REKLAMA

O ile mniej zarabiają kobiety? Miniony tydzień na rynku pracownika

Weronika Szkwarek2017-01-30 09:49redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-01-30 09:49

W ubiegłym tygodniu zawrzało w mediach z uwagi na podejrzenie, że Auchan zmusza swoich pracowników do wypełnienia deklaracji o pobieraniu świadczenia z programu 500 plus. MEN zapowiedział wzrost pensji nauczycieli o 29-40 złotych brutto, a zatrudnienie w Poczcie Polskiej znajdą... więźniowie. Przedstawiamy skrót najważniejszych wydarzeń na rynku pracownika.

Pracownicy Auchan byli zobligowani do wypełnienia ankiet, w której musieli zadeklarować, czy pobierają pieniądze z programu Rodzina 500 plus w celu ustalenia prawa do świadczeń z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W tym temacie zabrało głos Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - przekonywało, że szczegółowe zasady wydatkowania ZFŚS, w tym sposób ustalania sytuacji socjalnej osoby uprawnionej do zapomogi, to przedmiot regulacji zakładowych. Mimo to Elżbieta Rafalska zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenie kontroli w marketach Auchan

/ YAY Foto

Eksperci potwierdzają, że w Polsce coraz częściej brakuje rąk do pracy. W związku z tym polscy pracodawcy decydują się zatrudniać Ukraińców. - Możemy mówić o modelu imigracji komplementarnej, a więc przyciąganiem pracowników z zagranicy do tych zakładów i na te tereny, gdzie zaczyna brakować Polaków do obsadzenia zalegających wakatów - komentuje Krzysztof Inglot z Work Service. 

Zatrudnienie postanowiła zwiększyć Poczta Polska, która przyjmie do pracy 500 więźniów. Jak podaje Państwowa Agencja Prasowa, w 2017 r. do użytku zostaną oddane hale w Dobrowie (40 miejsc pracy) i Sierakowie Śląskim (50 miejsc pracy), rozpocznie się także budowa 12 hal (w których zatrudnienie znajdzie łącznie 1515 osadzonych), ich otwarcie nastąpi w 2018 roku, o czym informowaliśmy na łamach Bankier.pl w artykule: "Skazani znajdą pracę w pocztowych sortowniach"

Podwyżki po raz pierwszy od 2012 roku zapowiedział resort edukacji. Płace zasadnicze mają wzrosnąć od 29 złotych do 40 złotych w zależności od stopnia awansu zawodowego. - Wynagrodzenie nauczyciela stażysty będzie w tym roku wynosić 2294 zł brutto (oznacza to wzrost o 29 zł brutto), nauczyciela kontraktowego - 2361 zł brutto (wzrost o 30 zł brutto), nauczyciela mianowanego - 2681 zł brutto (wzrost o 34 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego - 3149 zł brutto (wzrost o 40 zł brutto) - czytamy na łamach Bankier.pl.

Luka między zarobkami kobiet i mężczyzn sięga 20 proc. - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak, o którym pisaliśmy na łamach Bankier.pl w środę. Okazuje się, że rok temu kobiety zarabiały przeciętnie 3,4 tys. brutto miesięcznie, a więc średnio o 800 zł mniej niż mężczyźni (4,2 tys. zł brutto). Dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn są widoczne na wszystkich szczeblach kariery i nie są uzależnione od stażu pracy.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~glos_rozsadku
Polacy wyjaśnię Wam czemu kobiety zarabiają mniej.
po 1: urlopy macierzyńskie
po 2: kobiety mają okres, mężczyźni nie
po 3: kobiety są bardziej emocjonalne i bardziej skore do konfliktów w pracy, więcej gadają
po 4: kobiety bardziej gotowe są do poświęceń dla domu/rodziny niż dla pracy, a mężczyźni
Polacy wyjaśnię Wam czemu kobiety zarabiają mniej.
po 1: urlopy macierzyńskie
po 2: kobiety mają okres, mężczyźni nie
po 3: kobiety są bardziej emocjonalne i bardziej skore do konfliktów w pracy, więcej gadają
po 4: kobiety bardziej gotowe są do poświęceń dla domu/rodziny niż dla pracy, a mężczyźni na odwrót
po 5: kobiety są lepsze w zawodach gorzej płatnych (np. pielęganirki, nauczycielki, kosmetyczki, fryzjerki, dziennikarki, marketing, księgowe) a mężczyźni w lepiej płatnych (np. informatycy, inżynierowie, hydraulicy, elektrycy, górnicy, piloci)
po 3: kobiety są emocjonalne,
~Totezja3
Weronika. Wstyd mi za ciebie mialas studiowac i sie uczyc a nie zarzucac ojcu ze zarabia wiecej od matki bo to chlop
Twoja matka ze wsi
~Totezja2
Ty malolata?! Niemiec zatrudnia za najnizsza krajowa i masz zal do mezczyzn?
~Totezja
O jejku! Przepraszam ze jestem favetem!!! Czy swiat mi wybaczy
~Ja
O matko. Pr z ecirz to o mnie! Jestem facetem ibardzo przepraszam ze jestem lepszym pracowitszym bardziej odpowiedzialnym punktualniejszym dyspozycyjniejszym no nie. . wiecej kasy za to? Dlaczego? To niesprawiedliwe! Pr z eciez kobieta o przeciwstawnych cechach tylko dlategoze jest kobieta powinna zarabiac o duuuuuuzo wiecej ode O matko. Pr z ecirz to o mnie! Jestem facetem ibardzo przepraszam ze jestem lepszym pracowitszym bardziej odpowiedzialnym punktualniejszym dyspozycyjniejszym no nie. . wiecej kasy za to? Dlaczego? To niesprawiedliwe! Pr z eciez kobieta o przeciwstawnych cechach tylko dlategoze jest kobieta powinna zarabiac o duuuuuuzo wiecej ode mnie! Szok!
~Ja
Psni redaktor!
To nie jrst test z agielskiegiego ani tym nardziej test do portalu bankier.pl
W zyciu placi sie za prace a nie za wykorzystanie niewaznie jak 500 slow na artykul. Obudz sie bo nigdzie pracy nie znajdziesz poza.McDonaldem ale uwazam ze tam bedziesz dla społeczeństwa bardziej przydatna. Pizdrawiam dziennikarzy,
Psni redaktor!
To nie jrst test z agielskiegiego ani tym nardziej test do portalu bankier.pl
W zyciu placi sie za prace a nie za wykorzystanie niewaznie jak 500 slow na artykul. Obudz sie bo nigdzie pracy nie znajdziesz poza.McDonaldem ale uwazam ze tam bedziesz dla społeczeństwa bardziej przydatna. Pizdrawiam dziennikarzy, polonistow, politologiw i poliwszystkich to o was mowiaze bedzieciemieli glodowa emeryture
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki