REKLAMA
WAŻNE

Po 1 kwietnia zmiana pracy bez wstępnych badań lekarskich

Katarzyna Sudaj2015-03-13 07:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-03-13 07:00
thetaXstock

Pracownik zmieniający miejsce pracy nie będzie musiał być wysyłany na wstępne badania lekarskie. Nowy pracodawca będzie mógł go zatrudnić na podstawie dotychczasowego orzeczenia lekarskiego z poprzedniej firmy. 1 kwietnia 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która rozszerza katalog osób zwolnionych z przeprowadzania wstępnych badań pracowniczych. A jak często trzeba wykonywać pracownicze badania okresowe? Czy tu też będą zmiany?

Osoba, która zmieni miejsce pracy, nie będzie musiała wykonywać nowych wstępnych badań pracowniczych, jeżeli podejmie zatrudnienie w podobnym charakterze, a jej dotychczasowe badania są ważne. Wystarczy, że nowy pracodawca potwierdzi, iż warunki panujące w jego firmie są zbieżne z tymi z poprzedniego zakładu pracy. Warunkiem jest podjęcie nowego zatrudnienia w ciągu 30 dni od zakończenia pracy w poprzedniej firmie. Wówczas  dotychczasowe orzeczenie lekarskie wydane po badaniu u poprzedniego pracodawcy zachowa ważność. Zmiana art. 229 Kodeksu pracy wynika z ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwianiu działalności gospodarczej.

Po 1 kwietnia zmiana pracy bez wstępnych badań lekarskich (thetaXstock)

Korzystne zmiany tylko po 1 kwietnia

Ułatwienia te nie będą miały zastosowania w stosunku do orzeczeń lekarskich i skierowań na badania wstępne wydanych przed 1 kwietnia 2015 r. oraz w przypadku zatrudnienia pracownika do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Te osoby zgodnie z obecnymi zasadami będą kierowane przez pracodawców na wstępne badania lekarskie.

Nic nie zmienia się w kwestii  kosztów badań lekarskich. Zawsze ponosi je pracodawca i to on kieruje pracownika na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Badania okresowe i kontrolne bez zmian

Wszyscy zatrudnieni podlegają badaniom okresowym. Muszą je wykonywać z różną częstotliwością, która zależy od czynników ryzyka, na które są narażeni podczas wykonywanej swojej pracy. Nadal obowiązuje czterokrotnie nowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z 1996 roku (Dz.U. 1996 nr 69 poz. 332) w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Zawiera one rozbudowane tabele z czynnikami szkodliwymi lub uciążliwymi, do których są przyporządkowane rodzaje wykonywanych badań lekarskich i ich częstotliwość. Choć tak, jak do tej pory badania okresowe przeprowadza się:

  • co 4 lata, jeżeli pracownik cały czas pracuje przy komputerze,
  • co 5 lat, w przypadku pracowników biurowych niekorzystających z komputera, 
  • co 2-3 lata, gdy pracownik jest narażony na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów albo panuje w wysokich temperaturach

to de facto o częstotliwości i zakresie badań decyduje lekarz. Kieruje się przy tym wiekiem i stanem zdrowia badanej osoby oraz bierze pod uwagę czynniki szkodliwe i uciążliwe, na które może być narażony dany pacjent w miejscu pracy. Dlatego lekarz może wydać orzeczenie o zdolności do pracy na krótszy okres np. na dwa a nie cztery lata w przypadku pracy biurowej przy komputerze. Może to być podyktowane wadą wzorku albo problemami z kręgosłupem.

Zmianom nie ulegają także przepisy w zakresie przeprowadzania badań kontrolnych. Podlegają im pracownicy, których niezdolność do pracy wyniosła przekroczyła 30 dni.

Źródło:
Katarzyna Sudaj
Katarzyna Sudaj
redaktor Bankier.pl

Redaktor obszaru Biznes. Absolwentka Wydziału Prawa UAM i Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W swoich publikacjach porusza tematykę prawno-podatkową dotyczącą osób fizycznych i firm sektora MSP. Tel.: 601 951 503

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~sl
Medycyna pracy to jedna z największych bzdur.... ja i cały zakład od razu wiemy, że mamy ciśnienie 120/80 . i jesteśmy zdrowi....................
~PL
Okresowe badania do pracy to największa ściema jaką w życiu widziałem, lekarz przyjmuje pacjenta w 3 min z wypisaniem wszystkich papierków.
Zero badania, zero odpowiedzialności, tylko nabijanie kasy lekarzom.
Już dawno powinni się za to wziąć.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki