REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl

Parasolowy fundusz inwestycyjny – na czym to polega?

2019-07-18 12:21
publikacja
2019-07-18 12:21
Parasolowy fundusz inwestycyjny – na czym to polega?
Parasolowy fundusz inwestycyjny – na czym to polega?
/ YAY Foto

Tegoroczne lato serwuje to upały, to ulewy. Parasol to wynalazek pomocny nie tylko przetrwać aurę za oknem, ale też może przydać się w nawigowaniu po rynkach finansowych.

Fundusz parasolowy (ang. umbrella fund) to rodzaj funduszu inwestycyjnego, w ramach którego wyodrębnione zostały subfundusze charakteryzujące się odmienną polityką inwestycyjną. Jak widzimy więc, nazwa tyczy się nie konkretnego sposobu inwestowania (jak w przypadku innych funduszy, np. akcyjnych, dłużnych itp.) lecz konstrukcji funduszu.

W skład funduszu parasolowego wchodzić może dowolna liczba subfunduszy zarządzanych przez dane Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. „Na zewnątrz” odrębnym podmiotem jest jedynie cały fundusz – poszczególne subfundusze nie mają osobowości prawnej. Dzięki temu ograniczone są koszty i wymogi, które TFI musiałoby wypełnić w przypadku uruchamiania osobnych funduszy )mowa np. o uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego).

Fundusze parasolowe mają także zaletę dotyczącą bezpośrednio inwestorów. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, przenoszenie środków między subfunduszami znajdującymi się pod jednym parasolem jest zwolnione z konieczności odprowadzania podatku od zysków kapitałowych, zwanego też podatkiem Belki. Dzięki temu możemy dokonać zamiany naszych jednostek, zachowując jednocześnie nasz kapitał.

Oczywiście parasol nie zwalnia z podatku w ogóle – kiedy zdecydujemy się zakończyć inwestycję i wypłacić pieniądze, wówczas będziemy musieli oddać fiskusowi 19 proc. zysku. Gdyby nie fundusz parasolowy jednak, to każdorazowe przeniesienie środków z funduszu A do funduszu B (np. z akcyjnego do mieszanego, gdybyśmy zechcieli inwestować nieco bezpieczniej) uszczuplałoby nasze zyski. Obowiązek podatkowy wystąpi także w przypadku konwersji czyli przeniesienia środków między subfunduszami zarządzanymi przez to samo TFI, jednak wchodzących w skład innych funduszy parasolowych.

Fundusze parasolowe to proste i wygodne narzędzie, które zadomowiło się już na polskim rynku. Jako przykład zaprezentujmy PKO Parasolowy.

PKO Parasolowy

Subfundusz PKO Akcji Plus

Subfundusz PKO Papierów Dłużnych Plus

Subfundusz PKO Surowców Globalny

Subfundusz PKO Technologii i Innowacji Globalny

Subfundusz PKO Dóbr Luksusowych Globalny

Subfundusz PKO Infrastruktury i Budownictwa Globalny

Subfundusz PKO Akcji Nowa Europa

Subfundusz PKO Zrównoważony

Subfundusz PKO Stabilnego Wzrostu

Subfundusz PKO Obligacji Długoterminowych

Subfundusz PKO Akcji Małych i Średnich Spółek

Subfundusz PKO Strategicznej Alokacji

Subfundusz PKO Obligacji Skarbowych

Subfundusz PKO Papierów Dłużnych USD

Subfundusz PKO Akcji Rynku Złota

Subfundusz PKO Akcji Rynku Polskiego

Subfundusz PKO Akcji Rynku Amerykańskiego

Subfundusz PKO Akcji Rynku Japońskiego

Subfundusz PKO Akcji Rynków Wschodzących

Subfundusz PKO Akcji Rynku Europejskiego

Subfundusz PKO Akcji Dywidendowych Globalny

Subfundusz PKO Medycyny i Demografii Globalny

Jak widać, fundusze parasolowe stanowią narzędzie pozwalające inwestorom indywidualnym na dywersyfikację ryzyka rynkowego przy jednoczesnym zachowaniu preferencji podatkowych.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że decydując się na działanie w ramach funduszu parasolowego de facto związujemy się z konkretnym TFI – mocniej niż gdybyśmy wybrali dwa fundusze w odmiennych towarzystwach. Może to sprawić, że wzrośnie ryzyko związane z koncentracją środków w pojedynczej instytucji.

Źródło:Bankier24
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki