Efekt bazy i "tarcza antyinflacyjna" sprawiły, że w marcu inflacja w Niemczech okazała się najniższa od sierpnia ubiegłego roku. Jednak do oczekiwanych przez naszych zachodnich sąsiadów poziomów pozostaje daleka droga.


W marcu inflacja CPI w Niemczech wyniosła 7,4 proc. - wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Destatis. Konsensus rynkowy przewidywał wynik w wysokości 7,3 proc.


Marcowy odczyt jest wyraźnie niższy od lutowego (8,7 proc.) przede wszystkim za sprawą niższej dynamiki wzrostu cen energii. W marcu 2022 r., po ataku Rosji na Ukrainę, ceny energii gwałtownie wzrosły, tworząc wysoką bazą dla bieżącego miesiąca. Jeszcze w lutym energia drożała w skali roku o przeszło 19 proc., w marcu - tylko o 3,5 proc.
Obok efektu bazy hamowaniu wzrostu w tej kategorii sprzyjały działania podjęte przez władze, m.in. tymczasowe cięcie podatku VAT od gazu i ogrzewania sieciowego (od 1 października) z 19 proc. do 7 proc. oraz wyznaczenie cen maksymalnych prądu, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych.
Tymczasem ceny w pozostałych podstawowych kategoriach rosły w marcu wciąż przynajmniej tak szybko jak w poprzednich miesiącach. Żywność drożała w porównaniu do marca 2022 r. o 22,3 proc. (wobec 21,8 proc. w lutym i nieco ponad 20 proc. w styczniu i grudniu), a usługi o 4,8 proc. (4,7 proc. w lutym i 4,5 proc. w styczniu). Nadal w tempie 2 proc. rocznie rosły czynsze.
Analitycy Commerzbanku szacują, że inflacja bazowa przyspieszyła z 5,7 proc. do 5,9 proc.
Wobec lutego ceny towarów i usług konsumpcyjnych poszły w górę o 0,8 proc. Cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego wynosi 2 proc. w skali roku, Niemcy zapewne chętnie widzieliby go jeszcze niżej.
Dane mają charakter wstępny, pełny odczyt poznamy 13 kwietnia.
Efekty bazy przełożyły się również na opublikowane dziś dane o marcowej inflacji w Hiszpanii. Roczna dynamika wzrostu cen na Półwyspie Iberyjskim gwałtownie wyhamowała - z 6 proc. w lutym do 3,3 proc. w marcu. Jutro o godz. 10:00 GUS opublikuje dane dla Polski. Ekonomiści spodziewają się, że inflacja CPI wyhamuje z 18,4 proc. w lutym do ok. 16 proc. Także i w naszym przypadku będzie w tym duża zasługa efektów bazy.