Orliki Tuska do odstrzału

Program budowy boisk sportowych PO pochłonął miliard zł. Spośród 2600 obiektów kilkaset potrzebuje pilnego remontu. Rząd PiS planuje jednak pogrzebanie sztandarowego programu poprzedników. Nie da ani grosza na ich modernizację.

Orliki Tuska do odstrzału
Orliki Tuska do odstrzału (fot. Joanna Nowicka / FORUM)

Jeśli obiekty te nie zostaną wyremontowane, połowa z nich stanie się zagrożeniem dla dzieci - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zdaniem ministra sportu Witolda Bańki, z którym rozmawiał dziennik, konieczność remontu orlików "pokazuje sposób, w jaki budowano te obiekty".

Inaczej ocenia sprawę Ireneusz Raś, współtwórca koncepcji budowy boisk, przewodniczący sejmowej komisji sportu. "To przecież normalne, że zużywa się coś, z czego ludzie korzystają" zżyma się w rozmowie z dziennikarzami "DGP".

"Umowy między resortem sportu a samorządami ws. orlików są tak sformułowane, że pieniądze na remonty powinni znaleźć lokalni działacze" - przypomina gazeta. Resort nie dysponuje jednak środkami na ten cel. "Naprawa zaniedbanej połowy boisk w kraju wymagałaby nakładów na poziomie nawet 500 mln zł" wyjaśnia.

"Problem w tym, że części orlików zaraz nie będzie. Młodym sportowcom zostaną zatem sale gimnastyczne lub szkolne korytarze. Jak w latach 80.".

Oświadczenie Ministerstwa Sportu i Turystyki

Nieprawdą jest, że rząd PiS planuje pogrzebanie ogólnopolskiego programu budowy boisk. Jest to daleko idąca retoryka, ocierająca się wręcz o manipulację redaktorów "Dziennika Gazety Prawnej", a zaprezentowane w artykule tezy, w sposób nieprawdziwy, opisują stan faktyczny, dotyczący polityki prowadzonej w stosunku do kompleksów Moje Boisko - Orlik 2012.

Obaj redaktorzy przeprowadzili wywiad z ministrem Witoldem Bańką, który wyraźnie zaznaczył, że nie ma możliwości tworzenia specjalnego narodowego programu naprawy orlików, ponieważ rząd Platformy Obywatelskiej, tworząc program, nigdy nie planował środków z budżetu państwa na ewentualne remonty 2600 obiektów. Minister przypomniał, że w umowach dotacyjnych na dofinansowanie z budżetu państwa budowy Orlików zawarte są zgodne postanowienia, które jednoznacznie wskazują, że to jednostki samorządu terytorialnego, otrzymujące dotację z budżetu państwa na budowę Orlików, są zobowiązane do ich utrzymania we właściwym stanie technicznym i finansowania wymaganych robót remontowych tych obiektów. Wskazał także, że istnieje możliwość aplikowania o środki w celu naprawy orlików, do programu modernizacji infrastruktury sportowej.

Samorządom brakuje pieniędzy

Nawet jedna trzecia samorządów może mieć problem ze znalezieniem pieniędzy w swoich budżetach na finansowanie inwestycji własnych i współfinansowanie unijnych - informowała w czerwcu "DGP".

Zaciąganie kredytów raczej nie wchodzi w grę, bo samorządy już są zadłużone.

Zadłużenie i koszty obsługi długu rosną, a rokowania na przyszłość są jeszcze gorsze. Już nie tylko brakuje pieniędzy na długofalowe inwestycje, ale niektóre samorządy tracą bieżącą płynność finansową. Eksperci są przekonani, że problem długu będzie narastać, bo kredyt za kilkanaście lat nie będzie tańszy niż obecnie.

Olimpijski sen Orbana. Budapeszt chce igrzysk w 2024 r.

Olimpijski sen Orbana. Budapeszt chce igrzysk w 2024 r.

Który kraj prowadzi w klasyfikacji medalowej państw, które jeszcze nie gościły letnich igrzysk olimpijskich? Ten sam, który najczęściej przegrywał wyścig o prawa do organizacji. Węgry chcą zedrzeć z siebie tę łatkę i to całkiem niebawem.

(PAP)

mars/ sp/ kom/ tnt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~wwff

Z moich obserwacji wynika, że na boiskach grają raczej oldboye. Młodzież gra na telefonach.

! Odpowiedz
2 3 ~obywatel

Miło patrzeć jak młodzi ćwiczą na orlikach, to dobre miejsce dla młodzieży. Program 500+ zobowiązuje, młodzi powinni być zdrowi i wysportowani. Młodzi to nasza przyszłość.

! Odpowiedz
5 3 ~md

Dobrze. Polska młodzież powinna się zajmować czymś bardziej konstruktywnym niż bieganie z wywieszonymi jęzorami po boisku.

! Odpowiedz
4 7 ~kkk

Siedzą przed komputerami- źle
Biegają na boisku- źle
To co mają robić? Siedzieć i słuchać radia czy się modlić?

! Odpowiedz
0 5 ~aaa

''Program budowy boisk sportowych PO pochłonął miliard zł. Spośród 2600 obiektów kilkaset potrzebuje pilnego remontu" - czyli 1 orlik to koszt prawie 385 tys pln. BRAWO

! Odpowiedz
0 5 ~aaa

a pomyślmy tak - ziemia od miasta ( w parku lub skwerze miejskim). 2 bramki z rur stalowych ( koszt 10 tys. pln ) zostaje 375 tys. - mozna za te pieniądze zatrudnić na czlowieka na pelny etat za 3100 brutto na 10 lat. tylko do obsługi jednego boiska ( lub na 30 lat do koszenia trawnika na 3 boiskach)

! Odpowiedz
2 8 ~endi

Spoko przyjdzie Donald i wam naprawi .

! Odpowiedz
1 2 ~endi

czemu podkradasz innym nicki nie stać cię na swój ?

! Odpowiedz
11 4 ~Londoner

PiSia klamliwa propaganda. Na szczescie jest matematyka. I tak: "Naprawa zaniedbanej połowy boisk w kraju wymagałaby nakładów na poziomie nawet 500 mln zł" wyjaśnia. Wykonujemy skoplikowane dzielenie, ktore daje nam 384,615 zl na naprawe jednego boiska. Hm... rozumiem, ze z tego 350,000 zl idzie na lapowki i kase dla krewnych i znajomych z PiSiego nadania. Dobra rada - zanim cos sie chlpanie, trzeba chocby zadbac o minimum wiarygodnosci. I to jak widac obce jest naszym politykom.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Jan

o Bracie, matematyka jest wrogiem polityki. Z matematyką się nie polemizuje. Chociaż nasze pajace próbują.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil