EuroPKB: najgłębsza recesja w historii

2020-07-31 11:20
publikacja
2020-07-31 11:20
fot. woocat / Shutterstock

Drugi kwartał 2020 roku przyniósł najgłębszy spadek produktu krajowego brutto w powojennej historii Europy. Nie jest to jednak zaskoczenie – o potężnej skali załamania gospodarczego wiedzieliśmy od kilku miesięcy.

W II kw. 2020 roku PKB strefy euro był o 12,1 proc. mniejszy kwartał wcześniej, w którym odnotowano spadek o 5,4 proc. kdk – poinformował Eurostat. To bezapelacyjny rekord w historii unijnych statystyk i prawdopodobnie największy krach gospodarczy w Europie po roku 1945. W ujęciu rocznym odnotowano spadek o 15 proc. Oba rezultaty były zasadniczo zbieżne z szacunkami ekonomistów.

/ Eurostat.

W całej Unii Europejskiej odnotowano rekordowy spadek PKB o 11,9 proc. kdk i 14,4 proc. rdr po i tak już głębokim regresie w pierwszym kwartale (-3,2 proc. kdk i -2,5 proc. rdr).

Załamanie europejskiej gospodarki było skutkiem wprowadzenia przez rządy drakońskich zakazów mających na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ludziom zakazano wychodzić z domów i pracować. Zamknięto sklepy, fabryki i granice państwowe. Sektor usług w kwietniu w wielu krajach UE został praktycznie sparaliżowany. To musiało bardzo negatywnie odbić się na statystykach gospodarczych i od marca wszyscy ekonomiści, przedsiębiorcy i inwestorzy mieli tego świadomość.

Covidowa recesja nie wszystkich uderzyła jednak równie mocno. Jak dotąd Eurostat opublikował statystyki PKB z 10 krajów unijnych. Wśród nich najgłębszy spadek PKB (aż o 18,5 proc. kdk) odnotowano w Hiszpanii. Fatalnie –lecz mimo wszystko lepiej od oczekiwań – zaprezentowały się dane z Francji, gdzie gospodarka skurczyła się o 13,8 proc. kdk. We Włoszech spadek PKB oszacowano na 12,4 proc. kdk, a w Niemczech o 10,1 proc. kdk, co jednak było wynikiem wyraźnie gorszym od oczekiwań.

Zmiana PKB w drugim kwartale 2020 r.
Kraj Kwartał do kwartału Rok do roku Artykuł
Hiszpania -18,5 -22,1 przejdź do artykułu
Portugalia -14,1 -16,5
Francja -13,8 -19 przejdź do artykułu
Włochy -12,4 -17,3 przejdź do artykułu
Belgia -12,2 -14,5
strefa euro -12,1 -15 przejdź do artykułu
UE -11,9 -14,4 przejdź do artykułu
Austria -10,7 -13,3
Niemcy -10,1 -11,7 przejdź do artykułu
USA -9,5 -9,5 przejdź do artykułu
Czechy -8,4 -10,7 przejdź do artykułu
Łotwa -7,5 -9,6
Litwa -5,1 -3,7
Chiny 11,5 3,2 przejdź do artykułu
Opracowanie Bankier.pl na podstawie urzędów statystycznych

KK

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jas2
Dane z Polski: W II kwartale 2020 r. PKB wyrównany sezonowo był niższy niż przed rokiem o 7,9%.
prs
Co do Unii, euro, przekaz jasny jak slonce..
grzegorzkubik
U nas w Polsce jest najlepiej. Najniższy spadek PKB i jesteśmy pod każdym względem najlepsi. A teraz kilka słów dla pana, który pytał kiedy ja dojrzeję? Panie szanowny, niedawni głosowałeś na Rafałka z Warszawy, który skłamał 30 razy i ściemniał coś o utrzymaniu 500 plus i obecnego wieku emerytalnego. Wiadomo, U nas w Polsce jest najlepiej. Najniższy spadek PKB i jesteśmy pod każdym względem najlepsi. A teraz kilka słów dla pana, który pytał kiedy ja dojrzeję? Panie szanowny, niedawni głosowałeś na Rafałka z Warszawy, który skłamał 30 razy i ściemniał coś o utrzymaniu 500 plus i obecnego wieku emerytalnego. Wiadomo, że PO nie popiera tego i dążyłaby do likwidacji tych programów i tych zmian i pan mówi coś o dojrzałości? Panie proszę nie pisać o dojrzałości podczas gdy pan popiera indolentów ekonomicznych z PO, kłamców i szubrawców. Popiera pan tych co zabrali nam 150 mld kasy z OFE bo brakował im pieniędzy na funkcjonowanie państwa a przecież nie było programów socjalnych i nic się nie robiło w Polsce. Od 2016 mamy więcej pieniędzy w budżecie. Programy socjalne, rozpoczął się program kolej plus i inne. To nie ja jestem niedojrzały tylko Pan i ci których pan popiera. Nie ma nic gorszego jak promocja złodziei i oszustów i mowa o dojrzałości.
sturmbannfuhrer_brunner
Ile ty masz lat chłopcze? Jeśli więcej niż 20-21 to wstyd.
leon999
pinokio ewangelista mateuszek ma wyrok za kłamstwa a rafałek ma ?
pjoz
(do Hochwandera): Panie reżyserze kochany, ja, ja pana to widziałam we wszystkich filmach. I w polskich, i zagranicznych i amerykańskich, ale żeby tego łobuza, to żeby mu nie dać ani grosza, albo lepiej żeby mnie wszystko wysłać, bo on to do mojej siostry, do tej s... uciekł, a przecież to jest jego dziecko. W sądzie (do Hochwandera): Panie reżyserze kochany, ja, ja pana to widziałam we wszystkich filmach. I w polskich, i zagranicznych i amerykańskich, ale żeby tego łobuza, to żeby mu nie dać ani grosza, albo lepiej żeby mnie wszystko wysłać, bo on to do mojej siostry, do tej s... uciekł, a przecież to jest jego dziecko. W sądzie był. Mówi, że w więzieniu siedział, a przecież, dwa razy w więzieniu jak byłam u niego, no to czyje to może być dziecko jak nie jego.Tego łobuza! Skłamał 30 razy i ściemniał coś o utrzymaniu 500 plus i obecnego wieku emerytalnego. Robuś, zaświadcz, żeby nie była nasza krzywda, no powiedz, no powiedz kto to jest, kto to jest, no?
Robuś: Tatuś.
marcin321
Myślałem, że po wyborach propaganda Grzegorza ustanie, ale może faktycznie to fanatyk.
prs odpowiada sturmbannfuhrer_brunner
Ten nietrafiony nick, z zamilowania do ciasnego, tępego, niemieckiego nacjonalizmu, czy z glupoty poprostu?.
(Retorycznie, odp mnie nie interesuje..)
sturmbannfuhrer_brunner odpowiada prs
Wozu fragst du dann mein Freund?
czyznie
Na razie nie wiadomo jaki jest spadek PKB Polski, natomiast to co wiadomo, to że do tego spadku PKB wyrażonego w % trzeba dodać stopę inflacji, jedną z najwyższych w UE. Jest tak dlatego, że jeśli przykładowo wzrost PBK wynosi 0% a inflacja 3% to realnie PKB kurczy się o 3%. Nie widzę powodów dla których mielibyśmy Na razie nie wiadomo jaki jest spadek PKB Polski, natomiast to co wiadomo, to że do tego spadku PKB wyrażonego w % trzeba dodać stopę inflacji, jedną z najwyższych w UE. Jest tak dlatego, że jeśli przykładowo wzrost PBK wynosi 0% a inflacja 3% to realnie PKB kurczy się o 3%. Nie widzę powodów dla których mielibyśmy przejść kryzys lepiej niż Czechy i tego typu kraje- mamy wyższe i bardziej skomplikowane podatki oraz rząd który nie myśli za siebie tylko małpuje, nie zawsze dobrze, rozwiązania wprowadzane przez inne kraje. O kilkuset stronach przepisów różnych tarcz nie ma co wspominać, nikt się w tym chyba nie łapie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki