REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nie w każdym urzędzie zapłacisz kartą bez prowizji

Wojciech Boczoń2018-06-06 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-06-06 06:00

Niedawno kraj obiegła informacja, że już ponad połowa urzędów w Polsce akceptuje płatności kartami. Wielu obywateli mogło przypuszczać, że przy takiej transakcji nie zapłaci prowizji. Tymczasem niektórych może spotkać przykra niespodzianka.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Rok temu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową rozpoczęły program „terminalizacji” urzędów.  Do końca I kwartału 2018 roku do „Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej” przystąpiło 1414 urzędów. To ponad 50 proc. wszystkich urzędów w Polsce. Umowy na instalację terminali POS lub tzw. WebPOS Paybynet zawarto z 1165 urzędami. W tym czasie Polacy dokonali w urzędach 448 tys. transakcji bezgotówkowych o wartości 60,3 mln zł.

fot. / / YAY Foto

Jak podaje KIR, urzędy nie płacą ani za instalację i używanie terminali POS, ani za aktywowanie usługi WebPOS Paybynet. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą także klienci. Czytelnicy Bankier.pl zwracają jednak uwagę, pisząc na skrzynkę [email protected], że niektóre urzędy naliczają dodatkową prowizję za płatność kartą.

- Płaciłam kartą w starostwie w miejscowości Kolbuszowa za zarejestrowanie, przerejestrowanie i wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji i za każdym razem do kwoty, którą miałam zapłacić, doliczane było 2 zł prowizji – skarży się jedna z czytelniczek. - Gdy zdziwiona zapytałam, dlaczego na terminalu płatniczym podczas dokonywania płatności wyświetla się inna kwota niż ta, o której uiszczeniu byłam informowana, dowiedziałam się od obsługującej mnie pani, że jak chcę zapłacić kartą, to mam zapłacić prowizję, ponieważ starostwo musi płacić za terminale – pisze dalej.

Z czego wynika ta różnica? Prowizje nie są pobierane w tych urzędach, które przystąpiły do „Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej”. Te jednostki, które zainstalowały sobie terminale wcześniej, korzystają z nich na zasadach komercyjnych.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

- Tylko w ramach programu operacje są bezkosztowe dla obu stron: administracji i klienta urzędu – tłumaczy Anna Olszewska, rzecznik prasowy KIR. - Udział w programie jest autonomiczną decyzją każdej jednostki administracji publicznej, która może do niego przystąpić. Zatem jeśli jakiś urząd, nawet dziś, wybierałby bezpośrednią współpracę z którymkolwiek operatorem płatności, będzie się ona odbywała właśnie na zasadach komercyjnych – wyjaśnia.

Listę urzędów, w których można płacić kartą bez dodatkowych prowizji, można znaleźć na stronie KIR.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
forfun
od zawsze trąbicie że prowizje czy limity sa nielegalne a tu taki kwiatek.
mhm
Były chyba nie tyle nielegalne, co niezgodne z umową z operatorem płatności (a także z wytycznymi Visa i MasterCard), jak chodzi o nielegalność, czyli niezgodność z prawem, to dopiero za dwa tygodnie wchodzi w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych implementująca w Polsce PSD II, która zakazuje pobierania dodatkowej Były chyba nie tyle nielegalne, co niezgodne z umową z operatorem płatności (a także z wytycznymi Visa i MasterCard), jak chodzi o nielegalność, czyli niezgodność z prawem, to dopiero za dwa tygodnie wchodzi w życie nowelizacja ustawy o usługach płatniczych implementująca w Polsce PSD II, która zakazuje pobierania dodatkowej prowizji z tytułu transakcji kartą płatniczą.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki