REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

WYKRESY TYGODNIANoga z gazu - inflacja rośnie wolniej, rekordowe wypłaty z banków, SARON szybuje do góry

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-04-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-01 06:00

Ostatni tydzień marca przyniósł nam ciekawe dane o inflacji. Piątkowy odczyt dotyczący Polski, ale i wcześniejsze, niezwykle interesujące odczyty z Niemiec i Hiszpanii, gdzie zanotowano duże hamowanie. Zapraszam na podsumowanie tygodnia na siedmiu wykresach.

Noga z gazu - inflacja rośnie wolniej, rekordowe wypłaty z banków, SARON szybuje do góry
Noga z gazu - inflacja rośnie wolniej, rekordowe wypłaty z banków, SARON szybuje do góry
fot. SHISANUPONG1986 / / Shutterstock

1. Szczyt inflacji za nami. Ale ceny nadal rosną bardzo szybko

Szczyt inflacji - przynajmniej w tym cyklu - mamy już w Polsce za sobą. Spora w tym jednak zasługa efektu wysokiej bazy, dlatego warto również zerknąć na dynamikę miesięczną. Niestety GUS nie ma dla nas dobrych informacji - w marcu ceny nadal rosły bardzo szybko, szczególnie w przypadku żywności.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

2. Europejczycy ruszyli do banków. Rekordowe wypłaty depozytów

Jeszcze przed tym, jak wraz z plajtami Silicon Valey Banku i Credit Suisse zaczęła się materializować wizja kryzysu bankowego, mieszkańcy strefy euro wypłacili z banków rekordową kwotę.

Bankier.pl na podstawie danych EBC

3. Mocny spadek inflacji w Niemczech

Efekt bazy i "tarcza antyinflacyjna" sprawiły, że w marcu inflacja w Niemczech okazała się najniższa od sierpnia ubiegłego roku. Jednak do oczekiwanych przez naszych zachodnich sąsiadów poziomów pozostaje daleka droga.

Bankier.pl na podstawie danych Destatis

4. Gwałtowne hamowanie inflacji w Hiszpanii

Jeszcze kilka miesięcy temu Hiszpanie zmagali się z ponad 10-proc. inflacją, w marcu wyniosła już ona tylko nieco ponad 3 proc. Niestety zdecydowanie wyższa pozostaje inflacja bazowa, która ponadto nie bardzo chce zacząć hamować.

INE

5. Inflacja w strefie euro wyraźnie wyhamowała za sprawą wysokiej bazy

Za sprawą efektu bazy w marcu inflacja konsumencka zwolniła we wszystkich państwach strefy euro za wyjątkiem Malty i Słowenii, wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Za to we wszystkich państwach eurozony ceny wzrosły w porównaniu do lutego.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

6. Mocny wzrost płac kierowców zawodowych

W Polsce brakuje około 120 tysięcy zawodowych kierowców. Nie może więc specjalnie dziwić, że firmy transportowe starają się zatrzymać u siebie pracowników, oferując im coraz wyższe zarobki. Jak wynika z raportu opracowanego przez Polski Instytut Transportu Drogowego, w 2022 r. podwyżka wynagrodzeń w tym sektorze wyniosła ponad 20 proc., a spora część kierowców może liczyć na pensje przekraczające 7 tysięcy złotych netto.

Polski Instytut Transportu Drogowego

7. SARON już blisko 1 proc. Frankowiczów czeka wzrost rat

Wskaźnik, od którego zależy oprocentowanie kredytów opartych na frankach szwajcarskich, znowu ruszył w górę. Jeszcze jesienią był bliski zera, w styczniu przekroczył granicę 0,5 proc. Teraz zbliża się do symbolicznego, najwyższego od 2008 r. poziomu.

Bankier.pl
Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (13)

dodaj komentarz
lancealot
Ale inflacja bazowa rośnie. Czyli jak tłumaczyła sam Totalna Klapa, zewnętrzne czynniki wpływające na inflację, jak ceny paliw, węgla, energii spadają ale wewnętrzne czynniki, takie jak krajowa polityka monetarna NBP i polityki fiskalnej rządu czyli dalszego rozdawnictwa (13,14,15 emerytury itp itd) są do d..py
Scenariusz grecki
Ale inflacja bazowa rośnie. Czyli jak tłumaczyła sam Totalna Klapa, zewnętrzne czynniki wpływające na inflację, jak ceny paliw, węgla, energii spadają ale wewnętrzne czynniki, takie jak krajowa polityka monetarna NBP i polityki fiskalnej rządu czyli dalszego rozdawnictwa (13,14,15 emerytury itp itd) są do d..py
Scenariusz grecki = uciekać od waluty póki czas
andregru
A tyle Glapiński dostawał za wysoką inflację w Polsce " Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski dowiadujemy się, że pełne wynagrodzenie prezesa banku centralnego (wraz z dodatkami) wyniosło w 2022 roku 1 317 379 zł brutto. "
kololux
Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki Inflacja ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
born2die
Cześć za każdym razem kiedy widzę tę kryptoreklamę tej książki wrzucam 1 gwiazdkową opinię na jej temat na losowym portalu.
Zapraszam innych do zabawy! :)
simonsoft8
w skali miesiąca, lecz roku
bha
Inflacja rośnie wolniej niestety w wygodnych wielu nie tylko na globarnym rynku statystykach. Niestety inflacja w detalu tam gdzie większość robi codziennie zakupy rośnie zmienia się non stop jak w kalejdoskopie bez umiaru. To że niby inflacja spada w krajach to raczej zwykła rynkowa i nie tylko obłuda, gra pozorów i udawanie jarząbka Inflacja rośnie wolniej niestety w wygodnych wielu nie tylko na globarnym rynku statystykach. Niestety inflacja w detalu tam gdzie większość robi codziennie zakupy rośnie zmienia się non stop jak w kalejdoskopie bez umiaru. To że niby inflacja spada w krajach to raczej zwykła rynkowa i nie tylko obłuda, gra pozorów i udawanie jarząbka nie bez celu bo w detalu jakoś tego nie dziwnie widać! a wręcz przeciwnie.A jeśli chodzi o rekordowe wypłaty z wielu globalnych banków to związane to jest globalnym rekordowym sektorowym Mamonowym Domino Mankiem udającym jarząbka dopóki się da i uda że jest wszystko nadal niby ok Niby. Niestety obłuda, mydlenie oczu, wygodne półprawdy coraz mocniej na rynkach i nie tylko tam sięgają Zenitu!!!!!, a to raczej nic dobrego dla świata nie wróży na jegno dalszą przyszłość i rozwój.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jenak
Wtedy za 25.000 zł, czyli jedną gażę można było se kupić wyyypasioną działeczkę na granicy z metropolią. Dziś, a nawet w 2015 r. można sobie było za 90.000 zł kupić ale 10 km od metropolii.
iluminata_4
Wykresy, wykresami, ale dzięki GPW możecie zostać arystokratami :)

https://iluminata.pl/dzialalnosc-inwestycyjna-jest-dzialalnoscia-arystokratyczna/
szprotkafinansjery
Kupowanie tytułów to był schyłek arystokracji :)

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki