Ostatni tydzień marca przyniósł nam ciekawe dane o inflacji. Piątkowy odczyt dotyczący Polski, ale i wcześniejsze, niezwykle interesujące odczyty z Niemiec i Hiszpanii, gdzie zanotowano duże hamowanie. Zapraszam na podsumowanie tygodnia na siedmiu wykresach.


1. Szczyt inflacji za nami. Ale ceny nadal rosną bardzo szybko
Szczyt inflacji - przynajmniej w tym cyklu - mamy już w Polsce za sobą. Spora w tym jednak zasługa efektu wysokiej bazy, dlatego warto również zerknąć na dynamikę miesięczną. Niestety GUS nie ma dla nas dobrych informacji - w marcu ceny nadal rosły bardzo szybko, szczególnie w przypadku żywności.


2. Europejczycy ruszyli do banków. Rekordowe wypłaty depozytów
Jeszcze przed tym, jak wraz z plajtami Silicon Valey Banku i Credit Suisse zaczęła się materializować wizja kryzysu bankowego, mieszkańcy strefy euro wypłacili z banków rekordową kwotę.


3. Mocny spadek inflacji w Niemczech
Efekt bazy i "tarcza antyinflacyjna" sprawiły, że w marcu inflacja w Niemczech okazała się najniższa od sierpnia ubiegłego roku. Jednak do oczekiwanych przez naszych zachodnich sąsiadów poziomów pozostaje daleka droga.


4. Gwałtowne hamowanie inflacji w Hiszpanii
Jeszcze kilka miesięcy temu Hiszpanie zmagali się z ponad 10-proc. inflacją, w marcu wyniosła już ona tylko nieco ponad 3 proc. Niestety zdecydowanie wyższa pozostaje inflacja bazowa, która ponadto nie bardzo chce zacząć hamować.


5. Inflacja w strefie euro wyraźnie wyhamowała za sprawą wysokiej bazy
Za sprawą efektu bazy w marcu inflacja konsumencka zwolniła we wszystkich państwach strefy euro za wyjątkiem Malty i Słowenii, wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Za to we wszystkich państwach eurozony ceny wzrosły w porównaniu do lutego.


6. Mocny wzrost płac kierowców zawodowych
W Polsce brakuje około 120 tysięcy zawodowych kierowców. Nie może więc specjalnie dziwić, że firmy transportowe starają się zatrzymać u siebie pracowników, oferując im coraz wyższe zarobki. Jak wynika z raportu opracowanego przez Polski Instytut Transportu Drogowego, w 2022 r. podwyżka wynagrodzeń w tym sektorze wyniosła ponad 20 proc., a spora część kierowców może liczyć na pensje przekraczające 7 tysięcy złotych netto.


7. SARON już blisko 1 proc. Frankowiczów czeka wzrost rat
Wskaźnik, od którego zależy oprocentowanie kredytów opartych na frankach szwajcarskich, znowu ruszył w górę. Jeszcze jesienią był bliski zera, w styczniu przekroczył granicę 0,5 proc. Teraz zbliża się do symbolicznego, najwyższego od 2008 r. poziomu.

