REKLAMA

Nienaprawialny "Polski ład". Eksperci apelują o napisanie ustawy całkowicie od nowa

2022-02-03 06:25
publikacja
2022-02-03 06:25

- Najlepiej wyrzucić cały "Polski ład" i usiąść do opracowywania nowej ustawy. Nie ustawy zmieniającej ustawę, która już w tej chwili liczy dwieście kilkadziesiąt stron, ale napisanej od nowa - mówi Artur Mazurkiewicz, prezes Dolnośląskich Pracodawców.

Nienaprawialny "Polski ład". Eksperci apelują o napisanie ustawy całkowicie od nowa
Nienaprawialny "Polski ład". Eksperci apelują o napisanie ustawy całkowicie od nowa
fot. Adam Chełstowski / / FORUM
Darmowy program do rozliczania
PIT 2022/2023
Pobierz e-pity 2022 Uruchom on-line

Podobnego zdania jest coraz więcej ekspertów, którzy wskazują, że rosnącej z każdym dniem liczby luk i niedociągnięć w "Polskim ładzie" nie da się łatać kolejnymi rozporządzeniami bez wywoływania jeszcze większego chaosu podatkowego. Dobrze odzwierciedlają go sondaże, z których wynika, że ok. 1/3 Polaków nie wie nawet, czy wprowadzone rozwiązania w ogóle są dla nich korzystne.

- Wszelkie zmiany podatkowe powinny być wprowadzane w odpowiedni sposób. Nie mogą być wprowadzane chaotycznie, jak to miało miejsce przy okazji "Polskiego ładu", bo przedsiębiorców drażni nawet nie sama wysokość nowych podatków, ale właśnie niestabilność prawa, szybkość wdrażania tego prawa bez konsultacji. Tak też zostało zrobione z "Polskim ładem", którego największym problemem jest to, że został napisany praktycznie na kolanie i zaraz po jego wprowadzeniu zaczęto go od razu poprawiać - mówi agencji Newseria Biznes Artur Mazurkiewicz, prezes zarządu Dolnośląskich Pracodawców, związku zrzeszonym w Konfederacji Lewiatan.

"Polski ład" wszedł w życie z początkiem stycznia 2022 roku i od razu wpłynął na obniżkę wynagrodzeń, nawet o kilkaset złotych, tysięcy Polaków, głównie nauczycieli i służb mundurowych, którzy wynagrodzenia otrzymują z góry za dany miesiąc. Okazało się jednak, że była to tylko jedna z wielu luk w nowych przepisach, które wymagają załatania. Przedstawiciele biznesu wskazują, że to tylko jeszcze bardziej komplikuje system podatkowy.

- Chociażby zmieniając zdrowotną składkę, która, prawdę mówiąc, stała się podatkiem, dlatego że niemożliwość odliczenia zdrowotnej składki od przychodów praktycznie stanowi, że został wprowadzony kolejny podatek 9-proc. - mówi prezes Dolnośląskich Pracodawców. - Wciąż do końca nie wiadomo też, jak bardzo zwiększą się zobowiązania podatkowe firm, bo z każdym dniem dowiadujemy się o nowych interpretacjach i kolejnych komplikacjach związanych z wdrożeniem takiej liczby różnych przepisów.

W sondażu przeprowadzonym w dniach 15-17 stycznia br. przez UCE Research dla Business Insider Polska 75 proc. ankietowanych Polaków zadeklarowało, że nie popiera momentu wprowadzenia Polskiego Ładu, przy czym zdaniem 34,2 proc. ta reforma w ogóle nie powinna zostać wprowadzona. Pozytywnie oceniło ją tylko 20 proc. respondentów, głównie osoby w wieku 56-80 lat oraz te, które zarabiają mniej niż 3 tys. zł na rękę miesięcznie.

Wcześniejszy, styczniowy sondaż SW Research przeprowadzony dla „Rzeczpospolitej” pokazał też, że zdaniem 39,2 proc. Polaków rozwiązania Polskiego Ładu będą dla nich niekorzystne. Przeciwnego zdania był co piąty badany, a 30,6 proc. ankietowanych nie potrafiło tego ocenić. Co istotne, eksperci zwracają uwagę, że wskutek podatkowego bałaganu duża część pracowników sektora prywatnego wciąż nie wie, w jakiej wysokości otrzyma nadchodzące pensje.

- Poprawienie tak skomplikowanych przepisów podatkowych, jakie zostały wprowadzone w Polskim Ładzie, jest bardzo trudne. Przedsiębiorcy oceniają go negatywnie nie tyle ze względu na to, że on zwiększa podatki, ale bardzo komplikuje system ich rozliczania. Dodam jeszcze, że wdrożenie tych przepisów w wielu firmach wiązało się z koniecznością zmiany oprogramowania finansowo-księgowego, co zadziało się z różnym skutkiem - mówi Artur Mazurkiewicz. - Wszystko to na pewno nie sprzyja rozwijaniu przedsiębiorczości w Polsce, bo do tego potrzebne jest stabilne, nieskomplikowane prawo. Tymczasem stopień skomplikowania dzisiejszych przepisów podatkowych w Polsce jest chyba jednym z największych w całej Europie.

Ekspert ocenia, że ze względu na stopień skomplikowania nowych przepisów, które zostały nałożone na istniejący, już i tak mocno zawiły polski system podatkowy, Polskiego Ładu nie da się naprawić i załatać kolejnymi rozporządzeniami i należałoby go zastąpić nową, napisaną całkowicie od podstaw ustawą.

- To jest oczywiście trudne, bo przepisy podatkowe na dany rok podatkowy powinny być wprowadzone najpóźniej do końca listopada roku poprzedniego. W innych przypadkach można zmieniać przepisy tylko z korzyścią dla podatnika. Niemniej dzisiaj już chyba bardzo trudno ocenić, co jest, a co nie jest z korzyścią dla podatnika przy tak zawiłym systemie podatkowym, jaki został wprowadzony - podkreśla prezes Dolnośląskich Pracodawców.

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (15)

dodaj komentarz
piwic
Jeżeli tylko 20% popiera Polski Ład, to oznacza, że Polacy są jednak bardzo bogaci. Na Polskim Ładzie zyskają bowiem ci co zarabiają poniżej 120 tys rocznie, a takich najwidoczniej jest jedynie 20%. 80% zarabia rocznie ponad 120 tys. No, no...
xiven
oni nie mieli żadnej wizji polskiego ładu

wymyślali na kolanie akcje marketingową
faramir_z_gondoru
Przecież Polski Ład to wina Tuska, Rosji i UE. Rząd standardowo już niczemu nie winien :)
piwic
Zostawcie już ten polski ład, chcecie żeby wprowadzili stawkę liniwą dla wszystkich w wys. 100%?
pozhoga
Pewnie, że trzeba napisać od nowa. Najlepiej tak:
- jeden PIT dla wszystkich, jedne zasady PIT dla wszystkich;
- jedna stawka zdrowotna dla wszystkich;
- jedno ubezpieczenie społeczne dla wszystkich, jedna i taka sama stawka dla wszystkich.
Ale to nie przejdzie - bo co powiedzą rolnicy, sędziowie, policjanci, wojsko
Pewnie, że trzeba napisać od nowa. Najlepiej tak:
- jeden PIT dla wszystkich, jedne zasady PIT dla wszystkich;
- jedna stawka zdrowotna dla wszystkich;
- jedno ubezpieczenie społeczne dla wszystkich, jedna i taka sama stawka dla wszystkich.
Ale to nie przejdzie - bo co powiedzą rolnicy, sędziowie, policjanci, wojsko czy nauczyciele?
Nie, bagno musi być.
--__hubert__---__--__--__--__-
Prowadzę JDG , obroty w grudniu 2021 i styczniu 2022 na takim samym poziomie , wpłata do ZUS w grudniu 1457 zł w styczniu po NOWYM ŁADZIE to aż 2219 zł !! Kto w tym kraju reprezentuje małe firmy na Wiejskiej ? Ja sam muszę zarobić na ZUS , podatek dochodowy i utrzymać rodzinę Czas poszukać kogoś do spółki i założyć ją w ESTONII Prowadzę JDG , obroty w grudniu 2021 i styczniu 2022 na takim samym poziomie , wpłata do ZUS w grudniu 1457 zł w styczniu po NOWYM ŁADZIE to aż 2219 zł !! Kto w tym kraju reprezentuje małe firmy na Wiejskiej ? Ja sam muszę zarobić na ZUS , podatek dochodowy i utrzymać rodzinę Czas poszukać kogoś do spółki i założyć ją w ESTONII . Polski Ład -dzięki niemu opozycja nic nie musi robić i wygra w kolejnych wyborach w 2023 r ! !!!!!
hal9ooo
Tak to jest jak komuszy starzec nierozumiejący złożoności współczesnego świata trzyma się kurczowo u władzy otoczony przydupasami milionerami. Bałagan przy wprowadzeniu tego czegoś już wygenerował straty liczone w miliardach. Przydałby się pokazowy proces urzędników zamiatanych w to bagno ...wtedy może pissiory zaczęłyby zatrudniać ekspertów
samsza
Co to znaczy, że pojawiają się nowelizacje, rozporządzenia, interpretacje...?

Przecież zgodnie z wyrokiem TK wszystkie reguły podatkowe muszą być znane do 31.11 aby mogły być stosowane w "nowym" roku.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki