Limity zajęć komorniczych w 2015 roku

redaktor Bankier.pl

Czytelnicy Bankier.pl bardzo często pytają, jaką część ich wynagrodzenia czy renty lub emerytury może zająć komornik. Ile środków pieniężnych musi zostawić im na koncie na tzw. przeżycie? Obliczyliśmy dla Państwa nowe limity kwot wolnych od egzekucji komorniczych obowiązujące w 2015 roku.

Egzekucję wierzytelności komornik może prowadzić zarówno z wynagrodzenia za pracę, jak i ze świadczeń emerytalno-rentowych uzyskiwanych z ZUS, a także z środków pieniężnych zgromadzonych na koncie bankowym. Dla każdego z tych źródeł zaspokojenia wierzyciela ustanowiono prawne limity zajęć i kwoty wolne od egzekucji komorniczej.

Ile komornik zostawi emerytowi i renciście?

Generalna zasada brzmi: emerytury i renty podlegają zajęciu do 25 proc. swojej wysokości (art. 140 ustawy o emeryturach i rentach z FUS Dz.U. 2013 nr 0 poz. 1440). Jednak w przypadku najuboższych emerytów bądź rencistów ustanowiono kwotę wolna od zajęcia, która równa się 50 proc. najniższej emerytury lub renty.

Limity zajęć komorniczych w 2015 roku
Limity zajęć komorniczych w 2015 roku (fot. Wavebreak Media / Thinkstock)

Co roku w drugiej połowie lutego ZUS ogłasza kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych obowiązujących od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku. Zgodnie z najnowszym komunikatem ZUS najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wyniesie 880,45 zł od 1 marca 2015 roku. Stąd ZUS, który oblicza i przekazuje na konto komornika kwoty na poczet spłaty zadłużenia, będzie musiał pozostawić do wypłaty dla emeryta bądź rencisty co najmniej 440,23 zł. Jest to o 17,40 zł więcej niż obecnie i dotyczy emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku częściowej niezdolności do pracy kwota jest odpowiednio niższa i wyniesie 337,57 zł od 1 marca 2015 roku.

Kiedy kwota wolna od zajęcia znajdzie zastosowanie? W sytuacji, gdy z tego samego świadczenia oprócz egzekucji komorniczej dokonuje się potrąceń na rzecz alimentów lub odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej, czy szpitalu.

Emerytury i renty – kwoty wolne od egzekucji i potrąceń

Obowiązuje od

z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Najniższa emerytura

Kwota wolna

Najniższa emerytura

Kwota wolna

1 marca 2013

831,15 zł

415,58 zł

637,92 zł

318,96 zł

1 marca 2014

844,45 zł

422,83 zł

648,13 zł

324,07 zł

1 marca 2015

880,45 zł

440,23 zł

675,13 zł

337,57 zł

Źródło: Bankier.pl, opracowanie własne

Ile komornik zabierze z wynagrodzenia za pracę?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~SKY

Czytajcie ze zrozumieniem , kwota wolna od zajęcia to 3 krotność średniego msc wynagrodzenia w gospodarce . i tej kwoty nie może wam nikt zająć , wy jedynie możecie zgodzić sięna zajęcie do tej kwoty środków
Art 54 Prawa Bankowego, i Egzekwujcie go od banków bo one jakby miały klapki na oczach i wmawiają co innego .

To kotwa wolna od zajęć , zresztą zajęte powinny być tylko kwoty nie rachunki czy karty !

Banki w Polsce jeszcze to afrykańskie metody ( może ubliżam afryce - to przepraszam )
Ale to się zmieni .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~Grzesiek

Witam mi komornik zabrał całą rętę z konta i pozostawił 1 zł dzwoniąc do niego że nie ma prawa i nie mam środków do życia odpowiedział co mnie to obchodzi to się nazywa żyć w Polsce gdzie obywatel nie jest chroniony przez Państwo

! Odpowiedz
0 5 ~Mateusz

Pracowalem caly miesiac na umowe zlecenie same nocki i komornij wzial wszystko zostawil czlowieka bez srodkuw do zycia jest jedno pytanie czy polsce jest niewolnictwi jest

! Odpowiedz
1 0 ~agi

Witam a orientuje sie ktos jak wyglada sprawa z odprawa z pracy I ekwiwalentem za urlop?

! Odpowiedz
0 0 ~Abc

Przecież jest o tym w artykule: "...Komornik ściąga dług nie tylko ze ściśle rozumianego wynagrodzenia za pracę, czyli tzw. podstawy, ale także z premii, odpraw pieniężnych, ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy i nagród jubileuszowych..."

! Odpowiedz
0 0 ~Patrycja

Witam, wykorzystałam kwotę wolna od potrąceń. Umowilam się z komornikiem na comiesięczne spłaty. Czy mogę podejmować z konta moja wypłatę? Jak to w ogóle wygląda po wykorzystaniu tej "wolnej kwoty"

! Odpowiedz
2 7 ~Bob

Mamy najgorsze prawo na świecie, złodzieje.

! Odpowiedz
0 0 ~wiola82

Witam.Mam wspólne konto z konkubentem w Credite Agricole. Konkubent ma komornika na rachunku bankowym.Na konto nie ma żadnych wpływów ponieważ konkubent nie pracuje a ja do 26 kwietnia tego roku miałam urlop wychowawczy niepłatny. Pobierałam zasiłki z mops, przy czym założyłam nowe konto w innym banku na swoje nazwisko i na te konto przychodziły zasiłki. Ostatnio pracodawca rozwiązał ze mną umowę za porozumieniem stron gdzie przyznał mi odprawę i odszzkodowanie. Wzakładzie pracy miałam podany nr konta wspólnego z konkubentem ale przy podpisywaniu osobistym rozwiązania umowy o pracę podałam Pani kadrowej nr nowego konta. I mam teraz problem bo Pani kadrowa przelała pieniążki na konto w credite agricole i cała kwota została zablokowana przez komornika. Jak mam rozwiązać ten problem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~Specialistadsegz

Jeśli jest Pani właścicielem rachunku a wobec współposiadacza jest prowadzona egzekucja z rachunku osobistego to w tej sytuacji należy wystosować pismo do 0ganu z informacją iż pani także dysponuje środkami w tej sytuacji egzekucji podlega proporcjonalnie czesc środków z rachunku które dłużnik nimi nie wladać nie są jego własnością najlepiej jak by Pani załąćzyła pismo, proszę pamietać że w tej sytuacji najlepiej by było żeby konkubeta zamienić na pełnomocnika rodzajowego wówczas zajecia na pełnomocnika nie mogą być dokonywane ale ma on inne prawa na pewno nie może wnioskować kartę fdo rachunku i produkty kredytowe

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Zdzisia

znajoma pracuje na pół etatu. komornik zajął konto i z jej wypłaty zostało na koncie 50zł. Pytanie za co ma żyć? Takie mamy prawo? Może tak robić?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne