REKLAMA

Rekordowa inflacja i drożyzna. A rządzący planują już swoje podwyżki

2022-07-24 11:59
publikacja
2022-07-24 11:59
Rekordowa inflacja i drożyzna. A rządzący planują już swoje podwyżki
Rekordowa inflacja i drożyzna. A rządzący planują już swoje podwyżki
/ Kancelaria Premiera RP

Przy okazji planowania przyszłorocznych wydatków Sejmu wyszło na jaw, że władza planuje też swoje podwyżki - pisze "Fakt". Mają objąć nie tylko parlamentarzystów, ale też dla najważniejsze osoby w państwie – prezydenta, premiera i ministrów.

21 lipca podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich posłowie poznali szczegóły. Wtedy to szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska tłumaczyła, że planowany jest aż 23 proc. wzrost wydatków na utrzymanie kancelarii. A to efekt m.in. planowanego wzrostu płac dla urzędników, uposażeń i diet dla posłów.

– 13 lipca dostaliśmy pismo z Ministerstwa Finansów zawierające wskaźniki i informację, że mam zaplanować 7,8 proc. podwyżki – mówiła posłom szefowa Kancelarii Sejmu. – Dotyczą one wszystkich pracowników, straży Marszałkowskiej i parlamentarzystów – uściśliła Kaczmarska. I jak dodała, wynika to z planowanego wzrostu kwoty bazowej na 2023 r. - czytamy w dzienniku.

"To właśnie od kwoty bazowej naliczane jest wynagrodzenie tzw. erki, czyli najważniejszych osób w państwie. Jej wysokość określana jest w ustawie budżetowej. Obecnie kwota ta wynosi 1789,42 zł i nie była zmieniana od kilku lat. W 2023 r. – jak ujawniła to Agnieszka Kaczmarska, powołując się na pismo z resortu finansów – kwota bazowa ma zostać zwaloryzowana o 7,8 proc. To oznaczałoby jej wzrost od stycznia do 1928,99 zł" - pisze "Fakt".

Jak się to przełoży na pensje najważniejszych osób w państwie od stycznia 2023?

  • pensja Andrzeja Dudy wzrośnie o 2 tys. zł - z 25 do 27 tys. zł
  • premier Mateusz Morawiecki i marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek oraz Senatu Tomasz Grodzki zarobią o 1600 zł więcej na miesiąc, zamiast 20,5 tys. zł - 22,1 tys. zł
  • pensje wicepremierów – wzrosłyby z 18,2 tys. zł do 19,7 tys. zł,
  • pensje ministrów podskoczą o 1400 zł (z 17,7 tys.zł do 19,1 tys. zł), a wiceministrów o 1250 zł,
  • posłowie i senatorowie zarobią więcej o 1000 zł (pensje wzrosną z 12,8 tys. zł do 13,8 tys. zł) 

Resort finansów zapytany i te plany odpowiedział, że finalne rozwiązania dotyczące wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe mają zostać przyjęte w ramach prac nad projektem ustawy budżetowej na 2023 r. 

Przypomnijmy, że rok temu w lipcu rządzący także przyznali sobie podwyżki. Potem posłowie przeforsowali ustawę podnoszącą pensję głowy państwa, w efekcie czego wszyscy otrzymali wyższe wynagrodzenia.

KaWa

Źródło:
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (54)

dodaj komentarz
tytus22
To ostatnie podrygi widzą że suweren się odwraca i najbliższe wybory przegrają to na koniec trzeba się nachapać.
kjx
Polaku? A Ty kiedy otrzymałeś podwyżkę płacy? Takie pytanie również: czy wystarczy Ci do kolejnej wypłaty? A co z ogrzewaniem? Jak Ci się żyje? No widać, że niektórym bardzo dobrze.
A no i przygotuj się Polaku jakoś bo obniżony VAT tylko jakiś czas. Powodzenia Polaku.
tytus22
Nie dostałem bo nie głosuje na PiS ale jak mawiał klasyk (im się to należało )
broiniac
Co roku mam, bo co roku minimalna w górę xD
Teraz jeszcze 30 kafli wolne od podatku i pit 12%, to już w ogóle żyję jak król xD
Gdyby nie inflacja, to bym kredyt nadplacil, bo już nie wiem co z tymi pieniędzmi robić xD
jaroslaw_kaczynski
Moi Drodzy, troszeczkę musimy sobie podnieść.

Gdybyście tylko wiedzieli ile nas ta codzienna walka o Was i o Polskę kosztuje.
lampeduza
Gęby pełne bogoojczyźnianych frazesów. Pełnym patriotyzm i duma! Tymczasem narodowy pieniądz, to jest fundament państwowości, a Pis zeszmacił złotówkę, drukując i rozdając swojemu elektoratowi na lewo i prawo. Po czynach ich poznaliście ...
andregru
To pokazuje że hasło do polityki nie idzie się dla pieniędzy się nie sprawdza .
andregru
Zapatrzyli się na zachód - "Kanclerz Niemiec Olaf Scholz od piątku będzie otrzymywał miesięczne wynagrodzenie w wysokości ponad 30 tys. euro. Powodem jest wzrost uposażeń parlamentarzystów, na czym skorzystają także niektórzy ministrowie. Zarobki członków Bundestagu wzrosną o ok. 310 euro, do ponad 14,9 tys. euro - informuje Zapatrzyli się na zachód - "Kanclerz Niemiec Olaf Scholz od piątku będzie otrzymywał miesięczne wynagrodzenie w wysokości ponad 30 tys. euro. Powodem jest wzrost uposażeń parlamentarzystów, na czym skorzystają także niektórzy ministrowie. Zarobki członków Bundestagu wzrosną o ok. 310 euro, do ponad 14,9 tys. euro - informuje dziennik "Bild".
kacz-jong-un
Przecież muszą za coś żyć, kupować chleby i mleko.
piano350
Oni tylko potrafią modlić się i kraść.

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki