REKLAMA

PKO zaszachował ministra Szałamachę

Adam Torchała2016-01-25 16:33redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-01-25 16:33

Osób logicznie myślących zapewne nie dziwi obserwowany ostatnio w bankowości ciąg wydarzeń: podniesiono podatki, podnoszone są więc opłaty, standard. Władze, które podatek wprowadzały, zapowiadały jednak, że mają tajną broń, która powstrzyma falę podwyżek. 

PKO zaszachował ministra Szałamachę
PKO zaszachował ministra Szałamachę
/ Bankier.pl

- Ja bez problemu wyobrażam sobie sytuację, w której prezes banku PKO BP, który jest bankiem kontrolowanym przez Skarb Państwa, będzie w stanie złożyć oświadczenie publiczne, w którym zaprasza klientelę konkurencji, w przypadku gdyby tamte banki próbowałyby podwyższyć swoje opłaty. Wówczas, działając w takiej logice, inne banki po prostu stracą biznes. Po to Skarb Państwa ma narzędzia, jakim są jego aktywa, aby osiągać rozsądne cele gospodarcze – mówił w październiku obecny minister finansów (wówczas osoba wskazywana na to stanowisko) Paweł Szałamacha.

I rzeczywiście, w pierwszych tygodniach po ukształtowaniu się końcowej (póki co) wersji podatku bankowego PKO nie uczestniczyło w festiwalu podwyżek. Do dziś. Bank miał być żandarmem, miał zaszachować konkurencję, tymczasem zachował się racjonalnie i część nowego podatku przerzucił na klientów.

Zaszachował więc nie konkurencję, a ministra, którego koncepcję można zapisać na tej samej kartce, na której zapisane są słowa Beaty Szydło dotyczące obniżenia podatku od kopalin. Prawa ekonomii po raz kolejny boleśnie skonfrontowały z rzeczywistością rozrzutne pomysły nowych władz.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~Mateusz
Bank PkO przerzuca koszty na klientów i się nie przejmuje straszeniem przez ministra!
~gg
Większość polaków zapomniała gdzie ma głowę.
~Miauuu
No to Jagiełło leci....
~Kkk
bbb ty mówisz o marży za udzielenie kredytu a ja mówię o odsetkach. W taki sposób ustalane były odsetki
~PogromcaPajaca
Wstyd mi za Polskę i nawet tych faszysstow
~Edek_od_kredek
Szałamacha, strzel z liścia Jagiłłę. Facie w końcu kopytami się nakryje. Z roku na rok wartość banku dramatycznie spada. Imbecyl na stołku prezesa=kłopoty
~jaś
Zmień po prosty bank lub wypłać kasę do skarpery, bo odsetki są marne a jest ryzyko ze bank upadnie.
~autor odpowiada ~jaś
Jest jeszcze BFG...
~Kkk
Szejk. .. system jest tak stworzony. Wiesz jak kreuje się pieniądze?
~Kkk
Gdy rząd dawał dopłaty w ramach programu rodzina na swoim banki cała kasę bardzo ładnie zgarnęły. W tym czasie można było brać kredyt hipoteczny bez programu WIBOR 3M +2 % lub z programem rodzina na swoim WIBOR 3M + 2.5% co by nie było bank musi zarobić. Nikt wtedy bankom śrubki nie przykrecal a koszt kredytu wyższy. Takie realia Gdy rząd dawał dopłaty w ramach programu rodzina na swoim banki cała kasę bardzo ładnie zgarnęły. W tym czasie można było brać kredyt hipoteczny bez programu WIBOR 3M +2 % lub z programem rodzina na swoim WIBOR 3M + 2.5% co by nie było bank musi zarobić. Nikt wtedy bankom śrubki nie przykrecal a koszt kredytu wyższy. Takie realia silniejszy zawsze będzie robił co chce a malutki klient będzie skubany. Co do logiki o której pisze autor.... logika jest zawsze taka jaka pasuje silniejszemu graczowi.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki