REKLAMA

mBank podnosi opłaty

Wojciech Boczoń2016-01-15 10:31analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-15 10:31

Podwyżki będą dotyczyły zarówno klientów detalicznych jak i przedsiębiorców. Bank podniesie m.in. prowizję za podwyższenie kwoty kredyty odnawialnego i wprowadzi płatne monity mailowe. Przedsiębiorcy nie unikną już miesięcznej opłaty za kartę kredytową. Dodatkowo wzrośnie ona do 15 zł.

Bank poinformował, że od 15 stycznia zmienia cennik dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Klienci detaliczni zapłacą więcej za podwyższenie kwoty limitu odnawialnego. Do tej pory bank pobierał za taką operację 2,5 proc. w przypadku standardowych kont osobistych i 2,1 proc. w mKontach Aquarius i Aquarius Intensive. Od dziś będzie to od 2,5 proc. do 5 proc. w kontach standardowych i od 2,1 do 5 proc. w kontach Aquarius.

Bank wprowadził do cennika opłatę za powiadomienie mailowe lub komunikat w serwisie transakcyjnym dotyczące zadłużenia przeterminowanego na karcie kredytowej. Opłata za powiadomienia będzie wynosiła 8,00 zł. Z opłaty będą jednak zwolnieni nowi klienci, czyli tacy którzy złożą wniosek o kartę kredytową od 4 lutego 2016 roku.

Nowym zapisem w tabeli jest opłata za  ocenę wartości nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu. Będzie ona uzależniona od rodzaju nieruchomości. W przypadku lokalu mieszkalnego i działki budowlanej wyniesie 300 zł, w przypadku domu jednorodzinnego i lokal użytkowego 500 zł, a dla nieruchomości nietypowej aż 800 zł. Bank wprowadził też do cennika opłatę za zawiadomienie ubezpieczyciela o cesji na rzecz mBanku w wysokości 15 zł.

fot. mBank / / mBank

Spora podwyżka czeka przedsiębiorców korzystających z firmowych kart kredytowych mBanku. Obecnie opłata miesięczna za kartę wynosi 10 zł, ale jest zwracana jeśli klient wykona transakcje w wysokości 1500 zł miesięcznie. Od 29 stycznia opłata ta wzrośnie do 15 zł i nie będzie już można jej  uniknąć. W przypadku kart kredytowych Visa Business Credit wydanych przed 18 października 2015 r. dla klientów mBanku d. MultiBanku wynosi opłata będzie wynosić 4,20 zł.

Bank wprowadza opłatę za wykonanie przelewu walutowego wewnętrznego, realizowanego miedzy rachunkami firmowymi z konta walutowego. Opłata wynosi 0,35 proc. kwoty przelewu nie mniej jednak niż 20,00 zł. Maksymalna prowizja w tym przypadku wyniesie do 200 zł.

Ponadto bank podniesie klientom firmowym prowizję za odnowienie kredytu w rachunku bieżącym. Do tej pory wynosiła ona 2 proc., zgodnie z nowym cennikiem wynosi 2,5 proc.

mBank to kolejna instytucja, które zdecydowała się wprowadzić podwyżki. Wcześniej o zmianach informowały już Citi Handlowy, Raiffeisen Polbank i Bank Pocztowy. Obok wyższych opłat za konta i karty, rosną też opłaty około kredytowe i marze na hipotekach.  Niestety w ten sposób banki będą próbowały przynajmniej częściowo zniwelować skutki nowego podatku oraz innych obciążeń, które czekają je w tym roku.

Czy rachunki bankowe są warte swojej ceny? Ile rzeczywiście kosztuje utrzymanie konta? Jak zareagowaliby Państwo na zmiany opłat? Jakie podwyżki byłyby nie do przyjęcia? Zapraszamy do podzielenia się opiniami w badaniu Bankier.pl.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (206)

dodaj komentarz
~ZmianaTOIP
Nie ma co nabijać im kabzy. Podrzucam instrukcję zamykania konta!
http://www.zmianataryfyiprowizji.pl/jak-zamknac-konto-mbank/
~DarekW
mBank właśnie ogłosił kolejne podwyżki opłat za wypłaty z bankomatów oraz inne zasady dotyczące kart do kont. Od 1 lutego 2017 r. zapłacimy 1,30 zł za każdą wypłatę z bankomatów na kwotę niższą niż 100 zł. Ale uwaga, zmiana nie dotyczy wszystkich kont!

Prześwietlenie zmian we wpisie:
http://www.jakoszczedzic.
mBank właśnie ogłosił kolejne podwyżki opłat za wypłaty z bankomatów oraz inne zasady dotyczące kart do kont. Od 1 lutego 2017 r. zapłacimy 1,30 zł za każdą wypłatę z bankomatów na kwotę niższą niż 100 zł. Ale uwaga, zmiana nie dotyczy wszystkich kont!

Prześwietlenie zmian we wpisie:
http://www.jakoszczedzic.pl/2016/11/mbank-wprowadza-oplaty-za-bankomaty-od-lutego-2017-roku.html
~patrycja
negatywnych komentarzy sporo, ale zamiast tego lepiej się wziąć do działania i wypełnić ankietę na:miliony-polakow.pl. przynajmniej tam można się wypowiedzieć nt kont i jak chcemy by one wyglądały.
~Renata
Dlatego po kilkunastu latach współpracy zabieram z mBanku swoje zabawki. Zaakceptowałabym podniesienie jakiejś opłaty o 10-20%. Ale 15 zł miesięcznie, gdy do tej pory płaciłam 0 zł, to według mnie przegięcie.
~Gaworek
Zrobiłem to samo przechodząc do Rajfa. Nie wiem skąd wzieło Ci się 15zł, mi podnieśli o 7zł. Więc postanowiłem zrezygnować. Teraz mam za free. I sądzę, że tak zostanie na dłużej.
~Mira odpowiada ~Gaworek
Pewnie stąd jej sie wzięło ;) :"Przedsiębiorcy nie unikną już miesięcznej opłaty za kartę kredytową. Dodatkowo wzrośnie ona do 15 zł." A ja w rajfie od poczatku, bo to moje pierwsze konto i jak czytam co się dzieję winnych bankach, to jeszcze sobie tam posiedzę :)
~Niezadowolony
To było do przewidzenia że za opodatkowanie instytucji bankowych zapłacą klienci końcowi - czyli MY!
~Gaworek
Miałem konta w kilku bankach i odniosłem wrażenie, że wszędzie opłaty szły do góry od kilku lat a teraz się z tego robi wielkie WOW. Ja aktualnie korzystam z Raiffeisen, aktualnie oferta jest fajna konto całkowicie darmowe czyli to co w standardzie przelewy, prowadzenie. Opłata za karte 3zł, co jest niską kwotą.
~Janusz
Stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w podobnych sprawach jest jasne - opłaty za monit nie powinny być wyższe niż koszty jego przygotowania i wysłania. W 2014 roku UOKiK wydał nawet decyzję w sprawie jednego z banków - w opinii Urzędu sposób naliczania przez bank opłat za monity wysyłane do klientów,Stanowisko Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w podobnych sprawach jest jasne - opłaty za monit nie powinny być wyższe niż koszty jego przygotowania i wysłania. W 2014 roku UOKiK wydał nawet decyzję w sprawie jednego z banków - w opinii Urzędu sposób naliczania przez bank opłat za monity wysyłane do klientów, był niezgodny z prawem, ponieważ narażał ich na nieuzasadnione koszty. W ocenie UOKiK bank postępował też bezprawnie, zastrzegając sobie możliwość prowadzenia korespondencji i rozmów telefonicznych na koszt konsumentów i nie przyznając takiego samego prawa drugiej stronie umowy.

Czytaj więcej: http://www.gk24.pl/wiadomosci/koszalin/art/9336382,mial-zaplacic-za-wezwanie-do-zaplaty-zazadal-wiec-tego-samego,id,t.html
~zaskoczony
dzisiaj wniosek o zamknięcie konta poleeeeciał do mBanku, a gdzie się przenosze? O dziwo do mojego Banku Spóldzielczego - nie napisze którego bo hajterzy stwierdzą że reklamuję. Sprawdźcie lepiej oferty swoich Banków Spółdzielczych bo pod nosem często są super oferty do tego (sic!) nowoczesne technologie, kto by pomyślał dzisiaj wniosek o zamknięcie konta poleeeeciał do mBanku, a gdzie się przenosze? O dziwo do mojego Banku Spóldzielczego - nie napisze którego bo hajterzy stwierdzą że reklamuję. Sprawdźcie lepiej oferty swoich Banków Spółdzielczych bo pod nosem często są super oferty do tego (sic!) nowoczesne technologie, kto by pomyślał że się człowiek uczy całe życie....

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki