REKLAMA

Pięć inwestycyjnych lekcji Warrena Buffetta

Krzysztof Kolany2019-02-26 06:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2019-02-26 06:00

Coroczne listy Warrena Buffetta do akcjonariuszy Berkshire Hathaway to w zasadzie kompletny podręcznik inwestowania. Pomimo „ketchupowej wpadki” legendarnego inwestora nie opuszcza też poczucie humoru.

Rok 2018 nie był specjalnie udany dla portfela „wyroczni z Omaha”. Wartość księgowa akcji Berkshire Hathaway zwiększyła się zaledwie o 0,4%, a więc najmniej od 2008 roku (gdy zmalała o 9,6%). Kurs akcji buffettowskiego wehikułu inwestycyjnego podniósł się o 2,8%, podczas gdy indeks S&P500 (włącznie z wypłaconymi dywidendami) stracił 4,4%, po raz pierwszy od 2008 roku notując regres w ujęciu total return.

Dla porównania, w latach 1965-2018 Berkshire odnotowała średnioroczny wzrost wartości księgowej przypadającej na akcję o 18,7%, a kurs spółki rósł w tempie 20,5%. Przez 55 lat spółka Warrena Buffetta tylko w dwóch latach odnotowała spadek wartości księgowej (w 2001 i 2008).

/ fot. Kevin Lamarque / FORUM

Siedem dekad i siedem lat inwestowania

– 11 marca minie 77 lat, od kiedy po raz pierwszy zainwestowałem w amerykański biznes. To był rok 1942, a ja miałem 11 lat i wszedłem całym kapitałem 114,75 dolarów, który zacząłem akumulować w wieku lat sześciu. Kupiłem trzy uprzywilejowane akcje Cities Service. Zostałem kapitalistą. I czułem się z tym dobrze – wspomina Warren Buffett w corocznym liście do akcjonariuszy Berkshire Hathaway.

Był to ciężki i niezbyt optymistyczny czas. Ameryka przegrywała wojnę na Pacyfiku, a jej alianci ponosili ciężkie straty w Afryce i Europie. Amerykanie mieli dobrze w pamięci Wielką Depresję z poprzedniej dekady. „Pomimo alarmujących nagłówków prawie wszyscy Amerykanie 11 marca wierzyli, że ta wojna będzie wygrana (…) Amerykanie wierzyli, że ich dzieci i następne pokolenia będą żyły lepiej niż oni sam” – dodaje Buffett.

Ameryka ponad wszystko

I faktycznie kolejne dekady były czasem Stanów Zjednoczonych – gospodarczego boomu oraz militarnej i ekonomicznej hegemonii Ameryki. Przez te 77 lat indeks S&P500 wypracował średnioroczną stopę zwrotu w wysokości 11,8%. Ktoś, kto w marcu 1942 roku zainwestowałby owe 114,75 dolarów w hipotetyczny wolny od opłat i podatków fundusz odzwierciedlający indeks S&P500 i reinwestujący wypłacane dywidendy, na koniec stycznia 2019 roku miałby 606 811 dolarów. Jak podkreśla Buffett, to zysk 5288 do 1.

Legendarny inwestor wyśmiewa pesymistów, którzy alarmowali przed deficytami budżetowymi i długiem publicznym. Przez poprzednie 77 lat zadłużenie rządu USA zwiększyło się 400-krotnie. Gdyby w 1942 ktoś przestraszony tą wizją za buffettowskie 114,75 dolarów kupił 3,25 uncji złota, dziś nadal miałby 3,25 uncji złota warte 4322 dolarów, czyli „mniej niż 1% tego, co mógłby zrealizować poprzez prostą i niezarządzaną inwestycję w amerykański biznes” – kwituje Buffett.

Lekcja pierwsza: bez oszczędności nie ma rozwoju

Prezes Berkshire Hathaway przypomina, że w roku 1788 – czyli dwie 77-latki wcześniej - cztery miliony Amerykanów nie miało własnego państwa i dysponowało z bardzo ubogą bazą materialną. Co uczyniło z nich największy kraj na Ziemi? Optymizm i ambicja nie wystarczyłyby, gdyby nie podejście do gospodarowania. „Oszczędzaliśmy. Gdyby zamiast tego nasi przodkowie konsumowali wszystko, co wytworzyli, nie byłoby żadnych inwestycji, żadnego wzrostu produktywności i żadnego skoku w standardzie życia” – to bezcenny wniosek w świecie, w którym większość ekonomistów i polityków wierzy w mit, że to konsumpcja „napędza gospodarkę”.

/ Berkshire Hathaway

Ten wniosek natury ogólnej „wyrocznia z Omaha” uzupełnia bardziej szczegółowymi zasadami, którymi kieruje się od ponad pół wieku. „Charlie (Munger – przyp. red.) i ja nie postrzegamy 172,8 mld dolarów wyszczególnionych powyżej jako kolekcji giełdowych tickerów” – pisze Buffett o liście swoich giełdowych inwestycji. „Raczej postrzegamy nasz portfel jako zbiór spółek, które częściowo posiadamy i które, średnio rzecz biorąc, zarabiają około 20% na swoim kapitale”- dodaje.

Lekcja druga: dług bywa śmiertelny

Warren Buffett słynie z niechęci do lewarowania inwestycji i z długu korzysta bardzo wstrzemięźliwie, co stoi w sprzeczności z dominującą współcześnie postawą prezesów giełdowych korporacji. Buffett pisze wprost: dług to gra w rosyjską ruletkę - zwykle wygrywasz, lecz czasami umierasz. „W rzadkich i nieprzewidywalnych okresach kredyt znika i dług staje się śmiertelny” – pisze inwestor z Omaha. I dodaje, że nadmierne lewarowanie kapitału własnego jest korzystne dla prezesów korporacji, którzy inkasują premie za wzrost spółki, ale nie uczestniczą w jej stratach.

- Ślepe kupowanie przewartościowanych akcji niszczy wartość - to fakt przeoczany przez wielu promowanych, wiecznie optymistycznych CEO - jak zwykle Buffett nie szczędzi złośliwości kierowanych pod adresem „korporacyjnej Ameryki”. Szef Berkshire deklaruje, że jego firma nigdy nie stawia sobie celów kwartalnych i nie ulega presji ze strony Wall Street, aby osiągnąć konkretne wyniki. „W Berkshire nasza uwaga nigdy nie jest skupiona ani na analitykach, ani na komentatorach: Charlie i ja pracujemy dla naszych partnerów-akcjonariuszy - zapewnia Buffett.

Lekcja trzecia: podatki są jak akcje uprzywilejowane

„Czy wam się to podoba, czy nie, rząd USA „posiada” udziały w zyskach Berkshire w wymiarze ustalanym przez Kongres. W efekcie Departament Skarbu trzyma specjalną klasę naszych akcji – nazwijmy je akcjami AA (prawdziwe akcje Berkshire występują tylko w dwóch seriach: A i B – przyp. red.) – z których otrzymuje sporą „dywidendę” (tj. płatność podatku). W 2017 roku, podobnie jak w wielu latach poprzednich, stawka podatku od przedsiębiorstw wynosiła 35%, co oznacza, że fiskus miał się dobrze ze swoimi akcjami AA. (…) Jednakże zeszłego roku 40% rządowej „własności” zostało zwrócone Berkshire – bez opłaty – gdy stawka CIT została zredukowana do 21%. W konsekwencji posiadacze naszych akcji „A” i „B” otrzymali istotny przyrost zysków przypadających na ich akcje” – tak Warren Buffett opisuje finansowe skutki obniżenia korporacyjnych podatków przez Donalda Trumpa.

Lekcja czwarta: gotówka jest niezbędna

- Nigdy nie zaryzykuję zostania przyłapanym bez gotówki – deklaruje swoim akcjonariuszom „wyrocznia z Omaha”. Na koniec 2018 roku Berkshire Hathaway dysponował 112 miliardami dolarów wolnej gotówki, głównie w postaci rocznych bonów skarbowych USA. Buffett deklaruje, że przynajmniej 20 mld dolarów jest nienaruszalnym buforem chroniącym firmę przed „zewnętrznymi katastrofami”. To jest też „amunicja” na wypadek, gdyby pojawiła się okazja „ustrzelenia” dobrej spółki za rozsądną cenę. Czyli operacji, z której Berkshire słynie od dekad.

- W nadchodzących latach mamy nadzieję przenieść sporą część naszej nadmiernej płynności do biznesów, których Berkshire będzie trwałym właścicielem. Jednakże bezpośrednie widoki na to nie są dobre: ceny przedsiębiorstw o przyzwoitych długoterminowych perspektywach bujają w chmurach (…) Mimo to mamy nadzieję na wielkie przejęcia – zapowiada Warren Buffett.

Lekcja piąta: liczymy, ale nie prognozujemy

- Moje oczekiwania na więcej zakupów akcji nie są zapowiedzią hossy. Charlie i ja nie mamy pojęcia, jak akcje będą się zachowywać w przyszłym tygodniu czy w przyszłym roku. Tego typu predykcje nigdy nie były częścią naszej aktywności. Nasze myślenie jest raczej skoncentrowane na kalkulowaniu, czy część atrakcyjnego biznesu jest warta więcej niż jej cena rynkowa – to kwintesencja inwestowania w wartość przypomniana przez Buffetta.

Mimo blisko 90 lat na karku Buffett ani myśli o sprzedawaniu aktywów i przejściu na emeryturę. „To ja jestem tym młodym” – żartuje Buffett, odnosząc się do wieku swojego wspólnika Charlesa Mungera, który niedawno obchodził 95. urodziny. „Część akcjonariuszy (Berkshire Hathaway – przyp. red.) może po prostu zdecydować, że dla nich i ich rodzin nadszedł już czas stania się konsumentami netto raczej niż kontynuowania budowania kapitału. Ja i Charlie obecnie nie zgłaszamy chęci przystąpienia do tej grupy. Może na starość zaczniemy szastać gotówką” – jak widać, poczucie humoru nie opuszcza Warrena Buffeta.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
jaffa
USA to akurat przykład kraju można powiedzieć monopolisty, przez całe lata monopolisty w produkcji ropy, potem skutecznie wykorzystujący pozycję mocarstwa.

To prymat dolara, mało kto pamięta ale kiedyś to W.Brytania była centrum finansowym a nie USA.
Więcej kiedyś supermocarstwem była W. Brytania - na czym
USA to akurat przykład kraju można powiedzieć monopolisty, przez całe lata monopolisty w produkcji ropy, potem skutecznie wykorzystujący pozycję mocarstwa.

To prymat dolara, mało kto pamięta ale kiedyś to W.Brytania była centrum finansowym a nie USA.
Więcej kiedyś supermocarstwem była W. Brytania - na czym to polegało? Na wyzysku, okupowaniu innych terytoriów i wysysaniu z nich zysków. I wojna światowa spowodowała załamanie tego - USA stały się potęgą, a po II wojnie już supermocarstem który innym dyktuje warunki - waluta tak ale musi to być dolar, ropa tak - ale cena tak jak zadecyduja i USA i Arabia Saudyjska.

Łatwo się mówi o "sukcesie" USA ale mało mówi się jak złożone mechanizmy do tego doprowadziły.

Drugi przykład to Rosja/ZSRR - w sumie wszystko to samo i więcej - a gdzie sukces? Surowców więcej niż w USA, ale waluta w sumie nie licząca się w świecie (mimo "poparcia" w surowcach).
Wg mnie cały dramat Rosji polega na tym się od stuleci nie polega na "wykorzystaniu" tylko niszczeniu - to takie podejście które miał ogromny wpływ na początku Rosji tj. z czasów mongolskich i do tej pory Rosja tego nie przełamała. Aby osiągnąc sukces niestety trzeba być też otwartym (np. wszelkie formy kapitalizmu).
tanidran
Cytuję: "Przez poprzednie 77 lat zadłużenie rządu USA zwiększyło się 400-krotnie."

„Oszczędzaliśmy. Gdyby zamiast tego nasi przodkowie konsumowali wszystko, co wytworzyli, nie byłoby żadnych inwestycji, żadnego wzrostu produktywności i żadnego skoku w standardzie życia” – to bezcenny wniosek
Cytuję: "Przez poprzednie 77 lat zadłużenie rządu USA zwiększyło się 400-krotnie."

„Oszczędzaliśmy. Gdyby zamiast tego nasi przodkowie konsumowali wszystko, co wytworzyli, nie byłoby żadnych inwestycji, żadnego wzrostu produktywności i żadnego skoku w standardzie życia” – to bezcenny wniosek w świecie, w którym większość ekonomistów i polityków wierzy w mit, że to konsumpcja „napędza gospodarkę”.

Buffet pisze o oszczędnościach gospodarstw domowych a nie Państwa. To wynika z powyższych cytatów.

Moja zasada: Przekonania polityczne nie mogą mieć wpływu na logiczne myślenie.jacyna2017
A propos 500+ Pytanie - a jakiej gospodarki kołem zamachowym byla ta sama kasa wyrzucona przez POprzednia ekipę w ramach karuzeli VAT i mafii paliwowych???
and00
"Legendarny inwestor wyśmiewa pesymistów, którzy alarmowali przed deficytami budżetowymi i długiem publicznym. Przez poprzednie 77 lat zadłużenie rządu USA zwiększyło się 400-krotnie"

"Gdyby w 1942 ktoś przestraszony tą wizją za buffettowskie 114,75 dolarów kupił 3,25 uncji złota, dziś nadal
"Legendarny inwestor wyśmiewa pesymistów, którzy alarmowali przed deficytami budżetowymi i długiem publicznym. Przez poprzednie 77 lat zadłużenie rządu USA zwiększyło się 400-krotnie"

"Gdyby w 1942 ktoś przestraszony tą wizją za buffettowskie 114,75 dolarów kupił 3,25 uncji złota, dziś nadal miałby 3,25 uncji złota warte 4322 dolarów, czyli „mniej niż 1% tego, co mógłby"
pstrzezek
"większość ekonomistów i polityków wierzy w mit, że to konsumpcja „napędza gospodarkę”"

Zdaje się że ta większość jest też nad Wisłą
Bo skoro 500 +++ jest kołem zamachowym gospodarki...
dr_zweig
a te 114 USD trzymane w banknotach Rezerwy Federalnej ile jest dziś warte?
gwito1
Stary, szczwany lis. Zostal legenda za zycia. Szacun
marcint88
Teraz nagonka, żeby opylać reszte papieru bez wartości.
caesar_m
Złoto,srebro, platyna etc to nie są inwestycje jak wykazał długoterminowo Buffet. Po prostu nie generują ŻADNEJ wartości dodatkowej... Co nie znaczy że nie można zarobić na obrocie złotem na FOREXie (jak na każdym innym instrumencie , z tą zupełnie nieistotną różnicą że w/w walory na 99,999% nie wyzerują wartości Złoto,srebro, platyna etc to nie są inwestycje jak wykazał długoterminowo Buffet. Po prostu nie generują ŻADNEJ wartości dodatkowej... Co nie znaczy że nie można zarobić na obrocie złotem na FOREXie (jak na każdym innym instrumencie , z tą zupełnie nieistotną różnicą że w/w walory na 99,999% nie wyzerują wartości - ale przy lewarowaniu 1:10 wystarczy 10% spadek żeby dla "inwestora" faktycznie wyzerowało konto). Złoto jest środkiem zabezpieczenia CZĘŚCI kapitału przed 100% utratą wartości. Może też zostać ukradzione, zrabowane, skonfiskowane etc. Daleko mu do ideału - ale mając 100 mln warto kilka mieć w fizycznym dobrze (?!) zabunkrowanym złocie. Nawiasem mówiąc - gdyby Buffet zainwestował 1 mld USD w Polsce , w Narodowe Fundusze Inwestycyjne (NFI - indeks 15 niezależnych funduszy "dobrych" spółek) to miałby dziś mniej niż 10mln USD. Więc recepta nie jest taka prosta jak opisuje.
open_mind
Przypominam że od 1971 roku USA i świat odszedł od parytetu złota, z powodu rozwiązłości malwersacji i dodruku. Obecnie Ekonomia jest totalnie sterowana a na giełdach panuje terroryzm finansowy. Świat globalnie doświadczy katastrofy jak ten sposób dotrze do handlu, bo numerki można sobie rysować różne ale towaru Przypominam że od 1971 roku USA i świat odszedł od parytetu złota, z powodu rozwiązłości malwersacji i dodruku. Obecnie Ekonomia jest totalnie sterowana a na giełdach panuje terroryzm finansowy. Świat globalnie doświadczy katastrofy jak ten sposób dotrze do handlu, bo numerki można sobie rysować różne ale towaru na półka nie za bardzo, nawet drukarki 3D nie pomogą.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki