://www.youtube.com/watch?v=Avfjbzzm2fM

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki