REKLAMA

Nie masz pracy? Przynajmniej jej nie stracisz

Barbara Sielicka2012-09-24 13:06
publikacja
2012-09-24 13:06

Z miesiąca na miesiąc spada szansa na znalezienie pracy, szczególnie przez osoby bezrobotne. Dodatkowo wzrasta prawdopodobieństwo utraty obecnej posady. I jakby tego było mało, wśród osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy obecnie prawie połowa trafia do bezrobocia.

Polacy tracą pracę»Masz pracę? Być może tylko do jutra
Narodowy Bank Polski wydał kwartalny raport o rynku pracy za II kwartał 2012 roku. Niestety nie napawa on optymizmem. Nad polskim rynkiem pracy zawisły bowiem czarne chmury.

Coraz trudniej znaleźć pracę

W ostatnim kwartale wzrost liczby pracujących obserwujemy głównie w sektorze usługowym, jednak i tam dynamika zatrudnienia spada. Z kolei mniej zatrudnia się w sektorze przemysłowym i rolnictwie. Sektor przedsiębiorstw zatrzymał bowiem proces odbudowywania zasobów kadrowych.

W urzędach pracy od początku 2011 roku liczba zgłaszanych etatów utrzymuje się na w miarę stałym poziomie. Jednak jeżeli odejmiemy od nich te subsydiowane oferty, wówczas zauważamy tendencję spadkową liczby ofert w urzędach pracy. Spada także liczba nowo zatrudnionych i to jest najbardziej niepokojące dla rynku pracy.

Chleb i masło poproszę... na zeszyt»Chleb i masło poproszę... na zeszyt
Choć przedsiębiorstwa nie są zainteresowane zatrudnianiem nowych osób, to jednak relatywnie niewiele przedsiębiorstw było zmuszonych do redukcji personelu. NBP prognozuje, że w najbliższych miesiącach więcej firm zdecyduje się na zwolnienie pracowników niż na ich zatrudnienie. Największe zwolnienia szykują się w budownictwie i przemyśle, z kolei na zatrudnienie można liczyć w usługach.

Bezrobocie będzie rosło

W drugim kwartale 2012 roku wzrosła liczba osób aktywnych zawodowo, czyli tych, którzy są gotowi do podjęcia pracy. Dane BAEL skazują, że liczba aktywnych zawodowo wzrosła o 150 tys. osób w ujęciu rocznym i ok. 17 tys. osób w ujęciu kwartalnym. Natomiast wolniej przyrastała liczba tych, którzy pracę znaleźli. Dane z urzędów pracy pokazują, że w II kwartale 2012 roku nadal wzrastała liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych, a malała liczba wyrejestrowanych  z tytułu podjęcia pracy.

Rząd bierze się za kolejne firmy, tym razem transportowe» Rząd bierze się za kolejne firmy, tym razem transportowe
Największą aktywność zawodową notuje się w grupie osób w wieku przedemerytalnym, z kolei najniższą wśród osób do 24 roku życia. Nie zmniejsza się z kolei współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia wśród osób z wykształceniem wyższym i średnim zawodowym.

Samozatrudnienie mocno kuleje

Jak podaje NBP, w porównaniu z rokiem ubiegłym wyraźnie spada liczba pracujących na własny rachunek. Dodatkowo NBP prognozuje, że liczba ta nadal będzie spadała głównie dlatego, że ograniczona będzie dostępność środków z Funduszu Pracy, przeznaczonych na wsparcie bezrobotnych w podejmowaniu przez nich działalności gospodarczej.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Student
Kapitalistyczna bieda wraca, zapałka dzielona na połowę jak przed wojną to niedaleka przyszłość.
Świat ma za małą pojemność żeby tolerować kapitalizm. Komuno wracaj!
~Jaro
OBIECANKI CACANKI 13% BEZROBOCIA TEGO OD CZASU WOJNY SIĘ NIE PAMIĘTA !, CO DRUGI POLAK NIE MA PRACY !, 2 MIL. NA DOROBKU ZA GRANICĄ !, UMOWY ŚMIECIOWE -CO POWODUJE BRAK SKŁADEK EMERYTALNYCH I ZDROWOTNYCH ORAZ BRAK PERSPEKTYW NA ŻYCIE LUDZI SZCZEGULNIE MŁODYCH !, DRÓG NIE MA ! BO: CHINCZYCY -BE, POLSKIE FIRMY -BE, POLSKIE OBIECANKI CACANKI 13% BEZROBOCIA TEGO OD CZASU WOJNY SIĘ NIE PAMIĘTA !, CO DRUGI POLAK NIE MA PRACY !, 2 MIL. NA DOROBKU ZA GRANICĄ !, UMOWY ŚMIECIOWE -CO POWODUJE BRAK SKŁADEK EMERYTALNYCH I ZDROWOTNYCH ORAZ BRAK PERSPEKTYW NA ŻYCIE LUDZI SZCZEGULNIE MŁODYCH !, DRÓG NIE MA ! BO: CHINCZYCY -BE, POLSKIE FIRMY -BE, POLSKIE LOBBOWANE PRZEZ MARCINKIEWICZA -BE, TO MOŻE RZĄD SAM WYBUDUJE TE DROGI ? TAK NIE RÓBMY NIC, LEPMY PIEROGI !, DROŻYZNA !, NIEZROZUMIENIE SPOŁECZE !, SKOK NA EMERYTÓW !, WOJSKO !, CAŁĄ MUNDURÓWKĘ ! - TYLKO SLD ZA SWOICH CZASÓW DAŁO MUNDURÓWCE PRZYWILEJE ! -SŁUŻBA ZDROWIA W OPŁAKANYM STANIE ! -PO CO LECZYĆ LUDZI WG. PANA ARŁUKIEWICZA NIECH UMIERAJA -NIE DAMY IM LEKÓW !, OŚWIATA W OPŁAKANYM STANIE -LIKWIDUJMY SZKOŁY PO CO NAM WYKSZTAŁCIUCHY !, KOLEJ, LOT, FSO ITD. -SPRYWATYZOWĆ, KONSOLIDOWAĆ, KOMERCJALIZOWAĆ PO CO NAM ONE NIECH LUDZIE W 21 WIEKU KUPIĄ SOBIE OSIOŁKI ! PO PROSTU BURDEL JAKIEGO MOJA BABCIA/DZIADEK NIE PAMIĘTAJĄ ! I TERAZ MÓWIĄ JEDNYM GŁOSEM LEWICO WRÓĆ ! PRECZ Z RZĄDEM PO/PSL !
~Terks
Czemu się tu dziwić - politycy szukają jak w najprostszy sposób zyskać pieniądze... a najprościej jest okraść obywateli... a my wcale lepsi nie jesteśmy -skoro kupując zachodnie produkty w zachodnich sieciach handlowych wyprowadzamy nasz kapitał za granicę - fiskus musi ścigać tego kogo może czyli nas i każą płacić Czemu się tu dziwić - politycy szukają jak w najprostszy sposób zyskać pieniądze... a najprościej jest okraść obywateli... a my wcale lepsi nie jesteśmy -skoro kupując zachodnie produkty w zachodnich sieciach handlowych wyprowadzamy nasz kapitał za granicę - fiskus musi ścigać tego kogo może czyli nas i każą płacić coraz więcej ... a niemiecki budżet aż pęcznieje od podatku który płaci mu centrala Lidla... zmieńmy to, niech nasz fiskus nachapie się naszymi pieniędzmi, kupujmy polskie produkty w polskich sieciach handlowych :) Walczmy z kryzysem naszym portfelem ! W końcu polski produkt to praca w Polsce, podatek odprowadzany w Polsce i gotówka zostaje w obrocie u nas ! Powiecie, że nie ma już polskich produktów - a ja odpowiem, że jesteście w błędzie... wystarczy wejść na 590x pl i przeczytać parę artykułów a przekonacie się, że to wcale nie jest takie trudne ! Zmieńmy coś w naszym kraju bo politycy potrafią tylko psuć !
~ryży
jest praca !! głowa do góry !! do wielu zoo w polsce sprowadzam nowe słonie !! same samce ! trzeba im będzie jaja bujać, praca na 3 zmiany !! wyposażenie: stołek+tasiemka+kask ochronny !! praca w sam raz dla magistrów !! szczegóły na www.jajaslonia.pl
~jhjhj
Pani Lodzia Sielicka jest ozdoba bankiera i ma dobre paluszki do tytulow.
~gość
dość obcesowy tytuł,zwłaszcza że teraz naprawdę ciężko o pracę.na razie ją mam ale nie wiem jak to będzie więc się rozglądam za jakimś pewnym produktem gdzie mogłabym oszczędzić kasę. co jest warte uwagi?
~aj waj
To nie prawda, pracy w Polsce pod dostatkiem , pan Tusk zatrudnia w urzędach bez ograniczenia .Warunek , musisz być lojalny, posłuszny, oddany, życzliwy dla ekipy profesora Mazowieckiego. Słuchać i całować w rękę prof Vincenta jak to zrobił największy ekspert gospodarczy europy ( a może i świata ) prof petru.
newconnect
No powiedziałbym tytuł artykułu dość chamski szczególnie jak ktoś nie ma pracy i mu brakuje na chleb.
~iupoypy
ferajna z bankier proostytuluje sie na calego ,o prace ciezko
~Fred
"Samozatrudnienie mocno kuleje" - dygnitarze chcieliby zeby problemy rozwiazywaly sie same, zeby ludzie zakladali dzialalnosc i na siebie zarabiali. Problem w tym ze zanim zacznie sie zarabiac trzeba oddac kupe przychodu na roznego rodzaju podatki, ktore oplaca dygnitazy. Dopiero w szarej strefie idzie jako tako na siebie zarobic...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki