REKLAMA

Orlen przejmuje kontrolę nad norweską firmą. Wydobycie gazu wzrośnie

2023-11-20 10:08, akt.2023-11-20 11:08
publikacja
2023-11-20 10:08
aktualizacja
2023-11-20 11:08

PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w spółce wydobywczej KUFPEC Norway, zależnej od Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company - podał Orlen w komunikacie prasowym. Umowna cena transakcji wynosi 445 mln USD.

Orlen przejmuje kontrolę nad norweską firmą. Wydobycie gazu wzrośnie
Orlen przejmuje kontrolę nad norweską firmą. Wydobycie gazu wzrośnie
/ Orlen

Przejmowana działalność obejmuje m.in. udziały w pięciu złożach, na których Grupa Orlen już prowadzi eksploatację. Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe.

Jak podano, w wyniku przejęcia kontroli nad KUFPEC Norway, PGNIG Upstream Norway (PUN) zwiększy swoje udziały w eksploatowanych już złożach Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard. Wydobycie gazu ziemnego grupy Orlen w Norwegii ma wzrosnąć o jedną trzecią i przekroczyć 4 mld m sześc. rocznie. Z kolei dzienna produkcja węglowodorów już w 2024 r. przewyższyć ma 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej.

Orlen poinformował, że umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway AS wraz z całym jej majątkiem.

Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych. PUN oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką, wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln USD.

"Umożliwi to bardzo szybki zwrot z inwestycji, który szacowany jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji" - napisano w komunikacie.

Finalizacja transakcji planowana jest do końca roku i wymaga jeszcze stosownej akceptacji ze strony administracji norweskiej. Zakup udziałów w KUFPEC Norway zostanie sfinansowany w całości ze środków wypracowanych przez PGNiG Upstream Norway z działalności operacyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

"Zrealizowaliśmy strategiczną transakcję na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki przejęciu udziałów w KUFPEC Norway, wydobycie gazu przez Grupę Orlen w Norwegii wzrośnie o ponad 1 mld metrów sześc. rocznie. To zdecydowanie zwiększa nasze możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku polskiego oraz całego regionu w oparciu o własne zasoby gazu. Ta transakcja nie tylko przybliża nas do realizacji celów strategicznych Grupy ORLEN, ale zapewnia także szereg synergii, które wzmacniają nasz potencjał rozwojowy w Norwegii. Przejęliśmy kontrolę w złożach, na których już mamy bezpośrednie udziały, nabyte w wyniku poprzednich transakcji. Gwarantuje to płynną integrację nabytych aktywów, optymalizację kosztów operacyjnych oraz – poprzez skokowy wzrost skali działalności – dostęp do atrakcyjnego finansowania dalszych inwestycji" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

W wyniku przejęcia, w 2024 r. produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie.

Orlen poinformował, że akwizycja KUFPEC przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych pod kontrolą PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe. Ponad 80 proc. przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny, co wpisuje się w strategię Orlen zakładającą maksymalizację produkcji gazu na potrzeby zaopatrzenia rynku polskiego i pozostałych krajów regionu. Spółka podała, że wszystkie produkujące złoża, a w przyszłości także Eirin, mają połączenie z infrastrukturą pozwalającą tłoczyć wydobywany surowiec gazociągiem Baltic Pipe do Polski.

Oprócz pięciu eksploatowanych złóż, Grupa Orlen przejmie też kontrolę nad udziałami w gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin.

Obajtek: Wzrośnie pozycja Orlenu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

"To była bardzo ciężka transakcja. To przecież jest jedna ze spółek narodowej kuwejckiej spółki Petroleum, ale dzięki licznym kontaktom na Bliskich Wschodzie, (...) dzięki partnerom i dzięki tym współpracom, które nawiązujemy, możemy robić w tak ciężkich czasach tak duże akwizycje" – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek w poniedziałek na konferencji prasowej.

Poinformował, że norweska spółka Orlenu zarobiła w ubiegłym roku ok. 3 mld zł.

"Zakup udziału w KUFPEC Norway został sfinalizowany w całości z działalności norweskiej spółki na Szelfie Kontynentalnym. Zwiększyła się nasza pozycja: z dziesiątego miejsca awansowaliśmy na ósme miejsce właśnie tam na Szelfie Norweskim" – podkreślił Obajtek.

Obajtek dodał, że Orlen realizuje również inne inwestycje gazowe. Wskazał, że "dziś już pływają dwa gazowce (statek przeznaczony do transportu skroplonego gazu ziemnego - PAP), za chwilę wyjdą w swój rejs następne dwa gazowce (…) w następnej kolejności w sumie 8 gazowców". Zauważył, że rozpoczęta została rozbudowa magazynu w Wierzchowicach, dzięki której powierzchnia magazynowa w Polsce zwiększy się do 4 mld m sześc. gazu.

To druga w tym roku transakcja zrealizowana przez grupę Orlen w Norwegii. Wcześniej PGNiG Upstream Norway kupiło udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv, których zasoby szacowane są na 38 do 88 mln boe. Wcześniej, w okresie 2017-2022, spółka zrealizowała 10 akwizycji, w tym przejęła aktywa wydobywcze spółki INEOS E&P Norge, co pozwoliło jej zwiększyć produkcję gazu ziemnego z 0,5 mld m sześc. w 2017 r. do 3,1 mld m sześc. w 2022 r. W 2023 r. spółka zakłada wyprodukowanie ponad 3 mld m sześc. gazu. Przejęcie KUFPEC pozwoli jej na skokowy wzrost produkcji w przyszłym roku, do ponad 4 mld m sześc.

PGNiG Upstream Norway realizuje intensywny program dalszego wzrostu wydobycia. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uzyskała w czerwcu tego roku zgody administracyjne na zagospodarowanie ośmiu złóż. Łączna wielkość ich zasobów przypadająca na PUN przekracza 100 mln boe. W październiku br. ruszyło wydobycie z pierwszych otworów produkcyjnych złoża Tommeliten Alpha, w którym PGNiG Upstream Norway posiada ponad 42 proc. udziałów.

W maju tego roku Orlen zakończył uruchomiony pod koniec 2022 r. proces integracji swojej działalności w Norwegii, konsolidując aktywa wydobywcze PGNiG Upstream Norway i Lotos Exploration & Production Norge.

Po zakończeniu przejęcia KUFPEC, Grupa Orlen będzie posiadała 94 koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje pod tym względem 5. miejsce wśród firm działających na tym obszarze. Jak podano, biorąc pod uwagę zasoby wydobywalne, które wyniosą ok. 400 mln boe, PGNiG Upstream Norway będzie plasował się na 9. miejscu, z czego ok. 60 mld m sześc. to zasoby gazu ziemnego. Biorąc pod uwagę produkcję gazu ziemnego – ponad 4 mld m sześc. rocznie – spółka znajdzie się na 7. pozycji firm wydobywczych na Szelfie. (PAP Biznes)

pr/ pel/ gor/ ra/ pif/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
jas2
"Orlen przejmuje kontrolę nad norweską firmą."

Lemingi bardzo niezadowolone.
bha
Zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w spółce wydobywczej KUFPEC Norway, zależnej od Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company!?.
slawekkry
Pćim górą , ciekawe co Tusek przejmie w 4 lata jak się dorwie do władzy

obsatwiam ze jakby Pcim jeszcze 4 kierował tym biznesem, to 1 rafineria na terenie niemiec nasza
jas2
Sprzeda Orlen, ogłosi rekordowe wpływy do budżetu.

Lemingi się ucieszą i pochwalą prywatyzację.
lutobor
W ku wija ją Ce jest to trochę, że burmistrzowi Pcimia lepiej idzie zarządzanie Orlenem niż wielu tzw. fachowcom.
slawekkry
tzw menadzery po Oxfordach i Harvardach ,,na korki do Pcimia
prawnuk
Z ciekawości ile Orlen płaci rządowi Norwegii za m3 gazu? A ile Orlen płaci rządowi Polski za m3 gazu w Polsce.
Obstawiam pełny patriotyzm, czyli Norwegia fakturuje za metr ze 100 razy więcej niż Polska.
Po co budować dobrobyt w Polsce skoro mamy Norwegię?
jas2
Wiemy jak traktować zdrajców Polski.
and00
Przyjdzie nowe to sprzedadzą wszystko szybciutko
men24a
I bardzo dobrze. W którym kraju nauczycielka plastyki szkoły podstawowej zostaje wiceprezesem pgnige czy wójt Pcima kieruje największym koncernem w kraju i wyprzedaje lotos za ułamek ceny?

Należąca do Grupy Orlen państwowa spółka PGNiG Technologie ma nową wiceprezeskę. Została nią Stanisława Kasprzycka. To nauczycielka plastyki
I bardzo dobrze. W którym kraju nauczycielka plastyki szkoły podstawowej zostaje wiceprezesem pgnige czy wójt Pcima kieruje największym koncernem w kraju i wyprzedaje lotos za ułamek ceny?

Należąca do Grupy Orlen państwowa spółka PGNiG Technologie ma nową wiceprezeskę. Została nią Stanisława Kasprzycka. To nauczycielka plastyki podstawowej w Czechówce pod Myślenicami

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki