REKLAMA

Niedzielski o lockdownie: są koszty, ale są i zyski. To najprostsza forma odpowiedzi na zagrożenie

2021-04-11 12:50
publikacja
2021-04-11 12:50
Niedzielski o lockdownie: są koszty, ale są i zyski. To najprostsza forma odpowiedzi na zagrożenie
Niedzielski o lockdownie: są koszty, ale są i zyski. To najprostsza forma odpowiedzi na zagrożenie
fot. Aleksiej Witwicki / / FORUM

Zmiana już się dokonała. Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z najnowszym tygodnikiem "Sieci".

W tygodniku "Sieci", który ukaże się w poniedziałek, będzie można przeczytać wywiad Jacka i Michała Karnowskich z szefem resortu zdrowia. Minister mówi m.in., na jakim etapie pandemii jesteśmy i czy możliwy jest powrót do sytuacji sprzed pandemii.

We fragmencie rozmowy, opublikowanym na stronie wPolityce.pl, Niedzielski zwrócił uwagę, że w przyszłości nasza odpowiedź na zagrożenia epidemiczne "będzie po prostu inna". "Jeśli np. dowiemy się o jakimś nowym wirusie, który pojawił się gdzieś na świecie, to będziemy reagowali o wiele bardziej zdecydowanie. Szybciej będziemy wprowadzali różnego rodzaju środki bezpieczeństwa i ograniczenia" - ocenił.

Zdaniem szefa MZ "zmiana już się dokonała". "Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to już tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami" - stwierdził minister. Jak dodał, nie chce przez to powiedzieć, że "nigdy nie wrócimy do stylu życia sprzed pandemii". "Na pewno jednak będziemy żyli w atmosferze większego zagrożenia (...). Miejmy nadzieję, że uda nam się sprowadzić zagrożenie do poziomu, który prezentuje grypa" - powiedział Niedzielski.

Pytany o lockdown odparł, że "są koszty, ale są i zyski, bo przecież celem jest ocalenie życia i zdrowia wielu ludzi". ", To gdy obserwujemy efekty wprowadzanych obostrzeń, na razie się udaje. Ale widzimy jednocześnie, że o ile rok temu tzw. lockdown powodował gwałtowny spadek mobilności społecznej, o tyle dziś jest już z tym znacznie gorzej, co pokazują np. analizy danych telefonii komórkowych (...). Wprowadzanie pewnych regulacji, obostrzeń czy zaleceń to jedno, a ich przestrzeganie i egzekwowanie to drugie. Lockdown jest najprostszą formą odpowiedzi na zagrożenie" - zaznaczył minister zdrowia.

Jak dodał, dyscyplina społeczna to "czynnik, który w bardzo istotnym stopniu wpływa na to, jakie są skutki pandemii w rożnych krajach". "Oczywiście mówimy tu o pewnym zmęczeniu społecznym, ale jest też kwestia kultury społecznej, jeśli idzie o przestrzeganie regulacji. Nie zawsze chodzi o przepisy, czasem o zwykłe zalecenia czy wręcz prośby, apele. Z tą pandemią wygrywają państwa, które są bardziej zdyscyplinowane" - powiedział Niedzielski.

dap/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (15)

dodaj komentarz
brat_ramzesa
Skutkiem będzie wzrost skrajnego ubóstwa. Najniższa krajowa nie wystarczy na wykarmienie się przez miesiąc, nie wspominając już o kupnie leków, ubrań czy opału na zimę. Drugi fakt będzie taki, że z dostępem do tych towarów też będzie problem. Kto będzie pracował w piekarni za 2500, kiedy zasiłek i suma 500+ da mu tyle samo lub więcej?Skutkiem będzie wzrost skrajnego ubóstwa. Najniższa krajowa nie wystarczy na wykarmienie się przez miesiąc, nie wspominając już o kupnie leków, ubrań czy opału na zimę. Drugi fakt będzie taki, że z dostępem do tych towarów też będzie problem. Kto będzie pracował w piekarni za 2500, kiedy zasiłek i suma 500+ da mu tyle samo lub więcej? Problem w tym, że ludzie nie rozumieją że za te pieniądze nic nie kupią. Wzrośnie produkcja lewego alkoholu po piwnicach. Wzrośnie przestępczość i bezrobocie. Kto mądry ten się zabezpieczy. Głupi i biedni utoną.
carlito1
O tak! Zyski są! I to ogromne dla kolesi...

Po za tym zagrożenie?? katrem? Hehhehe
karbinadel
Jedynym medycznym skutkiem lockdownu jest rozciąganie epidemii w czasie. Skutki ekonomiczne są opłakane, ale prawdziwa katastrofa dopiero nastąpi. Wtedy zatęsknicie za "kamieni kupą", bo zostanie tylko wuj i zupa
eagleeye
Pierwszy scenariusz prawie kropka w kropkę z filmu "Epidemia Strachu" został wcielony. Teraz czas wcielić scenariusz z serialu "Impersonalni" czyli totalna inwigilacja obywatela oraz ich segregacja.

Pan Minister od dwóch tygodni stosuje przekaz iż "to co było już nie wróci".

Otóż przypomnę
Pierwszy scenariusz prawie kropka w kropkę z filmu "Epidemia Strachu" został wcielony. Teraz czas wcielić scenariusz z serialu "Impersonalni" czyli totalna inwigilacja obywatela oraz ich segregacja.

Pan Minister od dwóch tygodni stosuje przekaz iż "to co było już nie wróci".

Otóż przypomnę tylko że PiSokracja trwać jak KC PZPR nie będzie. Skończy się szybciej niż komu komukolwiek się wydaje.

To ze rok temu ludzie się wkręcili w ten "cyrk" nie znaczy że będą w nim trwać.
harrytracz
Wczoraj napisałem komentarz, że w dalszym ciągu mamy komunę.
Trole mnie prawie za to zjadły :(
piwic
Dla ocalenia ze 300 tzw. ludzi (prezydent, ministrowie, vice-, komendanci policji i klika GIS - od zemsty deep state), warto mordować wszystkich mieszkańców Polski? Wiem, dla was warto.
harrytracz
"bo przecież celem jest ocalenie życia i zdrowia wielu ludzi"
? ? ?
Prawie 60 tyś zgonów na tzw. covid - jakoś wam to ocalanie nie wychodzi. I liczba ciągle rośnie.
itso_tea_earl_grey_hot
można powiedzieć śmiało ze ponieśli porażkę
atx odpowiada itso_tea_earl_grey_hot
tak można tu wspomnieć stare polskie przysłowie
"partia się nie chwali ale to jej zasługa"

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki