REKLAMA

Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi Senat o zmianę prawa

2016-08-28 08:41
publikacja
2016-08-28 08:41
Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi Senat o zmianę prawa
Niepełnosprawny stracił rentę: RPO prosi Senat o zmianę prawa
/ YAY Foto

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Senatu o inicjatywę ustawodawczą dot. osób z niepełnosprawnością, które z dnia na dzień utraciły prawo do otrzymywania renty. Sprawą zajmie się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Chodzi o osoby, które poniosły szkodę w latach 90. i którym wypłacano świadczenie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, na podstawie tzw. sum gwarancyjnych. Rzecznik Praw Obywatelskich w liście do Marszałka Senatu wspomina o kilku tysiącach osób, które znajdują się w takiej sytuacji.

Rzecznik zajął się sprawą po apelu niepełnosprawnego na skutek wypadku komunikacyjnego pana Tomasza, który od ponad dwudziestu lat porusza się na wózku inwalidzkim. Sprawca nie miał OC, w związku z czym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przyznał mu sumę gwarancyjną. W 1992 r., gdy wypadek miał miejsce, przepisy regulowały limit sumy gwarancyjnej. Kwota wyczerpała się i sąd - na wniosek Funduszu - zdecydował o zakończeniu wypłacania renty.

W biurze Rzecznika Finansowego, który zajmuje się m.in. ochroną klientów UFG, nie jest dokładnie znana skala takich spraw w całym kraju. "Wiemy jedynie, ile osób zgłosiło się do nas, bo groziło im tzw. wyczerpanie sumy gwarancyjnej lub już znalazły się w sytuacji, gdy po jej wyczerpaniu ubezpieczyciel z dnia na dzień przestawał pokrywać koszty leczenia czy wypłacać rentę" - powiedział PAP ekspert ds. komunikacji i edukacji w Biurze Rzecznika Finansowego, Marcin Jaworski.

Dodał, że do biura wpłynęło łącznie 25 podobnych spraw. Według niego problem ma szerszy wymiar i nie ogranicza się tylko do sytuacji, w której płatnikiem jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dotyczy także firm ubezpieczeniowych, które wypłacać świadczenia.

"Staramy się pomóc takim osobom. Niestety w przypadku tych, którym suma już się wyczerpała, szanse na skuteczną pomoc są niewielkie. Wynika to z niekorzystnych dla nich wytycznych płynących z orzecznictwa sądowego. W takich wypadkach de facto pozostaje tylko prosić ubezpieczyciela o wypłatę dalszych świadczeń w drodze wyjątku (tzw. kulancji ubezpieczeniowej)" - wyjaśnił Jaworski.

Według niego, zdecydowanie lepsza jest sytuacja osób, którym suma gwarancyjna się jeszcze nie skończyła. "Mają one bowiem duże szanse na jej waloryzację, a co za tym idzie zapewnienia sobie na drodze sądowej niezbędnych środków do dalszej egzystencji. Doświadczenie pokazuje, że sądy, co do zasady, waloryzują sumy, przy czym proces należy rozpocząć przed wyczerpaniem sumy gwarancyjnej" - dodał Jaworski.

W jego opinii konieczna jest zmiana w prawie. "Choć nie jest to problem masowy, to dotyka osób już i tak bardzo poszkodowanych przez los. Dla niektórych z nich środki wypłacane przez ubezpieczyciela są niezbędne do dalszego funkcjonowania" - powiedział.

Wyjaśnił, że Biuro Rzecznika Finansowego we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania częściowo uregulowało tę kwestię. "Funkcjonuje już przepis nakładający na towarzystwa obowiązek informowania o zbliżającym się wyczerpaniu sumy gwarancyjnej, po wypłacie 80 proc. środków. Po otrzymaniu takiej informacji należy wystąpić do sądu z wnioskiem o waloryzację sumy gwarancyjnej. W tego typu sprawach możemy wspierać poszkodowanych. Doświadczenie pokazuje, że sądy przychylają się do wniosków poszkodowanych" - powiedział.

Ekspert ds. komunikacji i edukacji Biura Rzecznika Finansowego przyznał, że powyższa zmiana to pierwszy pozytywny krok, jednak potrzebne są kolejne. Jego zdaniem warto byłoby wprowadzić regulacje, które nie zmuszałyby klientów do prowadzenia spraw przed sądem. "Najlepszym rozwiązaniem byłoby przejęcie obowiązku wypłat po wyczerpaniu się sumy gwarancyjnej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale nie znalazło to aprobaty regulatora" - zauważa Jaworski. Zdaniem prezes Fundacji Integracja Piotra Pawłowskiego, jest zdania, że zmiany w prawie na pewno byłyby przydatne. Warto jednak, jego zdaniem, podjąć także próbę aktywizacji tych niepełnosprawnych, których sytuacja zdrowotna na to pozwala. (PAP)

msk/ gol/ bos/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~czlowiek
wiele wytrwalosci dla Pana Tomasza! jestesmy z Panem i wierzymy ze senat poprawi to straszne zle prawo i ludzie poszkodowani w wypadkach beda otrzymywac nalezne im odszkodowania ktore sa niezbedne do egzystencji . do endi-czlowiek sparalizowany z brakiem czucia nie moze siedziec wiele godzin na wozku, poniewaz istnieje ogromne wiele wytrwalosci dla Pana Tomasza! jestesmy z Panem i wierzymy ze senat poprawi to straszne zle prawo i ludzie poszkodowani w wypadkach beda otrzymywac nalezne im odszkodowania ktore sa niezbedne do egzystencji . do endi-czlowiek sparalizowany z brakiem czucia nie moze siedziec wiele godzin na wozku, poniewaz istnieje ogromne zagrozenie odlezynami. pozdrawiam
~ja
A dajcie spokój, za trwałe kalectwo powinna być renta dożywotnia, przecież osobom z obciętą kończyną ona już nie odrośnie! UFG zajmuje się też odszkodowaniami, zostawiam artykuł: http://aeger.pl/co-to-jest-ufg-i-kiedy-wyplaca-odszkodowanie/
~niepelnosprawny_org
mało, są inne "luki" np. student skończył studia, nie pracował (lub na czarno, lub umowa o dzieło itp.) , zachorował, otrzymał orzeczenie niepełnosprawności i zadna renta, czy świadczenie, się mu nie należy .....
~endi
A czemu niepełnosprawny nie pójdzie do pracy jak uczciwy człowiek ? przecież siedząc na wózku inwalidzkim ma sprawne oczy i ręce więc może być np operatorem kamer monitorujących banki , zakłady czy miasto
~zez
Nie "z dnia na dzień", bo od bardzo dawna zainteresowani wiedzieli, kiedy świadczenia z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego się skończą i mieli BARDZO dużo czasu, żeby się przygotować, np wnosząc wnioski do ZUS o rentę, do MOPS o doraźną pomoc lub skarżąc sprawców
~niepelnosprawny_org
może nie wiedzieli, może to prości ludzie, z ZUS-em przyznawanie renty sie ciągnie, MOPS przekazuje pomoc, gdy dochód za poprzednie 3 (lub poprzedni) miesiace nie przekracza coś około 500-600, czyli trzeba by czekać miesiac z "brakiem renty", skarżenie też się ciągnie i nie wiadomo, czy sprawa by byłą wygrana.....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki