REKLAMA

Olbrzymia strata Deutsche Banku. Sprzątanie trwa

Michał Żuławiński2016-01-21 08:04analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-21 08:04
fot. Marek Kuwak / FORUM

Deutsche Bank odnotował w 2015 r. rekordową stratę w kwocie 6,7 mld euro. Ubiegły rok zapisze się w historii banku jako prawdziwy „annus horribilis”.

Rekordowa, pierwsza od 2008 r. strata netto Deutsche Banku jest w dużej mierze rezultatem „zdarzeń nadzwyczajnych” obniżających wynik finansowy. Składają się na to koszty restrukturyzacji (800 mln euro), odpisy aktualizujące wartość spółki i aktywów niematerialnych (5,8 mld euro) oraz rezerwa na „koszty prawne” w wysokości 5,2 mld euro. W samym czwartym kwartale strata wyniosła 2,1 mld euro.

Ubiegłoroczne przychody banku sięgnęły 33,5 mld euro. W samym czwartym kwartale odnotowano 6,6 mld euro wobec 7,8 mld euro w analogicznym okresie 2014 r. 

We wstępnym komunikacie niemiecki gigant dodał, że ogłoszona w grudniu sprzedaż udziałów w chińskim banku Hua Xia Bank dojdzie do skutku w drugim kwartale 2016 r.

Wyniki podane przez Deutsche Bank stanowią wstępne wyliczenia. Ostateczny raport zostanie opublikowany 28 stycznia.

Sprzątanie trwa

W ramach „porządków” nowego prezesa inwestorzy mogą się też pożegnać z dywidendą za 2015 i 2016 rok. Deutsche Bank nie podzieli się zyskiem po raz pierwszy od 1952 roku.

W czerwcu współprezesi Deutsche Banku - Juergen Fitschen i Anshu Jain  - niespodziewanie podali się do dymisji. Obaj odeszli w cieniu spektakularnych porażek swego banku, ciągnących się procesów sądowych i niezadowalających wyników finansowych.

Restrukturyzacyjne plany banku zakładają zamknięcie biznesu w 10 krajach: Argentynie, Chile, Meksyku, Urugwaju, Peru, Danii, Finlandii, Norwegii, Malty i Nowej Zelandii. Łączne zatrudnienie ma zmaleć o 26 tys. etatów.

Akcje Deutsche Bank wyceniane są na dzisiejszej sesji na niewiele ponad 16 euro. Od początku tego roku spółka potaniała o 28%, a od ubiegłorocznych maksimów dzieli ją 51,4%.

W przekazanym w czwartek pracownikom Deutsche Bank komunikacie jego prezes John Cryan zapowiedział "ciężką pracę i wyrzeczenia" w reakcji na rekordowa stratę, jaką ten największy niemiecki bank komercyjny poniósł w 2015 roku.

Zaznaczył jednocześnie, że nie ma żadnej alternatywy dla radykalnej przebudowy banku.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (86)

dodaj komentarz
~mw70
Strata jest jedynie bilansowa i zrobiona na potrzeby strategii nowych szefów. Przychodzą i jest źle, później pod ich rządami firma zyskuje, nawet jeśli tylko powiela wyniki z lat poprzednich. To stary numer, ale jak widać cały czas skuteczny... DB nie da sobie zrobić krzywdy, bo jak większość korporacji mają wsparcie polityczne
~7663yhh3yy32
nic nie rozumiem ... uczciwi i rzetelni Niemcy mają ,,volkswagena'' co tydzień w innej brazy?
~generalkoster
"rezerwa na „koszty prawne” w wysokości 5,2 mld euro". Też oszukiwali jak VW? Czyżby na tyle miały opiewać pozwy za wprowadzenie w błąd przy zawieraniu kredytów i korzystaniu z produktów/usług oferowanych przez Deutsche Bank? Od miesięcy pisałem, że Deutsche Bank to bankrut. Ta ujawniona strata, to czubek "rezerwa na „koszty prawne” w wysokości 5,2 mld euro". Też oszukiwali jak VW? Czyżby na tyle miały opiewać pozwy za wprowadzenie w błąd przy zawieraniu kredytów i korzystaniu z produktów/usług oferowanych przez Deutsche Bank? Od miesięcy pisałem, że Deutsche Bank to bankrut. Ta ujawniona strata, to czubek góry lodowej.
~seba
Spoko. EBC oraz Bank światowy chętnie wesprą niemiecki bank
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~SONDA
Czy uważasz, że Deutsche Bank powinien zaciągnąć kredy we franku, żeby piramida finansowa przetrwała jeszcze przez kilka miesięcy?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

(sonda niesponsorowana przez S&P)
~opty
........a co to ten Pan Swetru,czy to może Pan Pietruś czy też PanKODiuś ? same jakies kryptonimy ..........
~Mirek
Łosiu łacha się drze z reguły z PiS lub PO; Petru jest w porządku i wyprzedza wymienionych wcześniej debili o lata świetlne;
a ty jesteś mutantem podatnym tylko na rozkazy prześmiesznie uroczego ale z mało tęgim umysłem KwaKwa- a tak na poważnie! może on ma przodków w Indochinach badź Chinach bo przy takim nazwisku
Łosiu łacha się drze z reguły z PiS lub PO; Petru jest w porządku i wyprzedza wymienionych wcześniej debili o lata świetlne;
a ty jesteś mutantem podatnym tylko na rozkazy prześmiesznie uroczego ale z mało tęgim umysłem KwaKwa- a tak na poważnie! może on ma przodków w Indochinach badź Chinach bo przy takim nazwisku i wzroście ? No zastanów się i odpowiedz
~Viracocha
„Olbrzymia strata Deutsche Banku” Co za problem niech wezmą pożyczkę. Tak banki wezmą ale z naszych kont i to na całym świecie.
~Liczygrosz
"annus horribilis" czy to oznacza, że są potwornie w d... ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki