PO szykuje bat na komorników

redaktor Bankier.pl

Posłowie PO chcą powołania rzecznika dyscyplinarnego dla komorników. W piątek trafił do Sejmu poselski projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Większa samokontrola samorządu komorniczego i skuteczne karanie niepożądanych zachowań „czarnych owiec” w tym środowisku ma poprawić wizerunek całej grupy zawodowej i ocieplić relacje ze społeczeństwem.

Posłowie chcą zdyscyplinować komorników? Pierwsze skojarzenie, która mimowolnie się nasuwa, to sprawa łódzkiego asesora i nielegalnego zajęcia traktora pewnego rolnika za długi jego sąsiada. Ta sprawa została nagłośniona na początku marca tego roku, a omawiany projekt Platformy Obywatelskiej datowany jest na 10 marca 2015 roku. I choć posłowie wprost nie odwołują się do tego konkretnego przypadku w uzasadnieniu projektu, to wiele miejsca poświęcono konieczności odbudowania zaufania społecznego dla komorników.

PO szykuje bat na komorników
PO szykuje bat na komorników (fot. Szymon Zmarlicki / Foto Gosc / FORUM / EastNews)

Rozrasta się grupa zawodowa - trzeba lepiej ją kontrolować

Lawinowo rośnie liczba wniosków dyscyplinarnych, która trafia do obecnej Komisji Dyscyplinarnej. Od 30 wniosków rocznie w latach 2009-10, przez 46 w latach 2011-12, po 78 wniosków w 2013 roku i 42 wnioski tylko w pierwszym półroczu 2014. W ciągu czterech lat nastąpił wzrost o 250 procent.

Ma to na pewno związek ze znaczącym  wzrostem liczby komorników sądowych - tylko  w ciągu ostatnich dwóch lat przybyło ich  o ponad 25% (w 2012 r. było 1018 komorników, a już w 2013 już 1246). W celu zapewnienia prawidłowego i efektywnego wywiązywania się przez organy samorządu komorniczego z powierzonych im zadań, w tym z kontroli i dyscyplinowania coraz większego grona komorników, potrzebne są sprawne procedury. Aby utrzymać wysoki standard pracy, potrzebna jest osobna instytucja rzecznika dyscyplinarnego. Zwłaszcza, że postępowanie to obejmuje również rosnącą grupę asesorów i aplikantów komorniczych.

To prowadzi do znaczącego wydłużenia poszczególnych postępowań. Stają się one przewlekłe i nieefektywne. Dlatego posłowie chcą powołania instytucji rzecznika dyscyplinarnego, który będzie pełnił funkcję oskarżycielską w postępowaniu przed sądami wobec danego komornika czy asesora. Ma to być wsparcie dla wnioskodawcy, który obecnie poza złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, w ok. 95% spraw nie uczestniczy.

Do zadań rzecznika dyscyplinarnego ma należeć:

  • przede wszystkim prowadzenie dochodzenia mającego na celu zebrania dowodów dla wyjaśnienia badanej sprawy,
  • podjęcie decyzji co do dalszego biegu postępowania dyscyplinarnego,
  • pełnienie funkcji oskarżyciela w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną oraz sądem okręgowym - w razie złożenia wniosku o ukaranie.

Egzekucja wobec komornika od teraz ma być skuteczna

Pozostałe propozycje zapisane w projekcie nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji mają umożliwić skuteczną egzekucję zasądzanych kosztów postępowania. Brzmi to zabawnie, bo komornicy bezlitośnie prowadzący egzekucję wobec zwykłych obywateli nie mieli efektywnych narzędzi, aby skutecznie ściągać sądowe długi ze swoich „kolegów po fachu”. Dotychczasowa procedura uniemożliwiała to. Posłowie PO chcą, aby prawomocne orzeczenie Komisji Dyscyplinarnej co do kary pieniężnej oraz zasądzonych kosztów postępowania dyscyplinarnego stanowiło samo w sobie podstawę do prowadzenia egzekucji.

Nowelizacja ma poprawić nadszarpnięty wizerunek komornika

Celem proponowanych zmian w prawie jest nie tylko podniesienie skuteczności karania niepożądanych zachowań komorników, ale także poprawa wizerunku całej grupy zawodowej i wzrost zaufania społecznego do ich przedstawicieli. Wszak pozytywny odbiór społeczny w dużej mierze mógłby pomóc komornikom poprzez wyższą akceptację społeczeństwa dla ich działań dotyczących  ściągania zaległych danin na rzecz państwa (podatków, składek ZUS itd.)

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sawka

komornik to nie człowiek tylko ścierwo zakąpleksione.co więcej pisać?!gnidy,cioty itp. itd...

! Odpowiedz
0 1 ~MegaJM

PO szykuje bat na zatwardzenie, tzn. wibrator.

A nie sorry, kolejne stołki dla biurokratów.

! Odpowiedz
3 4 ~Podpis

Czepiają się komorników, bo to ci niedobrzy, którzy dobrym ludziom odbierają. A czy ktoś zwrócił uwagę iż komornik przede wszystkim nie odbiera, tylko ODDAJE?

! Odpowiedz
1 1 ~Odpowiedz_podpisowi

z mega nawiązką dla wierzyciela jak i dla siebie. I mierzy wszystkich jedną miarą. Milionera co parska śmiechem i babcię co przymiera głodem. Drogi kolego. Na bank jesteś komornikiem.

! Odpowiedz
0 2 ~doriskka odpowiada ~Odpowiedz_podpisowi

albo wierzycielem, który czeka, aż mu biedny dłuznik łaskawie odda

! Odpowiedz
1 0 ~Komornik_Adam

No dobrze, już chciałem przejść na dietę i zdrowo sie odżywiać http://www.almoc.pl/img.php?id=3272

! Odpowiedz
2 2 ~Komorowski

Narobiłem syfu myśląc o drugiej kadencji.Ale jak się na nią załapie to powiem,że teraz to chleb może być i po 15 złotych frajerzy.

! Odpowiedz
0 6 ~Biedak

8 lat...8 lat było...tyle można było zrobić...ale nie trzeba wszystko obiecać w ostatnie dwa tygodnie kampanii a potem ? NIE OBIECUJCIE TYLKO RÓBCIE !!!

! Odpowiedz
1 9 ~karma

Po co pracować 8 lat, skoro można tuż przed wyborami? Ciemny lud i tak to kupi, niektórzy się nabrali na referendum ogłoszone przez Bronka 3 dni po I turze, więc tym bardziej się dadzą nabrać na inne obietnice PO.

! Odpowiedz
0 4 ~plazowicz

A kto będzie kontrolował kontrolera?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.