REKLAMA
WEBINAR

Pakiet Slim VAT 3 z podpisem prezydenta. Nowelizację ustawy o VAT

2023-06-02 13:22
publikacja
2023-06-02 13:22

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – podała w piątek kancelaria prezydenta. Ustawa wprowadza pakiet Slim VAT 3, który ma uprosić rozliczanie tego podatku.

Pakiet Slim VAT 3 z podpisem prezydenta. Nowelizację ustawy o VAT
Pakiet Slim VAT 3 z podpisem prezydenta. Nowelizację ustawy o VAT
fot. Maciej Biedrzycki / / Kancelaria Prezydenta RP

Jak przekazała Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zasadniczym celem tego aktu jest dalsze uproszczenie rozliczania podatku od towarów i usług, czyli tzw. pakiet Slim VAT 3 - wskazano w piątkowym komunikacie.

„Ustawa wprowadza zmiany w: ustawie o podatku od towarów i usług, ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawie o podatku od spadków i darowizn, ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawie – Prawo bankowe, ustawie – Ordynacja podatkowa, ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawie – Prawo celne, ustawie o podatku akcyzowym, ustawie o finansach publicznych, ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, ustawie z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, ustawie z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw oraz w ustawie z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw” – przypomniano.

Zgodnie z wyliczeniami podanymi przez KPRP znowelizowana ustawa podwyższa w podatku od towarów i usług do 2 mln euro limit wartości sprzedaży (wraz z kwotą podatku), poniżej którego można uzyskać status małego podatnika. Zmieniono zasady oraz tryb wydawania, zmiany i uchylania wiążącej informacji stawkowej, określono zasady stosowania przez podatnika VAT kursu przeliczeniowego dla faktury korygującej, jeżeli pierwotna faktura została wystawiona w walucie obcej, dokonano modyfikacji zasad wykazywania przez podatnika podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ze stawką 0 proc. W ustawie dokonano także częściowego ujednolicenia zasad i trybu wydawania, zmiany i uchylania wiążącej informacji stawkowej, wiążącej informacji akcyzowej, wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towaru.

W nowelizacji zawarte zostało również podwyższenie kwot wolnych od podatku w podatku od spadków i darowizn, rozszerzenie katalogu przychodów z kapitałów pieniężnych oraz katalogu zwolnień od podatku, a także modyfikacja zakresu podmiotowego ulgi rehabilitacyjnej oraz warunków korzystania z tzw. ulgi na dziecko. Rozszerzony został katalog dochodów (przychodów), od których podatek dochodowy od osób fizycznych pobiera się w wysokości 19 proc., zmieniono zasady udostępniania podatnikom zeznań podatkowych za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego a także zmodyfikowano właściwości rzeczowej niektórych organów podatkowych.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 r., z wyjątkiem części przepisów, które mają inne terminy. 

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki