REKLAMA

Paliwa najdroższe od lat. Mocna podwyżka cen „diesla”

2021-09-24 11:53
publikacja
2021-09-24 11:53
Paliwa najdroższe od lat. Mocna podwyżka cen „diesla”
Paliwa najdroższe od lat. Mocna podwyżka cen „diesla”
fot. LightField Studios / / Shutterstock

Kolejny tydzień września i kolejne podwyżki cen paliw. Ceny oleju napędowego mocno wzrosły, a benzyna jest już niemal najdroższa w historii. I nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie było taniej.

O ile tydzień temu doświadczyliśmy mocnego wzrostu cen benzyny, tak mijający tydzień przyniósł przede wszystkim podwyżki cen oleju napędowego. Litr ON kosztował w skali kraju średnio 5,64 zł i był aż o 10 gr droższy niż tydzień wcześniej – wynika z danych BM Reflex. To także najwyższa przeciętna cena detaliczna tego paliwa od dokładnie 8 lat.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Średnia cena detaliczna benzyny Pb95 w mijającym tygodniu podniosła się o 1 gr/l i wyniosła 5,80 zł/l. Te najwyższe ceny benzyny od przeszło 9 lat są już tylko o 9 gr/l niższe od nominalnego rekordu z kwietnia 2012 roku. Do psychologicznej bariery 6 zł za litr dotarły ceny benzyny 98-oktanowej, którą oferowano przeciętnie po 5,99 zł/l.

Średnia cena detaliczna autogazu podniosła się o 3 gr/l i osiągając wartość 2,85 zł/l, niemal wyrównała historyczny rekord ze stycznia 2012 roku.

Ceny paliw w Polsce są więc nie tylko bliskie nominalnych rekordów wszech czasów, ale też zdecydowanie wyższe niż rok temu. Benzynę tankujemy średnio o 1,30 zł/l drożej niż rok temu, olej napędowy kosztuje o 1,25 zł/l więcej, a autogaz o 85 gr/l więcej. Rosnące ceny na stacjach paliw są jednym z kilku czynników podbijających inflację cenową, która w sierpniu wyniosła aż 5,5% i osiągnęła najwyższy poziom od 20 lat. Dalszy wzrost cen paliw może wynieść roczną dynamikę CPI powyżej 6%.

Wzrost cen oleju napędowego wynikał z bardzo mocnego wzrostu stawek hurtowych. 24 września PKN Orlen oferował to paliwo po 4 526 zł/m3, czyli po ok. 5,57 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To aż o 16 gr/l więcej niż tydzień temu i już o 26 gr/l więcej niż dwa tygodnie temu. Tak silne podwyżki w rafinerii zredukowały implikowaną marżę detaliczną do najniższego poziomu od lutego. W związku z tym kolejne podwyżki ON nie są wykluczone. Stabilne pozostały za to hurtowe ceny benzyny. 24 września PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 478 zł/m3, a więc praktycznie po tej samej cenie co tydzień wcześniej.

Wysokie ceny paliw w Polsce to w przeważającej mierze efekt kombinacji stosunkowo drogiej ropy naftowej oraz utrzymującej się od marca 2020 roku słabości złotego. W piątek ropa Brent była notowana po przeszło 76 USD za baryłkę, niemal wyrównując trzyletnie maksimum z lipca. Wszystko to dzieje się w otoczeniu bardzo słabego złotego, który w czwartek w relacji do euro był najsłabszy od marca.

KK

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (40)

dodaj komentarz
sel
Paliwa najdroższe w historii chociaż ropa o połowę tańsza niż za PO..To samo gaz ,a prąd bije rekordy w Europie, śmieci ,woda i mandaty chyba razy 10..w kilka lat..
men24a
A co ma powiedzieć Niemiec jak u nich paliwo po 1.5 euro zł a przy autostradzie dochodzi do 2 euro?

Tam to dopiero dramat. Listonosz zarobi tylko 9 tys zł , kasjerka w kauflandzie 11 tys zł a u nas PiS chce osłabienia złotego zebysmy jeszcze szybciej prześcignęli Niemcy. Polski listonosz z 2 tys na rękę i paliwem
A co ma powiedzieć Niemiec jak u nich paliwo po 1.5 euro zł a przy autostradzie dochodzi do 2 euro?

Tam to dopiero dramat. Listonosz zarobi tylko 9 tys zł , kasjerka w kauflandzie 11 tys zł a u nas PiS chce osłabienia złotego zebysmy jeszcze szybciej prześcignęli Niemcy. Polski listonosz z 2 tys na rękę i paliwem po 6 zł jest królem życia. Nigdy mu się jeszcze tak dobrze nie żyło, co ten PiS wyrabia.

W Polsce jest praca marzeń, nie trzeba pracować na państwowej posadzie. Jak poinformowano w komunikacie, najnowsza odsłona kampanii Lidl Polska - "Praca na lata" rozpoczęła się 23 sierpnia. Tym razem działania rekrutacyjno-wizerunkowe są prowadzone pod nowym hasłem "Mam umowę na bezpieczną przyszłość". W trakcie kampanii sieć handlowa planuje zatrudnić 500 pracowników do swoich sklepów i magazynów. Lidl zatrudni 500 pracowników. 3 550 zł brutto i darmowa nauka języków obcych


Związkowcy z Kauflandu domagają się takich samych pensji, jakie mają pracownicy sieci w Niemczech i Czechach Przypomnijmy: stawka za godzinę pracy w niemieckim Kauflandzie wynosi aktualnie 15,25 euro brutto + premie (na pełen etat będzie to 2440 euro brutto + premie, czyli ponad 10 tys.zł.). To trzy razy więcej niż w Polsce, gdzie średnia zarobków pracowników sklepowych waha się pomiędzy 2900 a 3300 zł brutto (pensja podstawowa).

"Kasjer/Kasjerka w niemieckim REAL, w małym miasteczku przy granicy z Polską ( czyli: żadna lokalizacja Berlin czy Hannover), to netto, na rękę ca. 1 800 €. Do tego do 300 € na netto na rękę za wykładanie promocji na 3 x nocna zmiana. W sumie to : 2 100 € na rękę na liniowym i podstawowym stanowisku. Czyli obecne ca : 9 660 pln na rękę.

Pensje w Gigafactory fabryki Tesli pod Berlinem mają wynosić co najmniej 2700 euro miesięcznie dla niewykwalifikowanych pracowników; wykwalifikowani pracownicy powinni zarabiać od 3500 euro brutto

"Deutsche Post zachęca polskich listonoszy atrakcyjnymi zarobkami na poziomie nawet 9 tys. złotych na rękę na start. Niemiecka poczta nie wymaga świetnej znajomości języka, a oferuje pomoc przy przeprowadzce i szukaniu mieszkania"
Jak wynika z danych serwisu wynagrodzenia.pl, przeciętna płaca (mediana) na tym stanowisku w Polsce to 2950 zł brutto. Tymczasem według serwisu Gehalt.de mediana w Niemczech na stanowisku listonosza wynosi 2330 euro brutto, czyli 1600-1800 euro (ok. 7300-8200 złotych) na rękę plus dodatki
demeryt_69
Historia o tym listonoszu jest naprawdę bardzo urzekająca, ale nie musisz jej wklejać pod każdym komentowanym tekstem :)

men24a odpowiada demeryt_69
Musisz się przyzwyczaić. Jak 100 razy nie będziesz powtarzał w jakim goownie siedzisz to nie zrozumiesz.
Marzą mi się czasy kiedy PiS będzie się chwalił ile to Polacy netto zarabiają w stosunku do Europy. To nic nie da że na papierze i tylko papierze dasz 30 k kwoty wolnej od podatku a tym samym zabierasz ostatnie
Musisz się przyzwyczaić. Jak 100 razy nie będziesz powtarzał w jakim goownie siedzisz to nie zrozumiesz.
Marzą mi się czasy kiedy PiS będzie się chwalił ile to Polacy netto zarabiają w stosunku do Europy. To nic nie da że na papierze i tylko papierze dasz 30 k kwoty wolnej od podatku a tym samym zabierasz ostatnie marne 3 k wolnej od podatku. Dramat tego narodu trwa.
jas2
W Polsce źle nie jest. Kiedyś zarabialiśmy 10x mniej niż Niemcy. Teraz zarabiamy 3x mniej a za kilka lat 2x mniej. Kiedy będziemy zarabiać więcej niż Niemcy? Niemcy mają wielką gospodarkę, rządzą Europą, więc pewnie jeszcze poczekamy.
lorelie
podobno Tusk i Trzaskowski są już dogadani z szejkami i USA i specjalnie dla nich ceny na światowych giełdach mają zostać obniżone...
kaczdzonjar
jak było by dobrze, oni pewnie by się dogadali, bo PiSdzielce nadal dzwonią do Trumpa bo myślą że on wygrał wybory.
lorelie
efekt słabości złotego?! $ półtora roku temu był po 4.05 pln !! a ropę kupuje się w$. CZY REDAHTOREK widział ceny ropy we Włoszech, Grecji czy Holandii?? to czysta spekulacja bandytów z zza oceanu, na dokładkę będąca ba rękę Rosji. Odblokują Iran i Wenezuelę to ropa będzie po 2 pln litr.
jas2
Po 2 zł nie, ale 3,80 może być.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki