REKLAMA

PIP: w spółce Bezpieczny List w lipcu 2016 r. nie płacono za nadgodziny

2016-11-10 08:00
publikacja
2016-11-10 08:00

Niewypłacenie dodatków za pracę w nocy, nadgodziny oraz ekwiwalentów za niewykorzystany urlop - takie m.in. nieprawidłowości w spółce Bezpieczny List wykazała kontrola Państwowej Inspekcji Pracy.

PIP poinformowała w środę PAP o wynikach kontroli przeprowadzonej we wrześniu w spółce Bezpieczny List. Wykazała ona m.in., że pracodawca nie wypłacił za lipiec 2016 r. dodatków za pracę w nocy i za nadgodziny. Ponadto, przedsiębiorca nie wypłacił odpraw emerytalnych i odpraw w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika.

Kontrola PIP wykazała również, że w spółce za lipiec 2016 r. nie wypłacono pracownikom regulaminowych premii, ekwiwalentów za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz ekwiwalentów za pranie odzieży roboczej i za użytkowanie własnego obuwia. Sprawa dotyczy ok. 1000 pracowników.

PIP poinformowała, że w spółce trwa kolejna kontrola, której celem jest sprawdzenie m.in. przestrzegania przepisów w zakresie wypłaty wynagrodzeń za sierpień i wrzesień 2016 r.

Inspekcja zwróciła uwagę, że podczas ostatniej kontroli inspektorzy skoncentrowali się na ustaleniu nieprawidłowości w kwestii wypłat wynagrodzeń tylko za lipiec 2016 roku, ponieważ nowy właściciel nie był przygotowany do okazania dokumentów płacowych za sierpień 2016 roku.

"Na dwukrotne żądania inspektora pracy udzielił jedynie wyjaśnień, iż nie jest w stanie przedłożyć listy płac za sierpień, ponieważ nie otrzymał pełnej dokumentacji od poprzedniego właściciela firmy, czyli InPost S.A." - podkreśliła Państwowa Inspekcja Pracy, w piśmie przekazanym PAP.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się skontaktować z kontrolowaną spółką za pośrednictwem podanego przez nią telefonu.

W związku z kontrolą, PIP wydała 28 decyzji zobowiązujących pracodawcę do niezwłocznego wypłacenia 979 obecnym i byłym pracownikom wynagrodzenia i innych świadczeń na kwotę ponad 1 miliona 992 tysięcy złotych.

Ponadto, Inspekcja złożyła wniosek do prokuratury w Grodzisku Mazowieckim o możliwości podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy złośliwego lub uporczywego naruszania prawa pracownika, za co grozi kara grzywny lub kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

PIP złożyła również wniosek do Sądu Rejonowego w Grodzisku Mazowieckim o ukaranie przedsiębiorstwa w związku z nieodprowadzaniem przez pracodawcę składek na Fundusz Pracy za czerwiec i lipiec 2016 r.

Inspekcja zaznaczyła, że do połowy października do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie wystąpiło ok. 300 pracowników ze skargami indywidualnymi i zbiorowymi. (PAP)

pż/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~trupik
Nie wiem na co ten pip jest, nawet jeżeli dojdzie już do tego żeby kogoś ukarać (zgłaszałem pracodawce wiele razy, zawsze powitanie, kawka a potem raport że ZWRÓCONO UWAGĘ ), to wiecie ile wynosi średnia kara dla pracodawcy ? 1000 zł TYSIĄC ZŁOTYCH, i najlepsze że oni jeszcze się TARGUJĄ O NIŻSZĄ, jak myślicie dla jakiego procenta Nie wiem na co ten pip jest, nawet jeżeli dojdzie już do tego żeby kogoś ukarać (zgłaszałem pracodawce wiele razy, zawsze powitanie, kawka a potem raport że ZWRÓCONO UWAGĘ ), to wiecie ile wynosi średnia kara dla pracodawcy ? 1000 zł TYSIĄC ZŁOTYCH, i najlepsze że oni jeszcze się TARGUJĄ O NIŻSZĄ, jak myślicie dla jakiego procenta pracodawców taka kwota 2% jest CONAJMNIEJ DOTKLIWA?
Są też tacy co takie kary wrzucają w koszta, rozumiecie ? To tak jakbyście wy za pobicie kogoś dostali karę 50 złotych, jak myślicie co by się wtedy działo na ulicach? Tu piszą że kary dochodzą nawet do 20000 tysięcy no to co to jest jeżeli znaczna część firm robi takie obroty w kilka dni ! ale pytanie jest takie ILE takich wysokich kar zostało nałożonych skoro średnia jest TAK NISKA ? Nawet na mnie te 1000 złotych nie robi wrażenia.
To już wiecie gdzie ma was rząd i PiP, skoro nadal jest przyzwolenie na coś takiego.

Kwota grzywien nałożonych przez inspektorów w drodze mandatów karnych ogółem 21,6 mln zł(średnia wys. mandatu 1,2 tys. zł)
~yeti
nadgodziny w "inpoście" to mały pikuś :) pogrzebcie inteligetnie to znajdziecie znacznie więcej :)
~abc
Polski pracodawca to złodziej.
Im większy pracodawca tym większy złodziej.
Pytanie nie brzmi czy okrada swoich pracowników tylko kiedy go za to złapią?
Lewiatan to jedna z głów tej Hydry.
Do tej roboty potrzeba Heraklesa.
~12344
ZAPISAC I ZAPAMIETAC NAZWISKO : BRZOSKA! ! DLA TAKICH W USA I UK WIEZENIE I KONFIKATA MAJATKU AN SPLATE ZOBOWIZAN,CZY UDA SIE W POSLCE???
~Pruszcz
InPost zatrudniał nas na czarno.Przeciętnie 10-12 h z rowerami i 20kg bagazu.Wypłaty to ruletka.Mamy czekać w domu i pan z reklamówką przyjdzie i coś da.Niestety czasem nie przychodził..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki