REKLAMA

"Newsweek": Do 2040 r. średnia emerytura spadnie z 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia do poniżej 40 proc.

2021-09-20 07:52
publikacja
2021-09-20 07:52
"Newsweek": Do 2040 r. średnia emerytura spadnie z 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia do poniżej 40 proc.
"Newsweek": Do 2040 r. średnia emerytura spadnie z 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia do poniżej 40 proc.
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Do 2040 r. średnia emerytura spadnie z obecnych 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia do poniżej 40 proc. – czytamy w "Newsweeku”, we wprowadzeniu do wywiadu z prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską.


Uścińska pytana, jak bardzo spada siła nabywcza osób teraz przechodzących na emeryturę, powiedziała, że emerytury i ich siła nabywcza rosną i będą rosły dzięki waloryzacjom, ale także dlatego, że na emeryturę będą odchodzić kolejne pokolenia, które w trakcie swojego życia zarabiają coraz więcej.

"Natomiast podawana publicznie tak zwana stopa zastąpienia, czyli relacja przeciętnej emerytury do przeciętnego wynagrodzenia, będzie maleć. Dzisiaj jest ona bardzo dobra, bo wynosi 53 proc., a w innych krajach Unii Europejskiej sięga mniej więcej 50 proc." – wskazała.

Ważne jest jednak to, jak zaznaczyła, że na obecne emerytury w około 60 proc. składa się tzw. kapitał początkowy, czyli w uproszczeniu emerytura ze starego systemu sprzed 1999 r., bardzo uprzywilejowana. Wyjaśniła, że jej wysokość kalkulowano na podstawie wynagrodzenia z ostatnich lub najlepszych lat kariery zawodowej.

"Pozostałe 40 proc. stanowi emerytura z nowego systemu, czyli ze składek opłaconych po 1999 r. Z biegiem lat proporcja będzie się zmieniać na rzecz nowego systemu i po 2039 r. kapitał początkowy będzie odpowiadał za mniej niż 10 proc. emerytury" – powiedziała prezes ZUS.

"Prognozujemy, że w 2040 r. stopa zastąpienia będzie poniżej 40 proc. i dalej będzie spadać, jednak należy zaznaczyć, że siła nabywcza emerytur będzie rosnąć" – wskazała.

Pytana, ile osób pobiera teraz minimalną emeryturę z ZUS, prof. Uścińska podała, że ta emerytura wynosi obecnie 1250,88 zł i pobiera ja około 230 tys. osób. "Ale blisko 350 tys. dostaje niższe świadczenia, bo przez całą karierę zawodową opłacili relatywnie niewiele składek emerytalnych do ZUS, a pracowali krócej niż 20 lat w przypadku kobiet lub 25 lat w przypadku mężczyzn. Wypłacamy im emerytury w wysokości jednego grosza, ośmiu groszy, 10 złotych, ale też 200, 600 czy 1000 złotych. Bez zmiany przepisów ta grupa będzie rosła" – wskazała.

Dodała, że teraz mikroemeryturę otrzymuje co dziesiąty nowy emeryt, ale w ciągu pięciu lat może ich już być nawet 500 tys., a za dziesięć lat – 650 tys. "To efekt przerw w zatrudnieniu, bezrobocia, ale też pracy na czarno czy na podstawie co prawda legalnych, ale nieoskładkowanych umów" – wyjaśniła. (PAP)

ktl/ ann/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
wnr
A może by się wziąć za okres składkowy świętych krów: górnicy, mundurówka, KRUS..?
jas2
Średnia wysokość emerytury zależy wyłącznie od średniej dzietności.
Nie dotyczy to państw utrzymujących się ze złóż surowców, jak Norwegia czy Kuwejt.
300_pala
My mamy wungla na 100 lat. Jestem pewny o bezpieczeństwo mojej emerytury
jas2 odpowiada 300_pala
Jeśli wystąpimy z UE to tak. Węgiel to czarne złoto. Cenny surowiec energetyczny i dla przemysłu chemicznego.
henk54
Tu masz rację, że tak naprawdę nikt nie ma żadnych oszczędności emerytalnych. W ZUS nic nie ma, jedynie dług.
Ktoś może dostać emerytury tylko tyle, ile inni wpłacą aktualnie pieniędzy ze składek lub podatków.
anty12
Skladki, podatki rosna a emerytura spada. Czego nie rzoumiecie ? Nowa ekonomia bolszewicka. Albo nakrasz, albo przezrec albo rozdac nierobom i KK.
jas2
Powiedzmy, że wpłacasz teraz wielkie sumy do ZUS. Kogo to będzie interesowało za 40 lat czy płaciłeś teraz dużo czy mało?
300_pala odpowiada jas2
Jarozbawa na pewno nie....
pstrzezek
Jak się bawić to się bawić ;) Proponuję jeszcze bardziej skrócić wiek emerytalny (gdy cały świat go wydłuża) bo ekonomiczni analfabeci w PL i tak nie widzą związku między głodową emeryturą a stażem pracy
jas2
Nikt ci nie zabrania pracować do śmierci. Rząd nawet do tego zachęca.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki