PO-KO: to minister edukacji odpowiada za strajk

Szefowa MEN Anna Zalewska przekroczyła granice arogancji i bezczelności, to ona odpowiada za strajk nauczycieli i za chaos w oświacie - ocenił w środę szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Jego zdaniem, rządowi zależy na zaognianiu sporu z nauczycielami.

(fot. Michał Fludra / ZUMA Press)

Neumann na konferencji prasowej w Sejmie ocenił, że szefowa MEN Anna Zalewska "przekroczyła granice arogancji i bezczelności, kiedy wystąpiła (w środę na konferencji) po raz pierwszy od wielu dni i mówiła, że bierze na siebie - jako zasługę, to, że odbyły się egzaminy gimnazjalne". Jego zdaniem, to minister Zalewska odpowiada za strajk i za chaos w oświacie.

Zalewska poinformowała w środę, że w całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji, a w pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń. Podziękowała dyrektorom szkół oraz tym, którzy odpowiadali za organizację egzaminów. "Mamy już 5 tys. osób w bazie danych gotowych do tego, by dalej wspierać egzaminy" - podkreśliła szefowa MEN.

Środa jest trzecim dniem strajku nauczycieli.

"To ona (Zalewska) i jej koleżanka z rządu wicepremier Beata Szydło, podnosiły temperaturę sporu w ostatnich dniach. Dzisiaj ta bezczelność i arogancja ma twarz Anny Zalewskiej, która za nic ma wielką pracę, którą wykonali samorządowcy - prezydenci, burmistrzowie i - wójtowie, dyrektorzy szkół i nauczyciele, którzy nie zostawili swoich uczniów i przeprowadzili egzaminy. I za to należą im się podziękowania, a nie minister Zalewskiej. Minister Zalewskiej należy się dymisja" - podkreślił szef klubu PO-KO.

Wyraził też zdziwienie, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w czwartek, wniosek klubu PO-KO o wotum nieufności dla minister Zalewskiej nie będzie rozpatrywany.

Neumann zauważył, że premier Mateusz Morawiecki "mimo trwającego strajku, mimo tygodni przygotowań do strajku i trudnych negocjacji, nie miał do tej pory czasu, żeby spotkać się z nauczycielami, żeby próbować rozwiązać ten kryzys". "Widzimy wyraźnie, że rządowi zależy na zaognianiu sytuacji, na przedłużaniu tego sporu, na podnoszeniu temperatury" - ocenił.

"Jesteśmy z nauczycielami. I dziękujemy tym wszystkim samorządowcom, bo mamy mnóstwo sygnałów mnóstwo od prezydentów, burmistrzów, że będą - i mają sposoby prawne na to - działać tak, żeby nauczyciele za strajk dostali pieniądze, żeby nie byli tu pokrzywdzeni finansowo" - powiedział poseł PO-KO. Jego zdaniem, rząd w sporze z nauczycielami "abdykował".

Poseł PO-KO Urszula Augustyn przekonywała, że "ani rząd, ani wicepremier Szydło, ani premier Morawiecki, ani (prezes PiS, Jarosław) Kaczyński nie zdali egzaminu". "Zalewska i reszta rządu powinna naprawdę szybko pójść po rozum do głowy, usiąść do negocjacji z nauczycielami i rozmawiać" - zaapelowała Augustyn.

Neumann był też pytany o ocenę złożonej we wtorek przez premiera Morawieckiego propozycji "okrągłego stołu" z nauczycielami. Ocenił, że propozycja szefa rządu jest "zadziwiająca", gdyż - jak zauważył - "jeszcze kilka tygodni, miesięcy temu, słyszeliśmy, że reformy, które wprowadził PiS w oświacie, są przełomowe, genialne, i właściwie spowodują, że będzie tylko dobrostan w oświacie". "Dzisiaj od premiera słyszymy że jest potrzeba +okrągłego stołu+, żeby naprawić sytuację w oświacie" - dodał.

"Jesienią Polacy zadecydują, żeby tę ekipę odsunąć od władzy. Będziemy naprawiać oświatę razem z nauczycielami, razem z rodzicami, razem z samorządowcami, żeby ten bałagan po nich posprzątać" - zadeklarował Neumann. (PAP)

autor: Mieczysław Rudy

rud/ mrr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 23 lelo1949

Szczyt bezczelności ,sami ukartowali to wszystko z Broniarzem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil