REKLAMA

Szefowie Deutsche Banku podają się do dymisji

2015-06-07 17:08
publikacja
2015-06-07 17:08
EastNews

Współprezesi Deutsche Banku, Juergen Fitschen i Anshu Jain, w niedzielę niespodziewanie zapowiedzieli swoje dymisje. Na czele największego niemieckiego banku zastąpi ich Brytyjczyk John Cryan, dotychczasowy członek rady nadzorczej.

Juergen Fitschen
Juergen Fitschen (EastNews)

Fitschen i Jain zostali szefami Deutsche Banku w 2012 r., zastępując Josefa Ackermanna. Ich kontrakty wygasają dopiero w 2017 r.

W komunikacie bank poinformował, że Jain ustąpi ze stanowiska z dniem 30 czerwca, ale został poproszony, by do stycznia został przy firmie jako konsultant. Fitschen ma pozostać prezesem do walnego zgromadzenia 19 maja 2016 r., aby "zapewnić gładkie przejście". Nie podano powodu ich odejścia.

Od lipca Cryan będzie kierował bankiem wraz z Fitschenem; po jego odejściu ze stanowiska stanie na czele Deutsche Banku jako jego jedyny prezes.

Brytyjczyk od 2013 r. zasiada w radzie nadzorczej Deutsche Banku; mandat ten złoży z końcem czerwca. W latach 2008-11 był dyrektorem finansowym w szwajcarskim banku UBS. Od 2012 do 2014 r. był dyrektorem na Europę firmy inwestycyjnej z Singapuru, Temasek.

Przewodniczący rady nadzorczej Paul Achleitner podziękował Jainowi i Fitschenowi za podjęcie "decyzji o wcześniejszym złożeniu urzędu, co pokazuje w imponujący sposób, że przedkładają interes banku nad własny".

Obaj prezesi odchodzą w cieniu spektakularnych porażek swego banku, ciągnących się za nim procesów sądowych i niezadowalających wyników finansowych.

W ramach ugody zawartej z władzami USA i Wielkiej Brytanii Deutsche Bank musi zapłacić im łącznie 2,5 miliarda USD kary za swą rolę w manipulowaniu stopą Libor. W końcu 2013 r. zgodził się już zapłacić karę wysokości 725 milionów euro, nałożoną przez Unię Europejską.

W kwietniu rozpoczął się też proces Fitschena oraz jego poprzedników; są oskarżeni o próbę wprowadzenia sądu w błąd, aby zablokować roszczenia odszkodowawcze ze strony spadkobierców właściciela koncernu medialnego Leo Kircha. Fitschen nie przyznaje się do winy.

W celu ograniczenia kosztów Deutsche Bank zamknie do 2017 r. 200 z istniejących obecnie 750 filii. Zrezygnuje też ze spółki córki, Postbank.

W 2020 r. Deutsche Bank będzie obchodził 150-lecie działalności.(PAP)

akl/ kar/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~AntyBankier
"Są tylko dwie kategorie prawdziwych bandytów: prawnicy i bankierzy" - stara amerykańska mądrość

Tajemnica ratowania banków: https://www.youtube.com/watch?v=zDtOouqU5nQ
Islandia kryzys bankowy: https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1421914688&x-yt-cl=84503534&v=afx5_Vw3edQ#t=955
~JJ
"Deutsche Bank będzie obchodził 150-lecie działalności" ? - to znaczy, że bank czuje się dumny że wspierał finansowo rzad faszystowski i pranie pieniędzy uzyskanych na rozkradaniu ofiar.
~Coroner
Pewne grupy zaczynają czuć ucisk w okolicach szyi
~Coroner
Wpis powtarzam aby do jak największego kręgu młodych dotarł: Ten papierowy cyrk walutowy już trwa za długo. Od 15 sierpnia 1971. kiedy to Prezydent Nixon jednostronnie zlikwidował zewnętrzną wymienność dolara na złoto, zaznaczając że to tylko tymczasowo. Niestety po 44 latach drukowania bez opamiętania światowy system Wpis powtarzam aby do jak największego kręgu młodych dotarł: Ten papierowy cyrk walutowy już trwa za długo. Od 15 sierpnia 1971. kiedy to Prezydent Nixon jednostronnie zlikwidował zewnętrzną wymienność dolara na złoto, zaznaczając że to tylko tymczasowo. Niestety po 44 latach drukowania bez opamiętania światowy system został ostatecznie dorżnięty. Średni okres trwania papierowych cyrków „cykli” to 38 lat.
Od tego czasu wyrosły pokolenia pod tym cyrkowym namiotem nie zdając sobie sprawy że prawdziwy finansowy świat zupełne inne ma wartości i oblicze. Niestety ale czeka nas wszystkich nagła terapia szokowa. Obawiam się że tym razem zakończy się to 3WŚ.
~wiesniak
Uups, cos tam zaczyna " waniac"??
~KIMDZONGTUSK
gdyby nie ciocia Merkel to by go już nie było; też odchodze z tego banku, ich strona transakcyjna pamięta chyba czasy win97
~PATRYJOTA
Deutsche Bank to bank oszustow zyjacy tylko na dobrej nazwie sprzed 30 laty..
~Adrian
Ja też odchodze od Deutsche Banku.
Kiepski serwis i kiepscy doradcy.
~byly-klient
Powiedział bym raczej że nie nie mają pojęcia o tym co robią - skoro opiekun udzielający kredytu na 3mln USD na zakup nieruchomości nie wie jak działa notariusz, księgi wieczyste i hipoteki... to takie są skutki.
~Fifok odpowiada ~byly-klient
Doradca ma znać produkt który sprzedaje co go obchodzi notariusz i Sąd?. Idź do Notariusza i do Sądu i dowiedz się coś o kredycie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki