REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PPK przyciągnęły młodych

2021-12-08 06:51
publikacja
2021-12-08 06:51
PPK przyciągnęły młodych
PPK przyciągnęły młodych
fot. Maciej Dubel / / Shutterstock

Ponad 60 proc. aktywów netto PPK ulokowano w akcjach, przeszło jedną trzecią w obligacjach. W papiery zagraniczne zainwestowano równo 20 proc., czyli na dziś niemal 1,5 mld zł. Na GPW ponad 3 mld zł - pisze w środowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Gazeta przypomina, że dla bezpieczeństwa oszczędności uczestników programu pracowniczych planów kapitałowych, ale też sprawnego ich pomnażania zdecydowano, że będą one lokowane w różnego typu papiery wartościowe nie tylko w kraju, ale też za granicą.

"Z danych, które na naszą prośbę zebrała Komisja Nadzoru Finansowego, wynika, że na koniec trzeciego kwartału 2021 r. 61,1 proc. oszczędności, które trafiły do pracowniczych planów kapitałowych, ulokowano w instrumentach udziałowych, głównie w akcjach. Kolejne 35,2 proc. przeznaczono na instrumenty dłużne skarbowe, przede wszystkim obligacje, a 2,7 proc. papiery dłużne korporacyjne. Równo 20 proc. aktywów PPK zainwestowano przy tym za granicą, głównie w akcje" - czytamy.

Dodaje, że KNF nie podała wartości kwotowych poszczególnych typów inwestycji, łatwo je jednak wyliczyć. Z danych Polskiego Funduszu Rozwoju, który nadzoruje rozwój i działanie PPK, wynika, że ich aktywa netto to dziś 7,21 mld zł. "Oznacza to, że w zagraniczne papiery ulokowano dotąd prawie 1,5 mld zł (to prawdopodobny stan na dziś, wyliczony w oparciu o dane procentowe z końca września). Co ciekawe, zainwestowane za granicą 20 proc. aktywów PPK to dolna granica tego, co w ramach tego programu można tam zainwestować. Maksymalnie może być to 30 proc." - czytamy.

"Rz" cytuje wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosza Marczuka, który zwraca uwagę, że 21 proc. oszczędzających w PPK to osoby między 18. a 29. rokiem życia. "Czyli co piąta osoba to człowiek do trzydziestki. A kolejne przeszło 73 proc. to osoby między 30. a 54. rokiem życia. Przeciętny uczestnik PPK jest więc osobą stosunkowo młodą" - mówi w "Rz".

Jego zdaniem to dobra informacja, bo młodszy uczestnik będzie miał większe szanse, by w PPK zgromadzić większe oszczędności. Ale oczywiście odkładanie pieniędzy w tym programie jest korzystne nie tylko dla młodych - napisano. (PAP)

mchom/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
antek10
Jakie są koszty obsługi PPK? Jaki jest zysk/strata z inwestycji PPK? Nie mają sie czym pochwalić?
21% to ludzie młodzi czyli mało bo to o nich głównie zabiegali twórcy tego programu. Nadzorcy folwarku muszą na kimś żerować.
volksempfanger
Stare pryki nie dadzą się nabrać.
eresan
Rozumiem że statystyka uwzględnia osoby pracujące od kilku dni lub kilku miesięcy i po prostu nie zdążyły zrezygnować lub nawet nie wiedzą że coś takiego posiadają?


Opieranie swojego bezpieczeństwa na obietnicach polityków (jakichkolwiek) - ktoś zna lepszą definicję szaleństwa?
kaczdzonjar
haha, a za 10 lat - ustawa i do zusu - z prowizją dla przyszłego rządu, tak to sie robi w naszym kraju. Moi pracownicy jak im o tym wspomniałem a byli po ograbieniu kasy z OFE - w pierwszej chwili sądzili że żartuje. potem podpisali rezygnacje.
jas2
"PPK przyciągnęły młodych"

Dziwne. PPK opłacalne są wyłącznie dla "starych" 50+
pozhoga
... i dlatego trzeba obniżyć wiek wyborczy jak chcą w Reichu do 16 lat. Bo każda socjalistyczna władza marzy o jednym - by jak największą część wyborców stanowili sterowalni, naiwni durnie z zerową znajomością historii.
xiven
książeczki mieszkaniowe

OFE

PPK

faszyzm

sanitaryzm

inflacja

ludzie niczego się nie uczą a historia kołem się toczy...
jakslo23
Nieprzystąpienie do PPK to objaw finansowej nieporadności lub zacietrzewienia. Oczywiście, nikt nie mówi o trzymaniu tego do 65-ki, ale wchodzenie/wychodzenie w określonych odstępach czasowych skutkuje zyskiem ok. 100% na własnym kapitale. Mówimy oczywiście o ograniczonych kwotach, bo 2% pensji, ale zawsze lepiej mieć to Nieprzystąpienie do PPK to objaw finansowej nieporadności lub zacietrzewienia. Oczywiście, nikt nie mówi o trzymaniu tego do 65-ki, ale wchodzenie/wychodzenie w określonych odstępach czasowych skutkuje zyskiem ok. 100% na własnym kapitale. Mówimy oczywiście o ograniczonych kwotach, bo 2% pensji, ale zawsze lepiej mieć to dodatkowe 2% niż nie mieć.
ravauw
ludzie tego nie rozumieją.
To jest taka gra w ktorej prawdopodobienstwo straty istnieje, ale zysk 100% jest bardzo prawdopodobny...
pafcio24
"Ale oczywiście odkładanie pieniędzy w tym programie jest korzystne nie tylko dla młodych - napisano" - taki pisowski żarcik na początek nowego dnia.

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki