Oszuści polują na klientów Aliora

analityk Bankier.pl

Tym razem na celowniku oszustów znaleźli się klienci Alior Banku. Na losowo wybrane adresy e-mail trafiły wiadomości wysłane rzekomo przez bank, zawierające załącznik z harmonogramem spłat kredytu. W rzeczywistości plik zawiera wirusa.

Alior Bank ostrzega swoich klientów przed kolejną próbą oszustwa. Ktoś podszywa się pod bank i rozsyła wiadomości zawierające załącznik z harmonogramem spłat kredytu. Wiadomości przychodzą z adresu harmonogramy@alior.pl i na pierwszy rzut oka wyglądają wiarygodnie. Plik znajdujący się w załączniku jest zabezpieczony hasłem podanym w treści komunikatu. Jak podaje bank, w rzeczywistości plik zawiera wirusa.

Nie wiadomo, jakie szkody może wyrządzić szkodliwe oprogramowanie. Wariantów może być co najmniej kilka. Może to być wirus, który zainstaluje programy szpiegujące użytkownika. Dzięki zamontowanemu podsłuchowi oszuści będą mogli poznać login i hasło do bankowości internetowej.

Program może też podmieniać stronę do logowania do banku na fałszywą i wyświetlać użytkownikowi różne komunikaty – na przykład sugerujące by zainstalował program „antywirusowy” na telefonie komórkowym. Sugerowany program będzie oczywiście kolejnym wirusem, którego zadaniem może być przechwytywanie haseł z SMS-ów.

W tego typu kampaniach wykorzystywane są także wirusy szyfrujące partycję dysku i żądające okupu za odblokowanie danych.

Bank przypomina, że nie jest nadawcą tych wiadomości i nigdy nie wysyła haseł do załączników w treści wiadomości. Osoby, które uruchomiły szkodliwy program dla własnego bezpieczeństwa powinny przeinstalować system i pozmieniać wrażliwe hasła.

(Bankier.pl)

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~sdfsdfasdfas

Krzysio zapewnił tyle dziur w systemie, że nie ma się co dziwić

! Odpowiedz
1 2 ~taka-prawda

Oszuści plują na klientów Aliora

! Odpowiedz
2 3 ~VIC

Zastanawia mnie jedno. Skąd wiedzą, kto gdzie ma kredyt i konto.
Przecież jak nie mam kredytu lub innego produktu w Aliorze i dostaję maila z tego banku to go usuwam bez czytania.
A tu zawsze Ci hakerzy wiedzą.....

! Odpowiedz
1 1 ~niepelnosprawny_org

znajomi banków?...

! Odpowiedz
0 4 ~andy

Nie wiedzą. Wysyłają jak leci do kogo popadnie na zasadzie a nóż się uda

! Odpowiedz
0 5 ~PiotrN

Może by tak organy państwa zapolowały na oszustów? Chyba że te organy istnieją tylko teoretycznie. Ale kasę biorą praktycznie. To istnieją. Przynajmniej w dniu wypłaty.

! Odpowiedz
2 0 ~Wędkarz

leszcze się na to złapią

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne