REKLAMA

Ruszyła lawina podwyżek za usługi bankowe

Wojciech Boczoń2016-01-19 12:36analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-19 12:36
Ruszyła lawina podwyżek za usługi bankowe
Ruszyła lawina podwyżek za usługi bankowe
/ SXC

Początek roku przyniósł wzrost opłat za usługi bankowe. Rosną marże na hipotekach, opłaty za konta i karty. Banki zaczynają też dokręcać śrubę przedsiębiorcom. Jednocześnie topnieje oprocentowanie depozytów.

Tak jak można było się spodziewać, zapowiedź wprowadzenia podatku bankowego negatywnie odbiła się na opłatach za podstawowe usługi bankowe. Od kilku tygodni obserwujemy wzrost marż na kredytach i podwyżki opłat za podstawowe usługi bankowe. W ten sposób banki chcą, przynajmniej częściowo, przerzucić koszt wprowadzenia nowej daniny na swoich klientów. Decyzja ta oczywiście nie jest zaskoczeniem, bo banki ostrzegały, że w ten sposób zareagują na dodatkowe obciążenia. Banki to przedsiębiorstwa, których zadaniem jest generowanie zysku dla akcjonariuszy. Jeśli muszą stawić czoła dodatkowym kosztom, solidarnie „dzielą się” nimi ze swoimi klientami.

Kredyt na mieszkanie droższy o 20 tys. zł

Lawina podwyżek zaczęła się od wzrostu marż na hipotekach. W ciągu ostatnich tygodni 11 banków udzielających kredyty na zakup mieszkania podniosło marże o 0,4-0,5 pkt proc. Jest to stawka odpowiadająca mniej więcej wysokości wprowadzanego podatku. Jak wyliczyła firma Home Broker, dla rodziny zaciągającej kredyt na mieszkanie o wartości 300 tys. zł, zmiany te będą oznaczały wzrost kosztów o 20 tys. zł.  Na podwyżki zdecydowały się m.in. Bank Pekao, BZ WBK, mBank, Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank, BPH czy Citi Handlowy. Kredyty mieszkaniowe są dla banków aktywami, a nowy podatek ma być naliczany właśnie od aktywów.

Banki zaczynają jednak dociskać śrubę klientom także przy innych produktach. W ubiegłym tygodniu pojawił się nowy cennik w mBanku. Bank podniósł opłatę za podwyższenie kwoty limitu odnawialnego. Do niedawna pobierał za taką operację 2,1-2,5 proc., teraz prowizja sięga do 5 proc. Bank wprowadził do cennika opłatę za monity mailowe o przeterminowanym zadłużeniu. Taka operacja kosztuje 8 zł. Nową pozycją w tabeli jest też opłata za wycenę wartości nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu. Będzie ona uzależniona od rodzaju nieruchomości i wyniesie od 300 do 800 zł. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Z końcem stycznia ING Bank Śląski wprowadzi opłatę za korzystanie z obcych bankomatów. Obecnie klienci mogą korzystać ze wszystkich maszyn w kraju, nie płacąc prowizji za wypłatę. Od 29 stycznia darmowe pozostaną operacje wykonywane w bankomatach własnych banku oraz sieci Planet Cash. W pozostałych urządzeniach darmowa będzie tylko pierwsza wypłata w miesiącu, a każda kolejna operacja kosztować będzie 2,50 zł. Będzie to dotyczyło także systemu płatności mobilnych Blik. Bank podniesie też opłatę za korzystanie z zagranicznych bankomatów. Dziś operacja taka kosztuje 3 proc., od lutego wzrośnie do 6 proc. Dodatkowo pojawi się prowizja za przewalutowanie transakcji zagranicznej w wysokości 3 proc. (ta decyzja nie jest jednak związana z zamiarem wprowadzenia podatku). Szczegółowo o zmianach w cenniku ING pisaliśmy TUTAJ.

Opłaty, których nie da się ominąć

Od 1 marca Citi Handlowy wprowadzi sztywną opłatę za prowadzenie CitiKonta w wysokości 3 zł. Jeśli jednak klient nie zasili rachunku wpływami na poziomie 3,5 tys. zł, bank doliczy mu jeszcze 5 zł (przy wpływach powyżej 2 tys. zł) lub 12 zł (jeśli wpływy są niższe niż 2 tys. zł). Dodatkowo bank wprowadzi opłatę w wysokości 3 zł za prowadzenie subkonta walutowego i 10 zł za konto oszczędnościowe, jeśli klient nie posiada ROR-u. Bank podniesie też opłaty za niektóre przelewy i inne dyspozycje. Szczegółowo o zmianach pisaliśmy TUTAJ.

Także w marcu Raiffeisen Polbank wprowadzi stałą opłatę w wysokości 3 zł za kartę debetową wydaną do kont Wygodnego, Premium i Oszczędnościowego. Tej opłaty nie da się uniknąć, dokonując określonej liczby operacji. Bank zmieni też warunki zwalniające z opłaty w pakietach Aktywnym i Komfortowym - żeby nie płacić za plastik, klient będzie musiał wykonać osiem transakcji bezgotówkowych co miesiąc. Dodatkowo w Koncie Komfortowym bank zlikwiduje dwie bezpłatne wypłaty z dowolnych bankomatów. Zgodnie z nowym cennikiem, każda wypłata z obcej maszyny będzie kosztowała 8 zł. Bank podniesie też opłaty za inne operacje. Szczegółowo na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Banki strzygą przedsiębiorców

Podwyżki nie ominą też przedsiębiorców. Z końcem stycznia mBank podniesie im opłaty za korzystanie z karty kredytowej z 10 do 15 zł, a dodatkowo wycofa możliwość uniknięcia tej prowizji przy wykonaniu określonych obrotów. Ponadto wzrosła z 2 do 2,5 proc. prowizja za odnowienie kredytu w rachunku bieżącym i pojawiła się opłata za wykonanie przelewu walutowego wewnętrznego, realizowanego miedzy rachunkami firmowymi z konta walutowego. Opłata wynosi 0,35 proc. kwoty przelewu, jednak nie mniej niż 20,00 zł. Maksymalna prowizja w tym przypadku to 200 zł. Więcej TUTAJ.

W lutym Citi Handlowy wprowadzi opłatę 1,5 zł za przelewy internetowe w rachunkach firmowych. Będzie jednak dostępna pula bezpłatnych operacji. W przypadku pakietu Citi Priority wyniesie ona 20 bezpłatnych przelewów w miesiącu, a w ofercie Gold - 40. Bank podniesie jednak opłaty za korzystanie z obu pakietów. W Citi Priority opłata warunkowa wzrośnie z 20 do 30 zł, a w pakiecie Gold z 60 do 100 zł. Jednak w tym drugim przypadku bank wycofa opłatę za kartę debetową, która obecnie wynosi 6 zł. Więcej o zmianach w cenniku firmowym Handlowego TUTAJ.

Także w lutym opłaty za bezpłatne dotychczas konta firmowe wprowadzi Bank Pocztowy. Opłata za prowadzenie rachunku wyniesie 9 zł miesięcznie, a na zwolnienie z opłaty mogą liczyć klienci, na których konto wpływają co miesiąc co najmniej 2 tysiące złotych. Bank postawił jednak dodatkowe warunki: wpływy nie mogą pochodzić z innego rachunku prowadzonego w Banku Pocztowym, a opłatę można anulować tylko wtedy, gdy klient korzysta z karty debetowej. Niestety karta debetowa kosztuje 5 zł miesięcznie. Więcej o zmianach w ofercie Pocztowego pisaliśmy TUTAJ.

Opłaty rosną nie tylko przez podatek

Mimo że stopy procentowe NBP stoją w miejscu od niemal roku, to banki zaczęły znów obniżać oprocentowanie lokat. Taka decyzja też może mieć związek z wprowadzeniem nowego podatku. Podwyższenie marż na hipotekach, a także podniesienie przez KNF minimalnego wkładu własnego może ograniczyć apetyt na kredyty mieszkaniowe. Przy niższym popycie banki nie muszą zabiegać o dodatkowe depozyty, bo sektor już teraz jest nadpłynny. Obniżają oprocentowanie lokat, bo nie muszą pozyskiwać dodatkowych pieniędzy.

Podatek bankowy jest jednym z głównych powodów rosnących opłat, ale trzeba pamiętać, że nie jedynym. W tym roku sektor bankowy będzie musiał się zmierzyć także z innymi wyzwaniami. Banki muszą podnieść wymogi kapitałowe, opłacić podwyższoną składkę na BFG, dostosować się do wymogów nowej ustawy antylichwiarskiej, uporządkować kwestię kredytów w CHF, a ponadto działać w środowisku niskich stóp procentowych i obniżonych stawek interchange (więcej na ten temat TUTAJ). Splot tych niekorzystnych czynników odbije się też niestety na naszych kieszeniach. Najprawdopodobniej wyżej opisane zmiany w cennikach to dopiero początek większego cyklu podwyżek.

Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

 Albo polscy politycy się opamiętają, albo będziemy mieć kryzys

Marzy mi się, proszę Państwa, aby polscy politycy wreszcie przejrzeli na oczy. Niech zobaczą ile kosztuje euro i dolar, i niech zaczną wyciągać wnioski. Jeśli nie, to znaczy – jeśli się nie uspokoją z tymi swoimi „genialnymi” pomysłami, zamiast dobrej zmiany czekają nas… ciężkie czasy.

Ile kosztuje Cię konto bankowe? Czy odczułeś podwyżki? Jak zareagowałbyś na zmiany opłat? Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu Bankier.pl

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (248)

dodaj komentarz
~AnnaT
Bardzo dobrze. Polska ma najdroższe usługi bankowe w Europie bo Polacy to dojne krowy. Banki mogą u nas łamać prawo a ci z polisolokatami czy kredytami bezfrankowymi to po prostu biali murzyni z kagańcem na twarzy...... Ale trudno się dziwić skoro Kaczyński z Dudą chodzą na bankowej smyczy.
~Franek_Kimono
Banki rypią wszystkich:

https://plus.google.com/108992790066580432806/posts/Lc7D6Aak5PY


~wodzu

Banierzy ciągle tylko krecą i oszukują.. kolejna afera


http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/panama-papers-relacje-mediow-zagranicznych,140,0,2053260.html

GoldMAN Sachs:

Porozumienie rządu USA z Goldman Sachs dotyczy zarzutów o podejmowanie działań, które doprowadziły do światowego kryzysu finansowego

Banierzy ciągle tylko krecą i oszukują.. kolejna afera


http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/panama-papers-relacje-mediow-zagranicznych,140,0,2053260.html

GoldMAN Sachs:

Porozumienie rządu USA z Goldman Sachs dotyczy zarzutów o podejmowanie działań, które doprowadziły do światowego kryzysu finansowego 2008 roku. Chodzi o łączenie różnych papierów wartościowych z ryzykownymi obligacjami z amerykańskiego rynku nieruchomości i ukrywanie ryzyka związanego z zakupem tak "spakowanych" instrumentów finansowych. Ugoda przewiduje, że Goldman Sachs zapłaci 5 miliardów 60 milionów dolarów w ramach różnego rodzaju kar o odszkodowań, w tym dla kredytobiorców, których zadłużenie przekroczyło wartość nieruchomości.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/goldman-sachs-zaplaci-w-koncu-kare-5,185,0,2058681.htmlDB Złoto i srebro:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Deutsche-Bank-przyznal-sie-do-manipulacji-na-rynkach-zlota-i-srebra-7359930.html
~Kamil
A co ma do tego rząd ???? Rząd nie podnosi opłat bankowych .
~cem
opłaty w górę, ale oferty kont słabe. dobrze, że teraz się wzięli za ten temat dzięki akcji:miliony-polakow.pl. wystarczy wypełnić ankietę by włączyć się w tworzenie konta idealnego. ja już wysłałem swoją opinię.
~patriota
I dobrze. Niech zagraniczne banki podnoszą opłaty, a Polacy niech przenoszą konta do polskiego banku.
~iwi
a u mnie w getin up bez zmian, wiec wybor kilka miesiecy temu byl dobry
~CASAMOWA
CZY W BANKACH SPERMY TEŻ PODNOSZĄ OPŁATY ILE DAJĄ ZA 10ML NASIENIA
~Mario
Olać, banki z opłatami i tyle. Ja mam lokaty w banku bez RORa.
https://goo.gl/ORouo8

Powiązane: Podwyżki opłat bankowych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki