PKB Francji runął. Wynik gorszy niż w Niemczech

Michał Żuławiński2020-07-31 07:48analityk Bankier.pl
publikacja
2020-07-31 07:48
fot. Viacheslav Lopatin / Shutterstock

Francuski produkt krajowy brutto w drugim kwartale 2020 r. spadał w tempie dwucyfrowym. Historyczny rezultat jest gorszy od odnotowanego w Niemczech, lecz jednocześnie lepszy od oczekiwań.

W drugim kwartale 2020 r. dynamika PKB Francji wyniosła -13,8 proc. w ujęciu kwartalnym i -19 proc. w ujęciu rocznym – poinformował francuski urząd statystyczny INSEE. Analitycy oczekiwali -15,2 proc. k/k.

Równocześnie francuscy statystycy zrewidowali w dół dane dla pierwszego kwartału: wstępnie ogłoszony wynik -5,3 proc. został zastąpiony przez -5,9 proc.

Dynamika PKB na poziomie -13,8 proc. jest oczywiście najniższa w sięgającej 1949 r. historii badania prowadzonego przez urząd statystyczny INSEE. Nie licząc danych za pierwszy kwartał 2020 r., poprzednie rekordy recesji pochodziły z 2009 r. (-1,6 proc.) oraz 1968 r. (-5,3 proc.).

- Negatywny rozwój sytuacji w pierwszej połowie 2020 r. miał związek z zamknięciem niektórych obszarów działalności w związku ze wdrażaniem „lockdownu” od połowy marca do początku maja. Po osiągnięciu dołka w kwietniu, stopniowe znoszenie restrykcji prowadziło do ożywienia aktywności gospodarczej w maju i czerwcu – czytamy w komentarzu INSEE.

W szczegółowych danych w oczy rzuca się przede wszystkim silny spadek wydatków gospodarstw domowych (-11 proc. wobec -5,8 proc. w I kw.). Większy spadek (-15,3 proc.) odnotowano w usługach aniżeli w towarach (-12 proc.). Najgorsze rezultaty odnotowano w usługach hotelarskich i gastronomicznych (-56,9 proc.) oraz transportowych (-45,8 proc.).

W danych z Francji widać także ostre hamowanie inwestycji (-17,8 proc. wobec -10,3 proc. w I kw.). Szczególnie negatywnie wyróżniało się budownictwo (-26,2 proc. wobec -14,5 proc.).

Spadły także wydatki rządowe (-8 proc. wobec -3,5 proc.) oraz eksport (-25,5 proc. wobec -6,1 proc.), w przypadku którego tąpnięcie było silniejsze niż w imporcie (-17,3 proc. wobec -5,5 proc.).

Francja gorsza od Niemiec

Francja to drugi kraj UE, który prezentuje dane o PKB w drugim kwartale. Wczoraj analogiczny raport nadszedł z Niemiec (-10,1 proc. k/k i -11,7 proc. r/r), jednak mimo wolniejszego tempa spadku niż we Francji, nasi zachodni sąsiedzi nie sprostali oczekiwaniom analityków (-9 proc. k/k i -10,9 proc. r/r.).

Dane o PKB pokazali wczoraj też Amerykanie. Więcej na ten temat w artykule „Amerykański PKB w dół o 32,9 proc. Nowy rekord”.

Jeszcze dziś o skali załamania gospodarczego poinformują statystycy Czech (09:00), Hiszpanii (09:00) i Włoch (10:00). Również w piątek zbiorczy raport dla strefy euro przedstawi Eurostat (11:00).

Na wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące dynamiki polskiego PKB w drugim kwartale poczekać będziemy musieli do 14 sierpnia. Z kolei 28 sierpnia Francuzi przedstawią zrewidowane dane o swoim PKB w drugim kwartale.

Zmiana PKB w drugim kwartale 2020 r.
Kraj kwartał do kwartału rok do roku Artykuł
Hiszpania -18,5 -22,1 przejdź do artykułu
Portugalia -14,1 -16,5
Francja -13,8 -19 przejdź do artykułu
Włochy -12,4 -17,3 przejdź do artykułu
Belgia -12,2 -14,5
strefa euro -12,1 -15 przejdź do artykułu
UE -11,9 -14,4 przejdź do artykułu
Austria -10,7 -13,3
Niemcy -10,1 -11,7 przejdź do artykułu
USA -9,5 -9,5 przejdź do artykułu
Czechy -8,4 -10,7 przejdź do artykułu
Łotwa -7,5 -9,6
Litwa -5,1 -3,7
Chiny 11,5 3,2 przejdź do artykułu
Opracowanie Bankier.pl na podstawie urzędów statystycznych
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
takeda83
Tak komuchy chińskie niszczą światowe gospodarki po SARS teraz kolejny komunistyczny pierd który "przypadkowo" wydostał się z laboratorium w wuhan(najwiekse wojskowe biologiczne laboratorium w komunistycznych chinach) to dowód jakim komuniści są zagrożeniem a dochodzi do tego miliony niewolników w obozach Tak komuchy chińskie niszczą światowe gospodarki po SARS teraz kolejny komunistyczny pierd który "przypadkowo" wydostał się z laboratorium w wuhan(najwiekse wojskowe biologiczne laboratorium w komunistycznych chinach) to dowód jakim komuniści są zagrożeniem a dochodzi do tego miliony niewolników w obozach koncentracyjnych pracujących na chińską gospodarkę plus handel organami największy na świecie to do niczego dobrego nie prowadzi....
drzaraza
Ten wirus to zbawienie dla rządów i ich panów banksterów. Mówiąc COVID można plebsowi wciskać każdy kit.
meryt
drzaraza "Ten wirus to zbawienie dla rządów i ich panów banksterów. Mówiąc COVID można plebsowi wciskać każdy kit."

Ty też możesz wciskać kit.
lipsk
Jak to dobrze że jest winowajca koronawirus. Wielu polityków w EU czuje się rozgrzeszona za swoje działania zwłaszcza ostatnie 10 lat. Za prowadzenie UE na dno. Przegrali konkurencję z dalekim wschodem zarówno gospodarczo jak i technologicznie nie mówiąc już o dyscyplinie i porządku na ulicach miast zwłaszcza francja Jak to dobrze że jest winowajca koronawirus. Wielu polityków w EU czuje się rozgrzeszona za swoje działania zwłaszcza ostatnie 10 lat. Za prowadzenie UE na dno. Przegrali konkurencję z dalekim wschodem zarówno gospodarczo jak i technologicznie nie mówiąc już o dyscyplinie i porządku na ulicach miast zwłaszcza francja i niemcy bo o włoszech już nie wspomnę.
men24a
Największą inflacja w unii oraz największe zadłużenie względem PKB to Polska, ok 250 mld zł czyli ok 9%pkb ! Oto wiara sukcesu. Gdyby tak świetnie walczyła cała Europa jak Polska to by nie mieli takiego tąpnięcia jakiego widzimy. A gdybyśmy zadłużyli się jeszcze o jakieś 7% PKB to by nam cały świat zazdrościł Największą inflacja w unii oraz największe zadłużenie względem PKB to Polska, ok 250 mld zł czyli ok 9%pkb ! Oto wiara sukcesu. Gdyby tak świetnie walczyła cała Europa jak Polska to by nie mieli takiego tąpnięcia jakiego widzimy. A gdybyśmy zadłużyli się jeszcze o jakieś 7% PKB to by nam cały świat zazdrościł . Byli byśmy zieloną wyspą. Zadłużamy się bo jak to nam władza wmawia ratujemy miejsca pracy. A czy przed covidem nie mieliśmy najlepszych wskaźników na świecie ? Że tak aż trzeba się zadłużać ? Ponoć Morawiecki&Duda załatwiali plan marschala żeby gospodarkę ratować po ich wspaniałych rządach.
men24a odpowiada (usunięty)
Czytaj ze zrozumieniem. Polska sobie tak dobrze radzi, że w tym roku zadłuży się najbardziej ze wszystkich krajów w unii względem PKB. Eutostat jasno napisał że deficyt sięgnie 9 %. Jak masz inne dane chętnie przeczytam.
PFR i BGK emitują dla niepoznaki, że to nie rząd, a NBP skupuje. Już agencja Fitch napisała,
Czytaj ze zrozumieniem. Polska sobie tak dobrze radzi, że w tym roku zadłuży się najbardziej ze wszystkich krajów w unii względem PKB. Eutostat jasno napisał że deficyt sięgnie 9 %. Jak masz inne dane chętnie przeczytam.
PFR i BGK emitują dla niepoznaki, że to nie rząd, a NBP skupuje. Już agencja Fitch napisała, że ten układ zamknięty śmierdzi na odległośc i narusza zakaz finansowania wydatków rządu i pomysłów polityków przez bank centralny. Ale co im zrobisz? Taka moda teraz i nowoczesna myśl ekonomiczna
jas2
Coraz większe szanse dla Polski aby dogonić Europę Zachodnią.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki