REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Mocny spadek inflacji w Niemczech

Maciej Kalwasiński2023-03-30 14:30analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-30 14:30

Efekt bazy i "tarcza antyinflacyjna" sprawiły, że w marcu inflacja w Niemczech okazała się najniższa od sierpnia ubiegłego roku. Jednak do oczekiwanych przez naszych zachodnich sąsiadów poziomów pozostaje daleka droga.

Mocny spadek inflacji w Niemczech
Mocny spadek inflacji w Niemczech
fot. Shvets Anna, / / Pexels

W marcu inflacja CPI w Niemczech wyniosła 7,4 proc. - wynika ze wstępnych szacunków opublikowanych przez Destatis. Konsensus rynkowy przewidywał wynik w wysokości 7,3 proc.

Bankier.pl na podstawie danych Destatis

Marcowy odczyt jest wyraźnie niższy od lutowego (8,7 proc.) przede wszystkim za sprawą niższej dynamiki wzrostu cen energii. W marcu 2022 r., po ataku Rosji na Ukrainę, ceny energii gwałtownie wzrosły, tworząc wysoką bazą dla bieżącego miesiąca. Jeszcze w lutym energia drożała w skali roku o przeszło 19 proc., w marcu - tylko o 3,5 proc.

Obok efektu bazy hamowaniu wzrostu w tej kategorii sprzyjały działania podjęte przez władze, m.in. tymczasowe cięcie podatku VAT od gazu i ogrzewania sieciowego (od 1 października) z 19 proc. do 7 proc. oraz wyznaczenie cen maksymalnych prądu, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych.

Tymczasem ceny w pozostałych podstawowych kategoriach rosły w marcu wciąż przynajmniej tak szybko jak w poprzednich miesiącach. Żywność drożała w porównaniu do marca 2022 r. o 22,3 proc. (wobec 21,8 proc. w lutym i nieco ponad 20 proc. w styczniu i grudniu), a usługi o 4,8 proc. (4,7 proc. w lutym i 4,5 proc. w styczniu). Nadal w tempie 2 proc. rocznie rosły czynsze.

Analitycy Commerzbanku szacują, że inflacja bazowa przyspieszyła z 5,7 proc. do 5,9 proc.

Wobec lutego ceny towarów i usług konsumpcyjnych poszły w górę o 0,8 proc. Cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego wynosi 2 proc. w skali roku, Niemcy zapewne chętnie widzieliby go jeszcze niżej.

Dane mają charakter wstępny, pełny odczyt poznamy 13 kwietnia.

Efekty bazy przełożyły się również na opublikowane dziś dane o marcowej inflacji w Hiszpanii. Roczna dynamika wzrostu cen na Półwyspie Iberyjskim gwałtownie wyhamowała - z 6 proc. w lutym do 3,3 proc. w marcu. Jutro o godz. 10:00 GUS opublikuje dane dla Polski. Ekonomiści spodziewają się, że inflacja CPI wyhamuje z 18,4 proc. w lutym do ok. 16 proc. Także i w naszym przypadku będzie w tym duża zasługa efektów bazy.

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (38)

dodaj komentarz
nasch_tschalnik
'Prędzej Kaczyński się ożeni i spłodzi bliźniaki, niż spadnie inflacja w Polsce PiS' - wieszczy podczas seansów spirytystycznych duch Wernyhory...
kololux
Niech zadzwonią do Glapy, to im powie co robić żeby inflacja nie spadała. Inflacja u nas ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług Niech zadzwonią do Glapy, to im powie co robić żeby inflacja nie spadała. Inflacja u nas ponad 18%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
tentego10
marzec się nie skończył - a już w Niemczech wiedzą jaka jest marcowa inflacja -das ist unglaublich
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jenak
Prędzej ktoś tam miał przejechać zakonnicę na pasach i jeszcze jakieś warunki z czapy, niż Andrew Duda zostanie Prezydentem Polski.

I został. I to 2 razy. A jakby można było 3., pewnie znowu by został.


Taka ta prawa strona niby nieudana, baja fałen, a Tusk znowu będzie musiał na zachód zwiewać, bo cienko przędzie
Prędzej ktoś tam miał przejechać zakonnicę na pasach i jeszcze jakieś warunki z czapy, niż Andrew Duda zostanie Prezydentem Polski.

I został. I to 2 razy. A jakby można było 3., pewnie znowu by został.


Taka ta prawa strona niby nieudana, baja fałen, a Tusk znowu będzie musiał na zachód zwiewać, bo cienko przędzie w sundażach.
nasch_tschalnik odpowiada jenak
Został, bo wybory były zafałszowane i straszył ciemnotę inwazją LGBT. Przczytaj raport OBWE o wyborach w Polsce PiS oraz raport Departamentu Stanu USA na temat praworządności, przestrzegania praw człowieka oraz wolności mediów w Polsce PiS. Wygrywać, grając bez klasy i zachowania elementarnej fairness każdy potrafi. To taki sam sukces,Został, bo wybory były zafałszowane i straszył ciemnotę inwazją LGBT. Przczytaj raport OBWE o wyborach w Polsce PiS oraz raport Departamentu Stanu USA na temat praworządności, przestrzegania praw człowieka oraz wolności mediów w Polsce PiS. Wygrywać, grając bez klasy i zachowania elementarnej fairness każdy potrafi. To taki sam sukces, jak dostać za bezcen działki pokościelne od zaprzyjaźnionego czarownika w kiecce, zrobić go potem generałem z gigantyczną pensją z publicznej kasy, a samemu działki sprzedać z kilkudziesięciomilionowym zyskiem.
gienq odpowiada nasch_tschalnik
Fajnopolak bez wciśnięcia angielskiego słówka nie będzie nigdy fajnopolakiem? Po co w ogóle piszesz w języku ciemnoty? Będzie tobie lżej, że kolejna więź z pogardzanymi i znienawidzonymi wyborcami upadła.
friedens odpowiada gienq
A jak oddasz finezyjność, jednoznaczność i trafność angielskiego 'fairness' w języku polskim? A poza tym, po co ten twój tromtadracki, hejtersko-prokuratorski, pafafialny ton, fajnoprawicowcu?
niederfurzdorf odpowiada nasch_tschalnik
No tak . A tablice LGBT FREE ZONE montowane pod znakami z nazwami polskich miast były prawdziwe . montowane przez władze z pisu . Miałem już na tem temat ciekawe rozmowy na zachodzie . Ci ludzie, jak i ci z obwe byli przekonani , że to widzieli w tv. slyszeli w europarlamencie to prawda. O panu o pseudonimie Bart Staszewski nie słyszeli No tak . A tablice LGBT FREE ZONE montowane pod znakami z nazwami polskich miast były prawdziwe . montowane przez władze z pisu . Miałem już na tem temat ciekawe rozmowy na zachodzie . Ci ludzie, jak i ci z obwe byli przekonani , że to widzieli w tv. slyszeli w europarlamencie to prawda. O panu o pseudonimie Bart Staszewski nie słyszeli nigdy. Tyle warte są tzw. raporty. A w pewnych wyborach samorzadowych w Polsce, w których lokalne kacyki liczyły głosy nagle ponadprzeciętnie eksplodowala ilośc głosów nieważnych . Co na to komisja taka czy inna departamentu stanu ????
gienq odpowiada friedens
Jest piękne słowo „uczciwość”. Wiem, że dla ciebie może być trudne do wymówienia, więc może chociaż napisz, wymawianie zostaw innym.

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki