Partia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego utrzyma władzę, tak uważa 40 proc. badanych; co czwarty pytany stawia na formację lidera PO Donalda Tuska. Tak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Expressu".


Na pytanie, kto twoim zdaniem wygra wybory, 40 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Zjednoczona Prawica. 26 proc. wskazało na Koalicję Obywatelską. 4 proc. badanych wyraziło przekonanie, że będzie to Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe. 3 proc. uważa, że wygra Konfederacja. 1 proc. odpowiedziało, że wygra Lewica. Natomiast 26 proc. ankietowanych przyznało, że nie wie.
"93 proc. sympatyków PiS-u jest przekonanych o przedłużeniu rządów, a tylko 79 proc. zwolenników KO wierzy w powrót do władzy Donalda Tuska" – czytamy w środowym "Super Expressie".
Badanie zrealizowane zostało przez Instytutu Badań Pollster w dniach 16-18 czerwca na próbie 1024 dorosłych Polaków.
"Obniżenie wieku emerytalnego by pomogło"
Większość Polaków jest zdania, że obniżenie wieku emerytalnego pomogłoby PiS wygrać wybory. Tak uważa 54,9 proc., przeciwnego zdania jest 33,4 badanych w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
"Większość osób badanych w sondażu IBRiS uważa (zdecydowanie lub raczej), że skrócenie wieku emerytalnego pomoże Prawu i Sprawiedliwości wygrać wybory. Są o tym przekonani w większości zarówno zwolennicy władzy (59 proc.), jak i opozycji (56 proc.). Wśród niezdecydowanych to tylko 25 proc. wskazań" – czytamy w środowym wydaniu "Rz".
Gazeta przypomina, że Sejm uchwalił wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Podaje też, że równolegle partia rządząca pracuje nad innym projektem w sprawie emerytur. Wcześniejsze świadczenie przysługiwałoby po przepracowaniu przez kobiety 35 lat, a przez mężczyzn – 40 - czytamy w "Rz".
Dziennik podał, że badanie CATI przeprowadzone 9 – 10 czerwca na 1100-osobowej grupie respondentów.Autor: Wojciech Kamiński



























































