REKLAMA

Paliwa na stacjach podrożały. Ceny blisko historycznych rekordów

2021-09-17 12:15
publikacja
2021-09-17 12:15
Paliwa na stacjach podrożały. Ceny blisko historycznych rekordów
Paliwa na stacjach podrożały. Ceny blisko historycznych rekordów
fot. Vladyslav Starozhylov / / Shutterstock

Po wielu tygodniach stabilizacji najwyższe od lat ceny paliw w ostatnich dniach poszły mocno w górę. W efekcie zbliżyliśmy się do rekordowych poziomów sprzed 9 lat, gdy litr benzyny kosztował blisko 6 zł.

Średnia cena detaliczna benzyny Pb95 w mijającym tygodniu podniosła się o 7 gr/l i wyniosła 5,79 zł/l - wynika z danych BM Reflex. To pierwszy wzrost średniej ceny od blisko dwóch miesięcy, podczas których przeciętne stawki detaliczne utrzymywały się bez zmian. To najwyższe ceny benzyny od przeszło 9 lat i są już tylko o 10 gr/l niższe od nominalnego rekordu z kwietnia 2012 roku. Bardzo blisko psychologicznej bariery 6 zł za litr znalazły się średnie ceny benzyny 98-oktanowej, którą oferowano przeciętnie po 5,98 zł/l.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Także o 7 gr/l podrożał olej napędowy, który tankowano średnio po 5,54 zł/l. Po raz ostatni tak wysokie ceny diesla widzieliśmy w październiku 2013 roku. Średnia cena detaliczna autogazu podniosła się o 2 gr/l i osiągając wartość 2,82 zł/l, wyznaczyła najwyższy poziom od czerwca 2012 roku.

Ceny paliw w Polsce są więc nie tylko bliskie historycznych rekordów, ale też mocno wyższe niż rok temu. Benzynę tankujemy średnio o 1,36 zł/l drożej niż rok temu, olej napędowy kosztuje o 1,24 zł/l więcej, a autogaz o 77 gr/l więcej. Rosnące ceny na stacjach paliw są jednym z kilku czynników podbijających inflację cenową, która w sierpniu wyniosła aż 5,5% i osiągnęła najwyższy poziom od 20 lat. Dalszy wzrost cen paliw może wynieść roczną dynamikę CPI powyżej 6%.

Wzrost cen benzyny wynikał z wyższych cen w hurcie oraz wyższych marż detalistów. 17 września PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95 po 4 479 zł/m3, czyli po ok. 5,51 zł/l po doliczeniu 23% podatku VAT. To o 2 grosze na litrze więcej niż tydzień temu. Swoje 5 groszy na litrze dorzucił też wzrost implikowanej marży detalicznej.

Nieco inaczej prezentuje się sytuacja w przypadku oleju napędowego, który w płockiej rafinerii kosztował w piątek 4 395 zł/m3, a więc 5,41 zł/l po doliczeniu VAT-u. To aż o 11 gr/l więcej niż tydzień temu. W przypadku tego paliwa skala podwyżek w detalu była więc mniejsza niż w hurcie.

Wysokie ceny paliw w Polsce to w przeważającej mierze efekt kombinacji stosunkowo drogiej ropy naftowej oraz utrzymującej się od marca 2020 roku słabości złotego. W piątek ropa Brent była notowana po przeszło 75 USD za baryłkę, a blisko najwyższych poziomów w tym roku. Drugim czynnikiem drenującym portfele kierowców jest słabość złotego. Po ostatnich wypowiedziach prezesa NBP Adama Glapińskiego doszło do wymazania umocnienia złotego z początku miesiąca.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (69)

dodaj komentarz
carlito1
Ponoć jak ceny rosną to dobrobyt wzrasta tak powiedział któryś z klakierów pisowskich ???? Czyli jak będzie paliwo po 10zl to będę dwa razy bogatszy...???
jas2
Jak będziesz pracował to na pewno tak. Jak będziesz się obijał, tak jak do tej pory, to nie.
glowny_analityk_bankier_pl
A teraz paliwo to może być po 7 zł.
qart
Głowna przyczyna wzrostów to polityka komunisty Bidena. Wstrzymanie nowych odwiertów łupków roponośnych tak wpłynęło na podaż ropy i ceny. Ceny paliw są rekordowe wszędzie w Europie, USA i Azji.
marxs
wiesz co to są odwierty? do jakich katastrof ekologicznych już doprowadziły ?poza tym firmy łupkowe zadłużone są na ponad 2000 mld $ których nie spłacą bardzo dobra polityka Pana Bidena zapowiada się najlepszy Prezydent w USA w ostatnich 50 latach
ps.a na was PISiarzy nadchodzi czas i tragiczny i dramatyczny wreszcie
wiesz co to są odwierty? do jakich katastrof ekologicznych już doprowadziły ?poza tym firmy łupkowe zadłużone są na ponad 2000 mld $ których nie spłacą bardzo dobra polityka Pana Bidena zapowiada się najlepszy Prezydent w USA w ostatnich 50 latach
ps.a na was PISiarzy nadchodzi czas i tragiczny i dramatyczny wreszcie zabierzecie się za robotę nawet tą za 5 zł za godzinę albo zdechniecie z głodu wiwat INFLACJA to ona was zagoni do roboty
zops
Katastrofy ekologiczne to hasło dziennikarzy. www.wells24.com
jas2 odpowiada marxs
Z Baidenem i łupkami dałeś czadu...
grzegorzkubik
To jak za Tuska przy 13% bezrobocia i 1500 zł zarobku. Teraz ludzie mają ok 3000 zł i mają płakać. Mogą się zwolnić z pracy i poszukać takiej za 4000 zł bo mamy 5,8% bezrobocia. Mam więcej kasy i wyższy standard życia a przed blokiem stoją takie fury, że ja nie widzę ubóstwa.
itso_cien_na_sciane
bo ono jest tam gdzie nie zaglądasz nie rzuca się w oczy jak mercedes
moura
Dokładnie komuś mało niech jedzie za granice i zobaczy jakie KOKOSY się tam zarabia. Jakoś w TVP nikt nie narzeka tylko na Bankierze...

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki