Podwyżka VAT może uciąć rabaty u deweloperów

Początek przyszłego roku przyniesie prawdopodobnie podwyżkę stawki VAT na mieszkania i garaże. Jak ta zmiana wpłynie na ceny? Czy możliwe będzie w dalszym ciągu uzyskanie rabatu od dewelopera?


Przyjęty przez rząd wieloletni plan finansowania zakłada, że od przyszłego roku stawka VAT na nowe mieszkania wzrośnie z 7 do 8 proc. Niestety, rząd nie wyklucza też podwyżek o kolejny punkt procentowy w lipcu przyszłego roku i jeszcze jeden za rok. Przy założeniu, że podaż nie zwiększy się, a popyt wzrośnie, po podniesieniu VAT, od nowego roku możliwa jest niewielka podwyżka cen mieszkań.  
 
Wzrost podatku wpłynie na podwyższenie kosztów inwestycji. Choć skala nie będzie duża może spowodować wzrost cen. Jeśli nawet w deweloperskich cennikach nic się nie zmieni, inwestorzy nie będą już chętni do udzielania rabatów. Realnie można dziś uzyskać kilkuprocentowy upust od ceny ofertowej mieszkania. Dwucyfrowy rabat zdarza się niezwykle rzadko. Jak wynika z wypowiedzi analityków rynku, standardowa zniżka oscyluje w okolicach 5 proc. Deweloperzy od dawna nie są już skłonni do negocjacji cen, na takim poziomie, jak to miało miejsce na początku 2009 roku, kiedy drastycznie ograniczony dostęp do kredytów spowodował całkowity paraliż w sprzedaży. Teraz możliwość zmiany ceny ofertowej będzie jeszcze mniejsza.

Kupić nie kupić


Dla wielu osób nawet nieznaczna podwyżka ceny metra kwadratowego wybranego mieszkania może stać się problemem. „Zdolność kredytowa”, magiczna bramka w drodze do własnego lokum może być tym trudniejsza do zdobycia, że w przyszłym roku zaczną obowiązywać też wszystkie postanowienia rekomendacji T. Nowa regulacja dodatkowo jeszcze skomplikuje możliwość uzyskania finansowania w bankach. Jedno jest pewne, planowane zmiany na pewno nie wpłyną pozytywnie na kondycję rynku nieruchomości i nie poprawią sytuacji kupujących. Dlatego wiele osób być może przyspieszy podjęcie decyzji o zakupie.        

- Od początku tego roku daje się zauważyć znacznie większe zainteresowanie zakupem mieszkań niż w ubiegłym roku. Klienci szybciej podejmują decyzje. Informacja o podwyżce VAT spowodowała jeszcze większą aktywność osób planujących nabycie mieszkania. Większość pytających o ofertę w naszym biurze sprzedaży bierze teraz pod uwagę alternatywę zakupu gotowego lokalu w zakończonym już pierwszym etapie osiedla Alpha, dlatego że może od razu podpisać akt notarialny. Cena metra kwadratowego jest podobna, a mogą w ten sposób uniknąć podwyżki ceny, którą spowoduje wzrost stawki VAT na mieszkania i garaże w przyszłym roku - ocenia Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.   


Uciec przed VAT


Większość umów z deweloperami zawiera cenę netto oraz stawkę VAT naliczoną na podstawie obowiązujących przepisów. Jeśli w trakcie realizacji umowy stawka ta się zmieni, to deweloper kolejne faktury wystawi ze zwiększonym VAT. Wyższej stawki VAT można uniknąć odpowiednio formułując umowę z inwestorem, która określałaby ostateczną cenę brutto. Można też po prostu kupić gotowe mieszkanie.

Najprostszym sposobem uniknięcia podwyżki VAT jest podpisanie do końca roku umowy ostatecznej zakupu mieszkania. Firma Home Broker szacuje, że na co trzeci lokal wystawiony obecnie na sprzedaż w największych miastach Polski można ją podpisać. W najgorszej sytuacji są osoby, które podpisały już umowy przedwstępne na zakup mieszkań z ceną netto. Jeśli planowany termin oddania mieszkania do użytkowania przypada po zakończeniu 2010 roku będą musiały zapłacić większy VAT. Obliczenia Home Broker wskazują, że około 35 proc. transakcji na rynku pierwotnym w ostatnich trzech miesiącach dotyczyło mieszkań na wczesnym etapie budowy. Zakończenie tych inwestycji jeszcze w tym roku jest więc niemożliwe./ Prestige Public Relations


Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dumka

Co takiego? jeszcze droższy metr2.?Już teraz zastanawiam się czy dostanę kredyt w banku. Oboje z mężem pracujemy i jeszcze niedawno wydawało mi się, że nie będzie z tym problemu. Byliśmy jednak w dwóch bankach i dowiedzieliśmy się, że nie mamy zdolności kredytowej. A tak się reklamują, że łatwy, dostępny i niedrogi kredyt .

! Odpowiedz
0 0 ~suicideispainless2

Dumka, nie martw się, że nie macie teraz z mężem zdolności kredytowej. Jeszcze za to podziękujesz Bogu - czas na rozglądanie się za mieszkaniem to najwcześniej wakacje 2013.

! Odpowiedz
0 0 ~hexapuma

A co to są dwa banki? tyle co nic. Każdy bank różnie nalicza. Idź z tym do jakiegoś doradcy ma większy wachlarz kredytów. Sam tak załatwiłem kredyt na własne. Byłem w openie ale z doradcami teraz nie ma większych problemów.

! Odpowiedz
0 0 ~aniap odpowiada ~suicideispainless2

Dnia 2010-08-17 o godz. 15:32 ~suicideispainless2 napisał(a):
> Dumka, nie martw się, że nie macie teraz z mężem zdolności
> kredytowej. Jeszcze za to podziękujesz Bogu - czas na
> rozglądanie się za mieszkaniem to najwcześniej wakacje
> 2013.


dlaczego wakacje 2013?

! Odpowiedz
0 0 ~uświadamiam was odpowiada ~hexapuma

UWAGA! Następny naganiacz na forum.

! Odpowiedz
0 0 ~bud fox

znowu nieprofesjonalna analiza na bankierze, przecież podatek VAT nie ma wpływu na rentowność / marżę netto developerów, tylko ma wpływ na cenę sprzedaży dla klienta, więc nie rozumiem dlaczego developerzy mieliby podnosić swoją marżę netto, która i tak jest o połowę za wysoka, jeżeli koszt budowy 1m2 to 3500 PLN to skąd cena sprzedaży na rynku 6000 PLN, moim zdaniem ceny nieruchomości w polsce powinny spadać, ponieważ zwyczajnie są za wysokie, marża developerów to powinno być max 20%

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne