REKLAMA

PKO Bank Polski podnosi opłaty klientom detalicznym

Wojciech Boczoń2016-01-25 13:36analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-25 13:36
PKO Bank Polski podnosi opłaty klientom detalicznym
PKO Bank Polski podnosi opłaty klientom detalicznym
/ www.pkobp.pl

Kolejnym bankiem, który zdecydował się podnieść opłaty klientom detalicznym, jest PKO Bank Polski. Wzrosną opłaty warunkowe za niektóre pakiety, obsługę kart kredytowych, przewalutowania, wypłaty z bankomatów  czy prowizje pobierane przy kredytach studenckich.

W maju PKO Bank Polski zmieni taryfę opłat i prowizji dla klientów indywidualnych. Cena flagowego produktu – Konta za Zero – nie ulegnie zmianie, ale więcej za obsługę ROR-ów zapłacą m.in. posiadacze kont Aurum i Platinum. Opłata warunkowa za pierwszy z pakietów wzrośnie z 25 do 30 zł, a w drugim z 60 do 80 zł. W obu przypadkach wciąż będzie można uniknąć prowizji, zasilając konto określoną przez bank kwotą minimalną (odpowiednio 9 i 20 tys. zł) lub posiadając odpowiednie saldo oszczędności.

Bank podniesie opłatę miesięczną za rachunek walutowy z kartą debetową z 5 zł do 6,90 zł oraz rachunek walutowy dla posiadaczy Złotego Konta i Konta Platinum. Wzrośnie też opłata za wykorzystanie pojedynczego kodu ze zdrapki do autoryzacji transakcji  - dziś użycie kodu kosztuje 10 groszy, po zmianach będzie kosztowało 29 groszy. Opłata w ramach Złotego Konta zostanie podniesiona z 16,50 zł do 19,90 zł.

fot. / / www.pkobp.pl

W Superkontach (otwartych od 14 marca 2011 roku) pojawi się opłata za korzystanie z obcych bankomatów w wysokości 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. Opłata ta będzie dotyczyć także operacji wykonanych za pośrednictwem kanału mobilnego, a także kart wydanych do Konta Codziennego (Adm.). Dziś posiadacze Konta Codziennego – rachunku przejętego po Nordei - mogą korzystać z bankomatów Euronetu bez opłat dwa razy w miesiącu.

W ramach Superkont Grafitt i Student zostanie zniesiona opłata abonamentowa za korzystanie z bankowości internetowej (obecnie wynosi 2 zł). W zamian za to bank podniesie opłatę za przelewy internetowe do poziomu 1,20 zł.

Spore podwyżki czekają osoby, którzy planują zaciągnąć kredyt studencki. Opłata przygotowawcza za sporządzenie wniosku wzrośnie - dla osób, które nie posiadają ROR w banku - z 200 do 400 zł. Droższa będzie prowizja za udzielenie kredytu. Dziś wynosi od 0,5 do 1 proc. kwoty kredytu, jeśli student posiada konto w PKO BP. Po zmianach prowizja ta wzrośnie do 2 proc. Z kolei studenci nie posiadający konta w PKO BP zapłacą prowizję w wysokości 5 proc. (dziś wynosi 2 proc.). Wzrosną też opłaty za wydłużenie okresu spłaty lub aneksy z 20 zł do 50 zł.

Zmiany w cenniku nie ominą też posiadaczy kart kredytowych. W przypadku kart PKO Visa, PKO Visa Electron i PKO MasterCard Electronic (błękitna) wzrośnie opłata warunkowa i w zależności od obrotów kartą będzie wynosić 0 zł, 30 zł lub 60 zł (dziś do 45 zł). Bank podniesie też opłaty za przelewy z rachunku karty kredytowej z 4 proc. minimum 10 zł do minimum 15 zł. W przypadku kart obciążeniowych wycofanych z oferty wzrośnie też prowizja za przewalutowanie transakcji z 3 do 3,5 proc.

Wzrosną też inne drobniejsze opłaty. Na przykład z 5 do 7 zł wzrośnie opłata abonamentowa za dzienne powiadomienia o wysokości salda lub 5 ostatnich operacjach na rachunku w ramach usługi „Informacja SMS” w kontach: PKO Konto za Zero, PKO Konto dla Młodych, PKO Konto Pierwsze, PKO Konto Rodzica, SUPERKONTO, SUPERKONTO STUDENT, PKO Konto Pogodne. W tych samych rachunkach opłata za pakiet INFO wzrośnie z 6 do 8 zł. O 99 groszy do poziomu 1,99 zł zostanie podniesiona opłata za wydrukowanie w bankomacie PKO Banku Polskiego informacji o ostatnich 5 operacjach rozliczonych na rachunku, do którego wydano kartę debetową PKO Ekspres.  

Bank wycofa opłatę za monity przypominające o przeterminowanym zadłużeniu. Dziś taka opłata wynosi 15 zł.

Szałamacha: Banki podniosą opłaty? PKO BP zaszachuje konkurencję

Szałamacha: Banki podniosą opłaty? PKO BP zaszachuje konkurencję

Paweł Szałamacha przedstawił wizję konkurencyjnego ruchu największego banku na rynku bankowości detalicznej. „Ja bez problemu wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest bankiem kontrolowanym przez Skarb Państwa, będzie w stanie złożyć oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdyby tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas, działając w takiej logice (inne banki – przyp. red.) po prostu stracą biznes.

PKO Bank Polski to kolejna już instytucja, która zdecydowała się wprowadzić podwyżki za podstawowe usługi. Wcześniej zrobiły to już mBank, Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank czy Bank Pocztowy. Na łamach portalu Dyskusja.biz pisałem wówczas, że tylko kwestią czasu jest wzrost opłat w pozostałych bankach – także tych „państwowych”. Za podwyżki w dużym stopniu odpowiada zamiar wprowadzenia podatku bankowego. Podnosząc opłaty banki będą próbowały przerzucić koszty nowej daniny na swoich klientów. Więcej na ten temat w artykule Ruszyła lawina podwyżek za usługi bankowe.

PKO zaszachował ministra Szałamachę

Osób logicznie myślących zapewne nie dziwi obserwowany ostatnio w bankowości ciąg wydarzeń: podniesiono podatki, podnoszone są więc opłaty, standard. Władze, które podatek wprowadzały, zapowiadały jednak, że mają tajną broń, która powstrzyma falę podwyżek. W pierwszych tygodniach po ukształtowaniu się końcowej (póki co) wersji podatku bankowego PKO nie uczestniczyło w festiwalu podwyżek. Do dziś. Bank miał być żandarmem, miał zaszachować konkurencję, tymczasem zachował się racjonalnie i część nowego podatku przerzucił na klientów

Czytaj więcej
Adam Torchała
Redaktor

Czy rachunki bankowe są warte swojej ceny? Ile rzeczywiście kosztuje utrzymanie konta? Jak zareagowaliby Państwo na zmiany opłat? Jakie podwyżki byłyby nie do przyjęcia? Zapraszamy do podzielenia się opiniami w badaniu Bankier.pl.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (292)

dodaj komentarz
~Wacław
Ograniczyć pensje o połowę prezesom banków, i nie będzie potrzeb podnosić opłat klientom.
~Gosc
Wszystko przez Rzad taki ludzie wybrali
~Klient
Wszystkie banki raz na jakiś czas podnoszą opłaty...praktycznie wszystkie informacje są dostępne przez panel iPKO, nie trzeba płacić za sprawdzanie tego
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Jurek
Jest tyle banków że jest w czym przebierać
~Yer
Moim bankiem bank ziemski .moja kasa i nie dam zarobić żadnemu bankowi .
~zibello
Nie korzystam wogole z bankow ,inwestuje i robie kapuche a na banki wszelakie sram
~Jurek
Gdzie inwestujesz ?? w skarpecie ?
~bankowicz
ale dzidy, żeby nie rzec zlodzieje, wszystkie banki maja te usługi darmowe a oni podnosza opłaty.... zapewne prezes i zarzad musi dostac podwyżkę albo odprawe....

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki