REKLAMA

Oto "najlepsze" giełdy 2014 r. Wzrosty po 50%

2014-12-31 12:52
publikacja
2014-12-31 12:52
EastNews

Rok 2014 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie upłynął pod znakiem trendu bocznego. Dla większości światowych giełd mijające dwanaście miesięcy było jednak okresem hossy i solidnych wzrostów. Szczególnie miło mijający rok będą wspominali akcjonariusze spółek notowanych w Chinach. Lepszy wynik od giełdy w Szanghaju wypracował tylko jeden z południowoamerykańskich rynków.

Inwestorzy z Chin mieli w tym roku wiele powodów do radości
Inwestorzy z Chin mieli w tym roku wiele powodów do radości (EastNews)

Najlepszym wśród istotnych światowych giełd miejscem do kupowania akcji był w mijającym 2014 roku parkiet w Szanghaju. Indeks SSE Composite zrzeszający wszystkie spółki notowane na tamtejszej giełdzie wzrósł bowiem przez ostatnie dwanaście miesięcy o 52,9%. To najlepszy wynik tego indeksu od pięciu lat, kiedy to w 2009 roku giełda w Szanghaju niemal podwoiła swoją wartość, liżąc rany po blisko 70% przecenie aktywów związanej z wybuchem światowego kryzysu.

W okresie ostatnich dwunastu miesięcy najlepszym czasem dla chińskich spółek była druga połowa roku, kiedy to wzrost cen aktywów napędzały nadzieje inwestorów na bardziej agresywną stymulację hamującej gospodarki przez władze ChRL.

Rok 2014 ogólnie był dobrym okresem dla giełd azjatyckich. Ponadprzeciętne roczne stopy zwrotu osiągnęły również m.in. indeksy w Indiach (+29,7%), Indonezji (+22,8%) oraz na Filipinach (+22,3%). Wzrósł także największy rynek kapitałowy w regionie, a więc giełda w Tokio, gdzie wspierany „darmowymi” jenami drukowanymi przez Japoński Bank Centralny Nikkei225 umocnił się o ponad 7%.

Bankruci na fali

Na świecie była jednak giełda, która radziła sobie zdecydowanie lepiej od rynków azjatyckich. Swoim wynikiem pobiła nawet parkiet w Szanghaju. Argentyński indeks Merval wzrósł bowiem w 2014 roku o 59,1%. Szczególnie dobrym okresem dla inwestorów z Ameryki Południowej był dwumiesięczny okres pomiędzy sierpniem a wrześniem, kiedy to Merval urósł o przeszło 53%. Inwestycja ta wydaje się jednak ciekawa również z długoterminowego punktu widzenia, ponieważ w ciągu ostatnich sześciu lat indeks ten wzrósł o blisko 700%.

Październikowy kryzys nie przeszkodził argentyńskiej giełdzie w uzyskaniu fenomentalnej stopy zwortu za 2014 rok
Październikowy kryzys nie przeszkodził argentyńskiej giełdzie w uzyskaniu fenomentalnej stopy zwortu za 2014 rok (Bankier.pl)


Analizując te dane warto jest jednak mieć świadomość sytuacji gospodarczej, w jakiej znajduje się Argentyna. Olbrzymie zadłużenie, galopująca inflacja, nacjonalizacja funduszy, wywłaszczanie zagranicznych koncernów i sztucznie utrzymywane przy życiu pikujące peso, którym handluje się jedynie na czarnym rynku, powodują, że kraj ten można uznać za bankruta. Hossa na tamtejszych akcjach nie ma więc żadnych podstaw fundamentalnych, a jej głównym motorem jest chęć ucieczki od peso i próba choćby częściowego zabezpieczenie kapitału. Balon częściowo pękł na początku października, kiedy to po informacji o dymisji szefa tamtejszego banku centralnego Merval w ciągu dwóch dni stracił 15%.

Wszystkie te fakty sprawiają, że ciężko jest określić argentyńską giełdę mianem najlepszego rynku 2014 roku. Podobnie sprawa wygląda z Wenezuelą, w której krajobraz inwestycyjny niewiele odbiega od tego przytoczonego w kontekście Buenos Aires. Wprawdzie Caracas General umocnił się w mijającym roku o 41%, jednak poważne postrzeganie tych wzrostów nie jest raczej zalecane.

Stabilna Europa i rekordowe Stany

Powrót do rynków kojarzonych z dojrzałością przynosi również stopy zwrotu robiące zdecydowanie mniejsze wrażenie. Najważniejsze europejskie giełdy tj. Londyn, Mediolan i Paryż zakończyły bowiem rok niemal idealnie w punkcie, w którym go rozpoczęły. Na tym tle wyróżnił się nieco niemiecki DAX, który przez minione dwanaście miesięcy zyskał 2,7% i - co najistotniejsze - po raz pierwszy w historii przekroczył wartość 10 000 punktów.

S&P500 kosekwentnie poprawiało swoje historyczne maksima
S&P500 kosekwentnie poprawiało swoje historyczne maksima (Bankier.pl)


Rekordowo było również w Stanach, gdzie S&P500 i Dow Jones spędziły rok na poprawianiu swoich historycznych maksimów. Ostatecznie indeksy te zyskały w skali dwunastu miesięcy odpowiednio 12,6% i 8,5%, co biorąc pod uwagę stopień rozwinięcia tych rynków oraz fakt zakończenia w tym roku programu QE, jest wynikiem robiącym duże wrażenie.

Spośród drugiego garnituru giełd europejskich i amerykańskich wyróżnić należy przede wszystkim rynek turecki (+25%) oraz belgijski(+12%) i słowacki (+11,7%).

Rynki, które upodobały sobie czerwień

Zaskakująco dobrze radzi sobie również pogrążona w kryzysie Ukraina, której rynek papierów wartościowych urósł w ciągu minionego roku o 13,5%. Nieco gorzej ze wschodniego konfliktu wyszła rosyjska giełda, pogrążana dodatowo taniejącą ropą i przeceną rubla. Tamtejszy MICEX osunął się w ciągu 2014 roku o ponad 7%, a indeksowany w dolarach RTS stacił aż 45,2%.

W europejskim ogonie znalazły się również Grecja (-30%) oraz Portugalia (-27%). W dolnej części stawki zameldował się także rodzimy WIG20 ze stratą na poziomie 3,5%. Poza Europą dominowały jednak przede wszystkim wzrosty, a wśród niedźwiedzich rynków warte odnotowania są w zasadzie tylko przeceny w Sao Paulo (-2,9%) oraz  Seulu (-4,8%).

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~INWESTOR
Zobaczcie ile straciliście nie inwestując w nie polskie instrumenty finansowe.Które polecałem od stycznia tego roku,szczegóły w linku.http://www.barchart.com/etf/signals/top100?view=performance
~INWESTOR
Tylko prawda jest taka,że przeciętny kowalski nie ma wiedzy jak i poprzez kogo inwestować w wymienione akcje i fundusze zagraniczne typu ETF. Wolą iść do banku czy polskiego TFI i kupić co zaproponuje im pseudo doradca od inwestycji,czytaj -sprzedawca.Wiadomo ,że najwięcej dały zarobić oprócz wymienionych ,akcje ,oraz Tylko prawda jest taka,że przeciętny kowalski nie ma wiedzy jak i poprzez kogo inwestować w wymienione akcje i fundusze zagraniczne typu ETF. Wolą iść do banku czy polskiego TFI i kupić co zaproponuje im pseudo doradca od inwestycji,czytaj -sprzedawca.Wiadomo ,że najwięcej dały zarobić oprócz wymienionych ,akcje ,oraz ETF na giełdzie z USA,o czy pisze od roku,że najwięcej dadzą zarobić ETFY technologiczne, biotechnologiczne,ochrony zdrowia,chińskie,japońskie.Pomimo wysokich wycen akcji i ETE-fów nadal będą wzrosty na giełdzie w usa po korekcie na początku roku,prognozuje ,że ten rok będzie ostatni na wzrosty ,w 2016 r nastąpi poważna korekta na S&P 500,Nasdaq.Polecam do przeczytania.http://wojciechbialek.blox.pl/2014/12/Najlepszy-rok-dekady-na-Wall-Street.htmlwww.barchart.comwww.zacks.comhttp://globtrex.com/biuletyny/biuletyn-specjalny/analiza-specjalna-pomysly-inwestycyjne-na-2015-rok/Najpierw wiedza ,a pózniej inwestycje ,na chybił trafił trudno inwestować .
~wefwef
Jak ty sugerujesz się Panem Wojciech Białek to ja dziękuję... Zobacz sobie na fundusze pioneera
~Antyszuler
Rozmawiałem z panem Białkiem ten miający2014 rok miał byc wedłóg niego rokiem hossy a był kolejnym rokiem pod zdechłym psem.Wyniki takiego Pionieera sa gówniane.
~INWESTOR odpowiada ~Antyszuler
Od dawna piszę ,że GWP i TFI SĄ DLA NAIWNYCH.Inwestuje ponad 19 lat,kiedyś na polskich TFI się zarabiało,ale to były inne czasy.Teraz się tym padołem nie interesuje.Są inne rynki gdzie właśnie zarabia się od 5 lat.
~Antyszuler
Wielki sukces przy rosnacych rynkach na prawie całym świecie GPW w gronie najwiekszych outsaiderów,niby polska gospodarka cały czas rośnie i to ponad 3% tylko czemu GPW spada,moim zdanie mamy na tym rynku szulernie która niszczy sól giełdy leszcza a bez leszcza jak bez tlenu żadna giełda nie bedzie się rozwijać.
~zpw
Gospodarka w Polsce rośnie owszem o około trzy % rocznie.Jednakże do Polaków należy niespełna 14,6% tej gospodarki.Ponad 84 % jest w obcych rękach.Zatem i owoce tego wzrostu nie trafiają do Polski.GPW po części odzwierciedla ten układ.Płace Polaków stoją w miejscu zatem i motor rozwoju czyli konsumpcja też.Co ma napędzać Gospodarka w Polsce rośnie owszem o około trzy % rocznie.Jednakże do Polaków należy niespełna 14,6% tej gospodarki.Ponad 84 % jest w obcych rękach.Zatem i owoce tego wzrostu nie trafiają do Polski.GPW po części odzwierciedla ten układ.Płace Polaków stoją w miejscu zatem i motor rozwoju czyli konsumpcja też.Co ma napędzać te 14,5%?Obiecanki Władz?

Powiązane: Podsumowania 2014, prognozy 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki